BRATISLAVA. Majetok spoločnosti 1. garantovaná, v ktorej má podiely vyše 30-tisíc drobných akcionárov, väčšinou bežných ľudí, sa bude rozpredávať. Valné zhromaždenie dalo v utorok mandát predstavenstvu, aby to mohlo robiť. Mal by pritom byť aj medzinárodný poradca.
Akcionári tiež väčšinou hlasov splnomocnili vedenie 1. garantovanej, aby vypracovalo analýzu na rozdelenie majetku spoločnosti medzi dve nové firmy. Menšinoví akcionári sa obávajú, že prídu o väčšinu svojich peňazí, ktoré pred vyše desiatimi rokmi do 1. garantovanej vložili. Zmeny presadila finančná skupina J & T, ktorá zastupuje v 1. garantovanej klientov s podielom na majetku približne 40 percent.
Boja sa tunela
Drobní akcionári rozpredaj majetku podporujú. Sú však proti tomu, aby sa firma rozdelila na dve nové. Stratili by totiž kontrolu nad majetkom. Ak by rozdelenie prešlo, prišli by o právo blokovať zmeny v predstavenstve a dozornej rade. Podľa terajších stanov treba na to 95 percent prítomných akcionárov alebo dve tretiny všetkých. Po rozdelení by platili stanovy nových spoločností, nie starej. „Týmto krokom môžu obísť drobných akcionárov a budú si môcť robiť, čo chcú,“ povedal zástupca drobných akcionárov v dozornej rade Jozef Duch. Drobným akcionárom sa tiež nepáči, že majetok 1. garantovanej presunuli do dcérskej spoločnosti G 1 Investment Limited, ktorá má sídlo na Cypre. J & T to zdôvodnila snahou sprehľadniť majetkovú štruktúru firmy. Menšinoví akcionári to vidia inak. „Stúplo riziko, že majetok sa dostane do nepovolaných rúk a my prídeme o svoje vklady. Hrozí, že firma sa tým vytuneluje,“ povedal Duch.
„Je to nezmysel. Za týmito aktivitami vidíme pokus zneistiť malých akcionárov a snahu o zníženie ceny akcií na trhu,“ povedal hovorca J & T Maroš Sýkora. Podľa neho sa niektoré osoby takto snažia lacno dostať k akciám 1. garantovanej.
Prevody majetku na G 1 prebehli 20. decembra. Predstavenstvo však na valnom zhromaždení o dva dni neskôr akcionárov o nich neinformovalo. Dozvedeli sa o nich až z rozhodnutia Protimonopolného úradu, ktorý posudzoval možnú koncentráciu.
V aktívach v 1. garantovanej sú NCHZ Nováky, Solivary Prešov, Štúdio Koliba a Jasná Nízke Tatry. Tie sú teraz v G 1.
Penta proti J & T
Minoritní akcionári disponovali v stredu na valnom zhromaždení približne 11 percentami hlasov, čo proti J & T nestačilo. Na ich stranu sa pridala aj Penta. Má podobné záujmy. V Nováckych závodoch vlastní významný podiel a má niekoľko pohľadávok vo firmách, ktoré patria 1. garantovanej. Preto chce, aby sa majetok speňažil čo najvýhodnejšie. „Chcú dosiahnuť, aby mohli podľa svojej vôle nakladať s majetkom,“ myslí si o krokoch konkurentov z J & T investičný manažér Penty Pavol Petrík. Nie je to pravda, tvrdí hovorca J & T Sýkora. Obvinil Pentu, že chce, aby sa majetok rozpredával lacno. „Penta je v schizofrenickej polohe. Má pohľadávky a podiely v niektorých spoločnostiach, ktoré patria do 1. garantovanej, a nemá záujem predať ich za čo najvyššiu cenu, na druhej strane sa tvári, že tu obhajuje minoritných akcionárov,“ povedal Sýkora. Hovorca Penty Martin Danko oponuje: „Sme za to, aby sa majetok predal transparentne a za čo najvyššiu cenu.“
Sľubovali úroky
Viacerí drobní akcionári investovali v polovici 90. rokov do 1. garantovanej niekoľko desiatok tisíc korún. Jej činnosť sa v tom čase podobala na nebankové subjekty typu Horizont či BMG. Vtedy sa akcie predávali po tisíc korún. Firma 1. dôchodková s majetkovým a personálnym prepojením na 1. garantovanú im sľubovala, že po čase od nich odkúpia akcie za 20–percentný ročný výnos. Väčšina akcionárov sa doteraz k peniazom nedostala. Tento mesiac sa akcie 1. garantovanej predávali po 600 korún. Drobní akcionári by mohli akcie predať za túto cenu, ak by ich ponúkli na burze. „Naši klienti o ne majú záujem. Určite však nebudú ochotní platiť cenu vyššiu, než za akú možno akcie 1.garantovanej kúpiť priamo na trhu,“ povedal hovorca J&T Maroš Sýkora.
(ľja)