Bezpečnostná rada OSN v noci na včera tesne len o jeden hlas podporila vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý bude súdiť vrahov obľúbeného libanonského politika Rafika Harírího.
Libanon má do 10. júna čas, aby vytvorenie tribunálu schválil, ak tak neurobí, začne s ním OSN sama. Presne, ako sa to stalo v prípade bývalej Juhoslávie či Rwandy.
(Ne)chcený tribunál
Vytvorenie tribunálu rozdeľuje nielen Libanon, ktorý sa preň v novembri dostal do politickej krízy, ale aj medzinárodné spoločenstvo.
Rezolúciu o ňom schválilo desať z 15 členov rady, ostatní sa zdržali. Medzi nimi aj stáli členovia - Rusko a Čína. Tí namietajú, že tribunál nemá podporu celej libanonskej politickej reprezentácie, narušuje suverenitu krajiny.
Poukazujú na to, že rezolúcia o jeho vzniku sa odvoláva na článok 7 Charty OSN, ktorý umožňuje vynútiť si rozhodnutie Bezpečnostnej rady aj vojenskou akciou. Napriek tomu však návrh Američanov, Britov a Francúzov nevetovali.
Medzi predkladateľmi rezolúcie 1757 bolo aj Slovensko. „Nemožno tolerovať beztrestnosť, páchatelia zločinov musia byť zobratí na zodpovednosť, vytvorenie tribunálu je dôležité na dôkladné vyšetrenie prípadov politického násilia a potrestanie vinníkov,“ vysvetľovala slovenská diplomacia svoj postoj v Bezpečnostnej rade.
Harírího spolu s ďalšími 22 členmi jeho sprievodu zabila vo februári 2005 1600–kilogramová nálož. Harírí bol v tom čase v opozícii a Libanončanov oslovoval svojím protisýrskym programom.
Sýrska stopa
Práve o Sýrii a jej libanonských spojencoch sa najčastejšie hovorí ako o sile, čo stála za jeho politickou vraždou.
Vyšetrovanie OSN viedlo k zatknutiu niekoľkých sýrskych a libanonských spravodajských dôstojníkov.
Tí sú už 20 mesiacov vo väzbe pre údajné spojenie s atentátom. Nikto ich však neoznačil za priamych páchateľov.
Sýria, ktorá po mohutných protestoch po Harírího vražde musela z Libanonu stiahnuť svojich vojakov, však všetky - priame či nepriame obvinenia odmieta. Za zlý krok považuje aj vytvorenie tribunálu.
„Určite to ide proti záujmom Libanončanov,“ povedal sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašar Džaafarí. To isté opakujú aj libanonskí spojenci Sýrie.
Šéf parlamentu Nabi Berri rozhodnutie OSN ignoroval s tým, že tribunál ignoruje libanonskú ústavu.
Hizballáh: je to nástroj USA
Hnutie Hizballáh, ktoré minulý rok unieslo dvoch izraelských vojakov a vtiahlo tým Libanon do vojny s Izraelom, zase hovorí, že sa stane „nástrojom americkej politiky“.
Prozápadná vláda oponuje, že súd umožní len nájsť pravdu a nič viac ako pravdu. „Tribunál nie je namierený proti nikomu a špeciálne nie proti sesterskej Sýrii,“ hovorí premiér Fuád Siniora. Mnohí libanonskí aj vláde blízki analytici však pochybujú, že tribunál skutočne niečomu pomôže.
Možno nájde a usvedčí vrahov, ale určite neprinesie pokoj do libanonských ulíc.
„Len dotlačí tých, čo sa cítia byť ohrození, k sabotážam a zastrašovaniu,“ napísal novinár Ali Hamadi. Aj posledná vlna násilia v palestínskych utečeneckých táboroch je podľa mnohých v Libanone pod sýrskou réžiou.
Kliknite - obrázok zväčšíte.