BRATISLAVA. Stredná Európa patrí medzi najpokojnejšie miesta na život. V historicky prvom pokuse o „mierový rebríček“, ktorý zo 121 krajín zostavil Economist Intelligence Unit, Slovensko sa umiestnilo na 17. mieste – pred Maďarskom.
Na čele Svetového mierového indexu skončili Nórsko, Nový Zéland a Írsko. Na konci sú Rusko, Izrael a Irak.
Analytici sledovali dvadsaťštyri faktorov, podľa ktorých určovali, aká „mierumilovná“ je posudzovaná krajina. Hodnotili úroveň násilia, organizovaný zločin či výdavky na obranu. Dôležitá bola aj úroveň vzťahov so susedmi, politická stabilita, miera korupcie či dodržiavanie ľudských práv.
Veľkú Britániu na 49. miesto posunula najmä vojenská účasť v Iraku. USA sú na 96. mieste, aj pre domácu kriminalitu a vysoký počet ľudí vo väzniciach.
Prieskum podporilo niekoľko nositeľov Nobelovej ceny mieru – napríklad bývalý americký prezident Jimmy Carter, tibetský duchovný vodca dalajláma či juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu.
Štúdiu zverejnili pár dní pred summitom G 8 v nemeckom letovisku, kde majú lídri najbohatších štátov riešiť súčasné globálne problémy.
„Krajiny musia robiť viac preto, aby sa stali mierumilovnejšími a mohli riešiť dôležité výzvy, ktorým svet čelí - zmena klímy, preľudnenie či trvalo udržateľný rozvoj,“ vyhlásil šéf výskumu Clyde McConaghy, keď tento týždeň index zverejňovali. Spolu s autormi dúfa, že rebríček ovplyvní svetových lídrov a inšpiruje vlády, aby robili viac pre mier na svete.
Rebríček
1. Nórsko
2. Nový Zéland
3. Dánsko
4. Írsko
13. Česko
17. Slovensko
27. Poľsko
49. Veľká Británia
96. Spojené štáty
97. Irán
118. Rusko
121. Irak
Autor: hud