Bláznivá rodina Pačmagovcov sa rozhodla vyvolávať duchov svojich príbuzných. Po prvom, podľa nich neúspešnom pokuse, sa nečakane dopraví z hlavného mesta duchov celá mŕtva časť ich rodiny. Nasťahujú sa do domu a začne sa boj medzi živými a mŕtvymi. Báť sa však nemusíte, strach je to posledné, čo duchovia vyvolávajú.
Kto sa zblázni prvý?
Duchovia sa chaoticky motkajú medzi členmi rodiny a spôsobujú množstvo komických situácií. "Bolo veľmi milé, keď tí duchovia okolo nás pobiehali a všetci okrem môjho syna sme museli predstierať, že ich nevidíme," spomína na nakrúcanie hlava rodiny Pačmagovcov Ján Kroner. "Často sme mali problém nerozosmiať sa. Chodili nám popred oči, alebo sa postavili rovno pred nás a začali niečo robiť. V podstate išlo o to, kto to dlhšie vydrží - či živí, alebo mŕtvi."
Pubertiačka Haasová
Hlavná postava seriálu Ján Kroner zvláda s humorom a nadhľadom nielen duchov, ale aj svoje pubertálne deti Filipa Tůmu, Zuzanu Haasovú a Danku Dinkovú. "Hlavne Zuzka bola veľmi milá. Nachádzala sa presne v tom pubertálnom veku, keď máte plno bláznivých nápadov a svet je pre vás gombička. Všetkých nás často rozosmievala."
Duchovia verní svojej tradícii chodia oblečení v bielej plachte a tváre majú poprášené múkou. Superduch Miro Noga si síce zahral len v niekoľkých dieloch, no jeho postava sa režisérovi Vladimírovi Fischerovi tak zapáčila, že pre neho vymyslel rovno trojúlohu.
Veselú a tvorivú atmosféru dokazuje aj miniúloha Ondřeja Vetchého, ktorý sa prišiel na filmovačku len pozrieť. "Hneď sme presvedčili režiséra, aby vpísal do scenára krátku scénku aj pre neho. Ondřej potom, bez nároku na honorár, vošiel do záberu, my sme ho prefackali a vyhodili," smeje sa Ján Kroner.
Smutné spomínanie
Rodina Pačmagovcov má silné herecké obsadenie: Ján Kroner, Zdena Studenková, Filip Tůma, Zuzana Haasová, Danka Dinková, Ivan Krivosudský a duchovia Marián Zednikovič, Miro Noga, Mária Kráľovičová.
"Na Duchov si spomínam rád, hlavne kvôli ľuďom, ktorí sa tam zišli. Počnúc režisérom, produkčným a končiac celým hereckým tímom. Je to však aj tak trochu smutné spomínanie, kameraman, ktorý s nami pracoval, už bohužiaľ nežije, rovnako ako Maroško Zednikovič," hovorí Ján Kroner.
"Bodaj by sa takéto veci aj teraz nakrúcali," dodáva na záver Miro Noga spolu s Jánom Kronerom.
Nasadenie seriálu
Napriek chaotickému správaniu Slovenskej televízie zaznamenal seriál v čase svojho vzniku slušný divácky ohlas. Pilotný diel odvysielali v hlavnom vysielacom čase, ale bez akejkoľvek promo kampane. Potom sa seriál asi mesiac vôbec nikde neobjavil. Nakoniec sa vedenie rozhodlo zvyšných 25 dielov zaradiť na sobotu o 15.30.
Hoci sa spočiatku televízia správala veľmi macošsky k svojmu dieťaťu, teraz ho pravidelne každé dva roky reprízuje.
Slovenská televízia sa rozhodla zapĺňať svoje seriálové okno - každý pracovný deň o 17,30 - staršími slovenskými, prípadne československými seriálmi. Najskôr sme sledovali Nemocnicu na okraji mesta I a II (1977) a jej pokračovanie po dvadsiatich rokoch (2003), potom vynikajúce slovenské Straty a nálezy (1975), nasledovala česká Sanitka (1984) a Náhrdelník (1992) s Libušou Šafránkovou. "Nasadením starších úspešných československých i slovenských seriálov chceme divákom ponúknuť určitú alternatívu k ponuke komerčných televízií v rámci možností, ktoré naša televízia v súčasnosti má," tvrdí hovorca STV Jozef Gogoľa. Aj päť minút po dvanástej ponúka Slovenská televízia medzi latinsko-americkými telenovelami porciu slovenskej tvorby. Učiteľskú Zborovňu v týchto dňoch vystriedal prvý slovenský sitkom Duchovia, v ktorom nás okrem jednoduchého ľudového humoru čaká už aj namixovaný smiech. |