RIMAVSKÁ SOBOTA. Paneláky na Dúžavskej ceste by mohli mať jedného správcu, myslí si poradca vicepremiéra Čaploviča na riešenie rómskej problematiky František Tanko. Na sídlisku žije asi tisícka obyvateľov v zdevastovaných bytoch. Opakovane sa tu vyskytli epidémie žltačky a ďalších nákazlivých chorôb.
Najviac zničený panelák na sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote kúpil pred časom podnikateľ Juraj Farkaš, syn samozvaného rómskeho kráľa Jána Farkaša. V paneláku už obyvatelia vyčistili chodby a pivničné priestory, Farkašovci začínajú s opravou strechy. Na rad prídu postupne okná a byty. Cena celkovej rekonštrukcie sa odhaduje na päť miliónov, v plnej výške ju uhradí majiteľ.
Zmeny idú k lepšiemu
„Na odkúpenom paneláku vidieť už po krátkom čase zmeny k lepšiemu. Ak by sa podarilo projekt zrealizovať, mohol by to byť modelový príklad pri riešení problémov rómskeho sídliska,“ dodal Tanko. Poradca je presvedčený, že aj ostatné bytovky na Dúžavskej ceste by mohli mať časom jedného správcu.
Hovoril aj s vedením mesta Rimavská Sobota, ktorá vlastní zvyšných päť panelákov. „Zatiaľ je predčasné hovoriť o kúpe ďalších panelákov. Spolu s mestom sme hľadali iba spoločné východiská pri riešení zlej sociálnej a hygienickej situácie na sídlisku,“ dodal.
Farkaš kúpu nevylučuje
Ján Farkaš nám potvrdil, že zvažujú so synom aj kúpu zvyšných piatich panelákov.
Prvý dom odkúpili Farkašovci od mesta za 50–tisíc korún.
„Paneláky by sme kúpili pod podmienkou, že by nám mesto odpustilo dlh, ktorý tu vyrobili neplatiči,“ hovorí Farkaš. Ten sa vyšplhal až na 15 miliónov korún. Farkašovci budú trvať na tom, aby obyvatelia v budúcnosti nájom poriadne platili a o opravené bytovky sa starali.
„Ak do opráv investujeme milióny, chceme zachovať bytovky v dobrom stave. Aj preto už má prvá bytovka dôverníka, ktorý zodpovedá za poriadok,“ dodal. Na ulici podľa neho neskončí nijaká rodina, ktorá si bude poriadne platiť nájom. Ten neplánujú zdvihnúť ani po oprave bytovky.
Hľadajú ľuďom prácu
Časť obyvateľov v odkúpenej bytovke chcú majitelia zamestnať pri opravách bytovky, pre ostatných budú hľadať prácu.
„Ak sa nám to podarí, mohla by priamo na sídlisku fungovať obdoba pracovného inkubátora,“ dodal Farkaš. Pomoc pri hľadaní práce prisľúbil aj František Tanko.
„Na úrade vlády budeme hľadať cesty, ako pomôcť sídlisku so zamestnanosťou, aj s hygienickou situáciou,“ povedal poradca.