Keď som prvýkrát oslovila autorku článku o výstavbe domov s prírodnými stenami a pýtala som sa prečo je dobré takéto budovy stavať, odpovedala jedným dychom a bez váhania: Pretože to sú jediné rozumné materiály. Samozrejme, každý to môže vnímať inak. Keď som sa vybrala pozrieť si prvý dom z nabíjanej hliny, môj spoločník nebadane chodil okolo múrov a poklepkával po nich. Nečudo. Tak ako väčšina z nás vyrástol na rozprávke, v ktorej slamené domy odfúklo, drevené bolo ľahko rozbiť a vydržala iba murovaná alebo stavba z kameňa (existuje viacero verzií).
Málokto vie prekonať pocit, že to, čo nie je murované, nevydrží. Tak ako viaceré úmysly postavať energeticky pasívny dom stroskotajú na jednoduchej túžbe mať v lete okná dokorán a na balkóne vetrať periny. Nabíjaná hlina pritom aj podľa
exaktných meraní nadobúda odolnosť betónu a domy z nepálenej tehly už na Slovensku vydržali úctyhodné desaťročia. Dom z nepálenej hliny môže mať pre niekoho minimálnu trhovú hodnotu, ibaže zaplatí za výhodný pozemok, na ktorom dom stojí a ten potom zbúra. Pre iného kupcu či staviteľa je to zasa dom na nezaplatenie a je schopný akceptovať vyššiu sumu len preto, aby takéto bývanie získal.
Prírodné materiály vrátene nepálenej hliny zažívajú pri výstavbe domu renesanciu. Často ich uprednostňujú ľudia, ktorých unavil spotrebný štýl života a návrat k ekologickému správaniu ich napĺňa viac ako každovečerné sledovanie televízora. Nechcem povedať, že niekto je lepší alebo horší, pretože si vybral ten alebo onen životný štýl. Ja si len s radosťou vychutnám horúce poludnie v príjemnej klíme medzi múrmi z nepálenej hliny, zatiaľ čo vonku teplomer stúpa na štyridsať stupňov a staré panelové steny ľuďom chystajú nepríjemne teplú noc.