BRATISLAVA. Rodičovi nezaopatreného dieťaťa, ktorý už poberá starobný či istý invalidný dôchodok a nezarába, by mal štát priplatiť na dieťa 300 korún mesačne. S prídavkom na dieťa by tak dostal od budúceho roka 840 korún.
Ministerstvo sociálnych vecí zmenu navrhuje „s cieľom zmierniť objektívnu absenciu“ zárobku dôchodcov s deťmi.
Rodičovi, ktorý má istý príjem z práce, totiž patrí aj daňový bonus. Ten je vyšší, akoby bol príplatok – ide o 540 korún mesačne.
Niekdajší štátny tajomník ministerstva za SDKÚ Miroslav Beblavý si preto myslí, že ak je účelom príplatku nahradiť daňový bonus, mal by byť rovnako vysoký a určený nielen dôchodcom. „Čo napríklad osamelá matka na rodičovskej dovolenke?“ pýta sa.
Aj pre bohatších
Tak ako prídavok na dieťa, aj príplatok k prídavku má rodičovi patriť bez ohľadu na jeho finančnú situáciu, čiže výšku dôchodku.
Vlani pritom ministerstvo – aj preto, že priemerne vysoký predčasný dôchodok je oproti tomu riadnemu vyšší – chcelo, aby „predčasne penzionovaní“ nedostali tzv. vianočný príspevok. V správe o minuloročnej sociálnej situácii dokonca píše, že žiadateľmi o predčasný dôchodok „sú vyššie príjmoví poistenci“.
„Nebudeme rozlišovať výšku dôchodkov. Príplatok k prídavku na dieťa je totiž plošná dávka, ktorá nemá riešiť hmotnú núdzu rodiny, ale určitú životnú situáciu, ktorá v rodine vznikne. Je to náhrada za daňový bonus pre tých, ktorí naň nemajú nárok,“ tvrdí dnes hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.
Beblavý si naopak myslí, že vhodnejšie by bolo, keby príplatok ministerstvo poskytovalo „podľa príjmových možností, teda tým s nižšími príjmami, nie paušálne všetkým dôchodcom, a ostatným rodičom nie“.
Potrebujú 121 miliónov
Na budúci rok by si príplatok vyžiadal výdavky približne 121 miliónov korún. V roku 2009 o milión a v roku 2010 o ďalší milión viac.
Ministerstvo však predpokladá, že vzhľadom na podmienky nároku na príplatok, aké navrhuje, by to v skutočnosti mohlo byť menej. Zaplatiť príspevky chce zo svojej rozpočtovej kapitoly.
Vo februári z 33 195 dôchodcov, ktorí brali prídavok na dieťa, 20 176 nezarábalo. Štát by im po novom prispel na 34 299 nezaopatrených detí.
Iná rodičovská dovolenka
Rodičom určené návrhy má aj parlamentná opozícia. Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová mieni „oprášiť“ návrh z čias, keď bola ministerkou sociálnych vecí, aby človek, ktorý si skráti rodičovskú dovolenku o polovicu, počas nej poberal o 50 percent vyšší rodičovský príspevok. Podľa nej by to rodičom lepšie umožnilo vybrať si, akým spôsobom sa chcú o deti starať.
Ministerstvo však už pripravuje návrh, aby ľuďom, ktorí sa o svoje dieťa starajú celý deň, patril relatívne vyšší rodičovský príspevok a ten sa zvyšoval natoľko, že v roku 2010 bude rovný minimálnej mesačnej mzde.
Prídavok na dieťa
Štát sociálnou dávkou 540 korún mesačne prispieva na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.
Nezaopatreným je dieťa
- do skončenia povinnej školskej dochádzky, alebo
- do dovŕšenia 25 rokov veku, ak študuje, alebo pre chorobu alebo úraz nemôže študovať, ani vykonávať nejakú zárobkovú činnosť. Dieťa, ktoré to ani ono nemôže robiť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, sa za nezaopatrené pokladá najdlhšie do dosiahnutia plnoletosti
Nezaopatreným nie je dieťa,
- ktoré má nárok na invalidný dôchodok, alebo poberá sociálny dôchodok,
- ktorého štúdium na vysokej škole presahuje štandardnú dĺžku
- ktoré už získalo vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, čiže dokončilo magisterské, inžinierske alebo doktorské štúdium.
Nárokovať prídavok si môže
- rodič nezaopatreného dieťaťa,
- náhradný rodič
- v určitých prípadoch plnoleté nezaopatrené dieťa.
Na jedno dieťa prídavok patrí len jednej z týchto osôb. Podmienkami nároku sú starostlivosť rodiča alebo náhradného rodiča o dieťa, a ich trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenska. Ministerstvo navrhuje, aby nárok nevznikol, ak sa rodič alebo náhradný rodič, a to aj s dieťaťom, zdržuje v cudzine (v zásade mimo Európskej únie) a počas pobytu nie je zdravotne poistený na Slovensku.