BRATISLAVA. Ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi včera vláda neschválila návrh z minulého týždňa na návrat k systému jedinej verejnoprávnej zdravotnej poisťovne vyvlastnením ostatných poisťovní.
Valentovič má vypracovať projekt na zlúčenie dvoch štátnych poisťovní Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Negatíva aj pozitíva možného zlúčenia má kolegom predložiť do konca augusta.
S vytvorením jedinej verejnoprávnej poisťovne nesúhlasili koaličné strany HZDS a SNS.
Iná cesta
K systému jednej verejnoprávnej poisťovne sa má minister dopracovať postupnými krokmi. Prostriedky, ktorými to chce dosiahnuť, Valentovič neupresnil.
„Našli sme inú cestu ako dospieť k cieľu jednej verejnej zdravotnej poisťovne zabezpečujúcej verejné zdravotné poistenie,“ povedal.
Nateraz je mŕtva aj idea prevedenia všetkých poistencov štátu na vládou kontrolovanú poisťovňu. „V tejto chvíli o tom neuvažujem,“ povedal minister.
K súkromným zdravotným poisťovniam pri odchode z tlačovej besedy len poznamenal, že „zatiaľ existujú“.Bez zisku?
Súkromné zdravotné poisťovne napriek tomu nemôžu byť s výsledkom včerajšieho rokovania vlády úplne spokojné. Valentovič má pripraviť návrh na zníženie maximálnej výšky výdavkov na mzdy, budovy a ďalšiu správu poisťovní.
Od začiatku tohto roku na to môžu využívať štyri percentá z poistného, teraz by to mali byť len tri. Problém to môže byť najmä v mladých poisťovniach s relatívne malým počtom poistencov.
Vláda sa podľa Valentoviča vyjadrila aj k možnosti tvorby zisku v zdravotnom poistení, hoci materiál predkladaný vláde o tom nehovoril nič. Vládne uznesenie vraj včera ministra zaviazalo, aby zabránil tvorbe zisku z verejného zdravotného poistenia. Ako to chce urobiť, nepovedal.
Ďalšie návrhy a opatrenia z ministrovej správy, napríklad reprofilizácia lôžok, či spoplatnenie niektorých diagnóz, má ministerstvo zdravotníctva vypracovať postupne a predkladať ich vláde samostatne.
Už to tu bolo
Pred pár mesiacmi pritom Valentovič už predložil návrhy zákonov na zamedzenie tvorby zisku zdravotných poisťovní a prepoistenie poistencov štátu. Návrhy v pripomienkovom konaní ostro kritizoval napríklad Protimonopolný úrad a ministerstvo financií, ktorí upozorňovali na protiústavnosť a rozpor s medzinárodnými zmluvami o ochrane investícií.
Valentovič potom stiahol návrhy z legislatívnej rady vlády a dal si vypracovať analýzy, ktoré v niektorých prípradoch potvrdili známky retroaktivity jeho návrhov.
Včera minister potvrdil, že v tejto chvíli o prepoistení poistencov štátu neuvažuje.
Videokomentár Ivana Štulajtera
Stĺpček Ivana Štulajtera
Reflexy
Keď ruský vedec Poršnev skúmal správanie človeka, pomáhal si aj pozorovaním opíc. Vyhladnuté zvieratá sa v klietke nevrhli na ponúknutú potravu hneď, ale najskôr si museli vybiť stres. Sákali, vrieskali. Poršnev to nazval mimovoľným reflexom. Obdobný vybadal aj u ľudí.
Ako dáky mimovoľný reflex vyzerá to, čo minister Valentovič pod dohľadom premiéra Fica stvára v zdravotníctve. Mesiace sa tu zabíja čas nápadmi o prepoistení poistencov štátu, o likvidácii súkromných zdravotných poisťovní, aby nakoniec bolo všetko inak: minister Valentovič má teraz analyzovať variant, aby namiesto dvoch bola len jedna štátna poisťovňa. Dobrý nápad.
Počas realizovania týchto manévrov však dlh nemocníc narastal, spotreba liekov tiež, lôžok je stále nadbytok, nespokojná zdravotnícka obec v štrajkovej pohotovosti a znechutení medici túžia po práci v zahraničí. Snáď už tieto mimovoľné reflexy politikov čoskoro pominú.