Ako ste sa dostali k zachraňovaniu hradu?
„Združenie sme založili v roku 1999. Dôvodom bola záchrana Lietavskeho hradu, ktorý leží asi 10 kilometrov od Žiliny. Prieskumy ukázali, že sa blíži čas zlomu a romantická zrúcanina sa môže zmeniť na kopu neforemnej sutiny.“
Akí ľudia sú v združení?
„Milovníci histórie, dobrovoľníci, zväčša od 18 do 40 rokov. Okolo nás sa pohybujú ľudia z celého Slovenska a Moravy. Za tie roky, čo pracujeme na hrade, sa mnohí vypracovali na špičkových odborníkov na torzálnu architektúru. Vlani sme spolu s odborníkmi vydali aj prvú odbornú publikáciu o záchrane zrúcanín.“
Hrad rekonštruujete?
„Konzervujeme. Naším cieľom nie je hrad dostavať, ale zabrániť, aby sa stal súčasťou prírody a časom celkom zanikol. V spolupráci s odborníkmi sa usilujeme hrad zachovať v takom stave, ako je dnes a to tak, aby nezanikla jeho autenticita. Vykonali sme veľa stabilizačných prác, domurovali kaverny v stenách, obnovili mnohé klenby. Hlavný palác sme zakonzervovali na 50 percent. Pri práci čo najviac využívame pôvodné pracovné postupy a materiál. Mali sme šťastie a hrad sme prebrali v nedotknutom stave. Nerekonštruovali ho v minulom režime, a teda nebol zničený cementovými nátermi a betónom.“
Ako ste sa dohodli s vlastníkom?
„V našom prípad bol vlastník známy a ústretový, takže majetkové problémy odpadli. Keď hrad zanikol, stal sa súčasťou lesa, ktorý získalo pozemkové spoločenstvo. Uzatvorili sme nájomnú zmluvu na neurčito a ročne im za prenájom platíme 50 korún.“
Z čoho práce financujete?
„Väčšinou v mene vlastníka vypracujeme projekt a žiadame o dotáciu. Posledné tri roky sa nám podarilo získať prostriedky z programu Obnov si svoj dom na ministerstve kultúry, dva roky čerpáme prostriedky na školenia z fondov EÚ. Samozrejme, niektoré veci musíme zaplatiť sami. Každý koníček niečo stojí.“
Autor: mp