Mal to byť útok, ktorým teroristi chceli prekonať 11. september. Do vzduchu plánovali vyhodiť obrovské palivové sklady na newyorskom letisku Johna F. Kennedyho.
Denne z neho štartuje tisícka letov, ročne odbaví 45 miliónov pasažierov. K tomu mali zaútočiť aj na 64 kilometrov dlhé palivové potrubie, ktoré letisko zásobuje z New Jersey.
Úrady však potenciálnych páchateľov, ktorí majú väzby na islamistické teroristické skupiny v Karibiku, od začiatku monitorovali.
Extrémisti z Karibiku
„Ani dvojičky sa tomu nevyrovnajú. Na nejaký čas to zničí americkú ekonomiku,“ povedal jeden z podozrivých na nahrávke, ktorú aj vďaka informátorovi FBI majú úrady k dispozícii.
„Vždy, keď zaútočíš na Kennedyho, je to to najbolestivejšie pre Spojené štáty. Celá krajina bude v smútku, ako keby ste toho muža zabili dvakrát,“ nahrali teroristu, amerického občana Russella Defreitasa, ktorý pracoval aj na letisku JFK.
„Bol to jeden z najhorších komplotov, aký si viete predstaviť. Škody, ktoré by spôsobil, sú nepredstaviteľné,“ vyhlásila na tlačovej konferencii newyorská prokurátorka Roslynn Mauskopfová, keď oznamovala obvinenie štyroch mužov. Pikantne pôsobilo, že jeden z nich je bývalý poslanec guyanského parlamentu Abdul Kadir.
Kontakty na medzinárodný islamský terorizmus nemierili na blízkovýchodné krajiny, ale na skupiny v Guyane a v Trinidade. Kadirova manželka však v rozhovore pre CNN priznala ich osobné prepojenie na Irán. Poprela však, že by s tým mohli niečo mať.
Zadržaní vo fáze plánovania
Prvé informácie dostala spravodajská služba CIA už v januári 2006 z komunikácie moslimskej teroristickej skupiny Džamát Al Muslimín v Karibiku. Podstatné detaily potom získali od informátora FBI, ktorý bol s teroristami v kontakte. Celý čas bola príprava útoku v plánovacej fáze a New Yorku nikdy nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.
Terčom pritom nemali byť terminály z cestujúcimi ani lietadlá. Vybuchnúť mali letiskové nádrže s palivom. Podľa expertov by straty na životoch boli oveľa nižšie než v roku 2001. „Aj tak by išlo o pôsobivý útok a ochromilo by to letecké spoločnosti,“ povedal pre Washington Post bývalý riaditeľ Úradu pre bezpečnosť dopravy John W. Magaw.
Dvaja obvinení občania Guyany Abdul Kadir a Kareem Ibrahim boli zadržaní v Trinidade, Russella Defreitasa zatkli v New Yorku. Po štvrtom podozrivom, Abdelovi Nurovi, úrady stále pátrajú na ostrove Trinidad.
Američania majú na lapanie teroristov v poslednom čase šťastie. Šesť podozrivých islamských extrémistov nedávno zatkli pre plánovanie útoku na vojenskú základňu Fort Dix v New Jersey.
Autor: East Lansing