MARTIN. Verejný kemp bezdomovcov plánuje rozšíriť svoje hospodárstvo. Nakúpili poľnohospodárske stroje, pribúdať by mali ďalšie chovné zvieratá.
„Časom by sme mohli byť nielen vo veľkej miere sebestační, ale časť produkcie by sme mohli ponúknuť aj na predaj,“ myslí si vedúci kempu Daniel Diškanec.
Podarilo sa im výhodne kúpiť starší traktor, ktorý si postupne opravujú, sekačku trávy, šrotovník, kosačku. Obyvatelia kempu sa ich postupne učia obsluhovať.
Karol Ardo, 72- ročný obyvateľ kempu, robil na štátnych majetkoch pätnásť rokov. „Už vládzem menej, ale aspoň viem poradiť,“ hovorí. V kempe sa ocitol spoločne s dcérou, keď jej stroskotalo manželstvo a prišla o byt. „Väčšina ľudí z kempu nemá šancu zamestnať sa, takže im to môže vrátiť zmysel života,“ myslí si Ardo.
Strach o Jana
V kempe chovajú hydinu, zajace, kozy, kravu. Aj živočíšnu oblasť plánujú rozšíriť.
Pred niekoľkými dňami hrozilo, že prídu o kravu, ktorá sa mala oteliť. „Keď som jej prehmatal brucho, vedel som, že teliatko bude veľmi veľké. To môže byť nebezpečné. Len som dúfal, že bude v správnej polohe,“ hovorí Karol Ardo.
Nakoniec prišiel mladý býk, ktorému dali meno Jano, na svet zdravý. Iba jeho matka sa z toho pár dní spamätúvala a zverolekár jej musel nasadiť infúzie.
„To by bola veľká škoda, keby uhynula. Denne nadojí aj pätnásť litrov mlieka,“ hovorí dcéra Karola Arda.
Sama najradšej robí ženské práce, napríklad kŕmi hydinu alebo hrabe seno. „Niekedy sa nezastavíme celý deň, ale to je dobre,“ myslí si.
Chcú ďalšie pozemky
So zháňaním dreva na vykurovanie problémy nemajú.
„S majiteľmi lesov sa vždy dohodneme. Púšťajú nás na ťažšie prístupné miesta, odkiaľ majú sami problémy drevo zviezť. Nás je dosť, vždy si nejako poradíme,“ dodáva Diškanec a hovorí, že drevo na budúcu zimu si začali zvážať na traktore už teraz.
Do prenájmu si už vzali aj tri pozemky v okolí kempu a chceli by získať ďalšie. „V okolí je množstvo nevyužitej poľnohospodárskej pôdy, dokázali by sme ju obrábať. Zatiaľ pestujeme predovšetkým krmivo, postupne chceme začať s ďalšími plodinami,“ hovorí Diškanec.
Osud kempu je stále neistý
Kemp bezdomovcov sprevádzali problémy od jeho vzniku. Vybudovali ho na pozemku Daniela Diškanca bez stavebného povolenia a hrozilo mu zrušenie. Nakoniec dostal päťročnú výnimku a funguje ako dočasná stavba. Výnimka by mala uplynúť o tri roky. Kemp obýva približne tridsiatka bezdomovcov. Na činnosť čerpajú prostriedky predovšetkým z grantov a predaja časopisu Priestor pre život. Pred časom vybudovali ku kempu prístupovú cestu, zatepľujú chaty a snažia sa kemp oživiť aj po stránke estetickej. Na chatkách sa objavili črepníky s kvetmi, pribudla skalka aj umele jazierko.