Energeticky pasívne alebo nízkoenergetické domy sú drahšie ako keď staviate bežný dom. Do kedy sa na úsporách energií vrátia tieto náklady?
Energeticky pasívny dom je náročnejší čo sa týka projekčnej prípravy, potrebnej hrúbky tepelnej izolácie, použitia kvalitnejších stavebných materiálov či výrobkov. Tieto faktory so sebou prinášajú zvýšenie ceny. Vzhľadom na to, že nemáme vedomosť o zrealizovanom energeticky pasívnom dome na Slovensku, nevieme percentuálne vyjadriť navýšenie nákladov. Zahraničné skúsenosti hovoria o 10 až 15 % navýšení, u nás tento podiel bude vyšší - cena stavebných prác i niektorých stavebných materiálov je nižšia v porovnaní s cenou napr. v Rakúsku a preto tvorí menšie percento v celkových nákladoch stavby. Uvedené percentuálne vyjadrenie je priemerné, každá stavba je iná a v každej stavbe sa navýšenie prejaví iným percentom. Vhodným návrhom domu je ho možné minimalizovať.
Návratnosť investície závisí od toho, ako sa budú vyvíjať ceny energie od dodávateľov. To môžeme len predpokladať, takmer isté je, že nebudú klesať. Odpoveď na otázku návratnosti nie je pri pasívnych domoch dosť dobre definovateľná, pretože pasívny dom má nielen menej finančne náročnú prevádzku, ale poskytuje vyšší obytný komfort ako bežná stavba. Ako napríklad finančne vyjadríte prevenciu zdravotných rizík rodinných príslušníkov - alergikov, ktorou je práve vetracia jednotka s filtráciou v pasívnom dome? Takisto vďaka energeticky pasívnym domom zmiernenie vplyvu klimatických zmien, ktoré ovplyvňujú náš život, nie je jednoducho vyčísliteľné v rodinnom rozpočte.