V školskom prostredí sa vyskytuje aj medzi učiteľmi. Odborne sa mu hovorí mobbing a je odvodený od anglického slova "mob" (dav, svorka) alebo od spojenia "to mob" (vynadať, vrhnúť sa, napadnúť). Týmto pojmom sa označuje skupinové správanie pracovníkov, ktorých cieľom je vyštvanie zamestnanca postupným znepríjemňovaním pracovnej situácie. Predstavuje sústavné a systematické ohováranie spolupracovníka, intrigovanie, podozrievanie, osočovanie a podobne. Môže siahať od šikanovania až po organizovaný psychický teror na pracovisku.
Pravidelné útoky
Aby išlo naozaj o mobbing, musia sa tieto útočné prejavy opakovať minimálne raz za týždeň, najmenej pol roka a útoky uskutočňuje jedna alebo viac osôb pracovného kolektívu.
Docentka Soňa Kariková z Katedry psychológie Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že prostredie škôl, kde je typicky ženský kolektív, vytvára priestor pre mobbing.
Ohováranie, ignorácia
Pred dvoma rokmi jeho výskyt v školskom prostredí zisťovala. Prostredníctvom ankety oslovila 48 učiteliek, ktoré učia na prvom stupni základnej školy a mali priemernú dĺžku praxe 8,1 roka. Až 70 percent z nich sa s mobbingom v učiteľskom zbore stretlo, 42 percent osobne pozná kolegyne, ktoré preň zmenili pracovisko.
Vlani v tejto problematike pokračovali externí študenti pedagogickej fakulty, ktorí robili rozhovory s 20 učiteľmi, z toho bolo 18 žien, ktorí sa stali obeťami mobbingu. Zistili, že mobbingu boli najčastejšie vystavené učiteľky vo veku 25 až 35 rokov, s tendenciou zavádzať inovatívne postupy. Mal najčastejšie formu ohovárania, ignorácie, posmievania a ironických poznámok, až po vyčleňovanie z kolektívu. Učiteľky situáciu najčastejšie riešili odchodom zo školy.
Pomoc obetiam
Mnohé krajiny únie majú vytvorené rôzne pracoviská a združenia zamerané na pomoc obetiam mobbingu, napríklad v Česku je to Český helsinský výbor, občianske združenie Práce a vzťahy, ktoré už riešilo aj podnety zo školstva. Na Slovensku žiadne takéto združenie neexistuje. (or)