Pri dopadoch prechodu na euro sa často diskutuje o možnom skokovom náraste cien v čase jeho zavádzania začiatkom roka 2009. Pritom zaujímavejšou témou pre občanov by bola redistribúcia bohatstva od jednej skupiny obyvateľov k druhej a diskusia, ktorá časť tovarov by mohla zdražieť v dlhodobejšom horizonte.
Obavy ohľadne skokovitého zvyšovania cien sa opakovane ukázali ako neopodstatnené, naposledy pred niekoľkými mesiacmi v Slovinsku. Ak niektoré ceny stúpli, najmä v službách, celkový dopad bol zanedbateľný medzi 0,1-0,4 percentami. Dlhodobejší pohľad je však zaujímavejší. Bez slovenskej koruny budeme mať na Slovensku „nemecké" úroky, ale zároveň „slovenskú" infláciu. Tá sa bude postupne zvyšovať z úrovne 2-3% na možných 4-5% v priebehu niekoľkých rokov a teda bude oproti tej európskej dvojnásobná. To spôsobí, že centrálne určené úrokové sadzby nemusia pokrývať slovenskú infláciu a teda viac sa bude oplácať zadlžovať ako šetriť. V rámci Slovenska dôjde k transferu bohatstva k podnikateľom a mladým ľudom (ktorí čerpajú úvery). Naopak tí, ktorí sú závislí viac na úsporách, ako dôchodcovia a časť strednej generácie, bude doplácať na nízke úroky.
Obyvateľstvo by sa malo pripraviť na zdražovanie len vybraných oblastí. „Umelo" nízke úroky privedú voľné finančné prostriedky z bánk do oblasti realít a Slovensko by mohlo zažiť (podobne ako napríklad Írsko) cenovú bublinu na trhu nehnuteľností. Stúpnu ceny niektorých služieb, najmä tých, ktoré sú kupované aj cudzincami. Pre nich sa totiž zafixovaním meny časom staneme „lacnejšími". Reštaurácie, hotely ale napríklad aj lyžovačka zrejme postupne zdražejú rýchlejším tempom.
Nedávno som sa opýtal kolegu, či by preferoval lyžiarsky lístok za 1200 korún, alebo kurz eura na úrovni 25 korún, ak chce viac investícií v tejto oblasti (a menej ľudí v rade). Zatiaľ čo väčšina Slovákov by preferovala druhú možnosť, v tomto veľmi zjednodušenom príklade, po prijatí eura nám časom hrozí skôr tá prvá možnosť. Jednoducho nás susedia začnú vytláčať z našich svahov, ak kurz zlotého, českej koruny alebo forintu bude naďalej trendovo posilňovať voči euru. Všimol som si, že po diskusii začal kolega intenzívnejšie lyžovať.
Autor: Ján Tóth, predseda Klubu ekonomických analytikov