Na krátkodobú hotovosť sú vhodné korunové peňažné fondy

Najmenej rizikové podielové fondy si ku koncu apríla 2007 za posledný rok pripísali od troch do štyroch percent, čím sa im podarilo prekonať odhadovaný medziročný nárast spotrebiteľských cien. Aprílová inflácia by podľa odhadov analytikov mala dosiahnuť .

Najmenej rizikové podielové fondy si ku koncu apríla 2007 za posledný rok pripísali od troch do štyroch percent, čím sa im podarilo prekonať odhadovaný medziročný nárast spotrebiteľských cien. Aprílová inflácia by podľa odhadov analytikov mala dosiahnuť 2,6 percenta. Stali sa tak opäť úspešnejšie ako termínované vklady v bankách.

Ak si človek uložil koncom apríla minulého roka peniaze na termínovaný účet s viazanosťou 12 mesiacov, výnos ho pravdepodobne nepotešil. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vyjadrené infláciou totiž podľa odhadov analytikov v apríli vzrástli viac ako zarobili vklady v bankách. A to aj napriek tomu, že úrokové sadzby vlani dosiahli svoj strop

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

a Národná banka Slovenska už začala s ich znižovaním.

Dobrou správou zostáva

aspoň to, že inflácia v porovnaní s minulým rokom klesla a pe-

niaze v bankách sa teda znehodnocujú iba minimálne. Centrálna banka sa snaží, aby Slovensko dodržalo Maastrichtské kritériá nevyhnutné na prijatie eura, medzi ktoré patrí inflácia pod troma percentami.

Kedy úrok nehrá rolu

Zhodnotenie financií za istých okolností nemusí hrať významnú rolu. Je to v prípade, ak hovoríme o krátkodobej hotovosti, ktorú má človek vyčlenenú na nepredvídané udalosti, ktoré môžu výrazne zasiahnuť rodinný rozpočet. Napríklad na náklady spojené s opravou pokazeného auta, vykrytím dlhšej práceneschopnosti alebo výmenou prasknutých radiátorov. Dôležitá je hlavne rýchla dostupnosť peňazí. Termínované účty ani fondy peňažného trhu totiž rozhodne nemožno považovať za investíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Výška je individuálna

Výška finančnej rezervy, ktorú by si človek mal uložiť ako dostupnú hotovosť, je do značnej miery individuálna. Vo všeobecnosti by mala tvoriť sumu zodpovedajúcu asi trom až šiestim mesačným platom. Efektívne je takto uložiť maximálne do 100 000 korún. Po vytvorení finančnej rezervy by mal klient zvyšné úspory investovať tak, aby naplnil svoje osobné potreby a ciele.

Nevýhodou je viazanosť

Z pohľadu dostupnosti finančnej rezervy sú výhodnejšie fondy peňažného trhu ako termínované vklady. Hlavne ak sú viazané na dlhšie obdobie. Od viazanosti sa však na druhej strane odvíja aj zhodnotenie peňazí. Čím dlhšie klient nemôže disponovať s vkladom, tým vyššie úročenie väčšinou dostane. No ak je vôbec predčasný výber hotovosti možný pred dňom splatnosti, tak sa spája s pomerne vysokými poplatkami. Preto by mal človek pri termínovaných vkladoch uprednostniť skôr kratšie viazanosti. Prípadne si vybrať vkladové účty, pri ktorých nie je žiadna viazanosť a na druhej strane aj relatívne slušné úročenie.

SkryťVypnúť reklamu

Peňažné fondy

Alternatívou k termínovaným účtom, ktorá je vhodná na vytvorenie finančnej rezervy sú korunové fondy peňažného trhu. Z hľadiska dostupnosti investície sú podstatne výhodnejšie ako termínované účty, pretože pri nich podielnik nemá žiadnu viazanosť. Pri odpredaji podielov správcovskej spoločnosti (takzvanej redemácii),

klient dostane peniaze na účet spravidla do jedného týždňa, aj keď niektoré správcovské spoločnosti to dokážu aj za dva dni.

Investície do podielových fondov však spravidla nie je bezplatná. A môže sa stať, že pri skorom odpredaji podielov ešte výnosy nedosiahnu ani výšku poplatkov. Odporúčaný investičný horizont pri fondoch peňažného trhu je okolo jedného roka. A s tým by mal klient počítať.

Porovnanie výnosov

SkryťVypnúť reklamu

Pri porovnávaní výkonnosti korunových fondov peňažného trhu a termínovaných účtov bánk robia klienti často chybu, pretože porovnávajú minulé výnosy s budúcimi. Tabuľky štatistík podielových fondov totiž ukazujú zhodnotenie do minulosti. Teda o koľko peniaze po-

dielnikov zhodnotili za posledný týždeň, mesiac, rok, tri roky či päť rokov.

Na druhej strane prehľady úrokových sadzieb termínovaných účtov bánk zasa ukazujú zhodnotenie do budúcnosti. Teda to, čo klient dostane po ukončení obdobia, na ktoré si svoje peniaze dnes uložil. Ak teda investor chce zistiť, ktorý z produktov mu priniesol napríklad za posledný rok vyššie zhodnotenie, mal by sa pozrieť na aktuálne výsledky zhodnotenia fondov za posledný rok a ponuku úročenia vkladov bánk spred roka.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na viazanosť

Porovnávanie ročnej výkonnosti fondu s termínovaným účtom viazaným na 12 mesiacov nie je úplne korektné, keďže pri fonde sa klient k peniazom dostane prakticky do niekoľkých dní. Ak si však na porovnanie záujemca vyberie kratšie viazanosti, mal by zohľadniť všetky zmeny úročenia vkladov, ktoré počas sledovaného roka nastali.

Zabezpečenie

Každý vklad aj investícia je spojená s istou mierou rizika. Aj banka, ktorej klient zverí svoje peniaze môže skrachovať. Slovenským príkladom sú AG Banka, Slovenská kreditná banka, Dopravná banka a Devín banka.

Za chránené nedostupné vklady zo zákona ručí Fond ochrany vkladov, do ktorého banky povinne prispievajú.

Klient má však garantovanú iba náhradu do výšky 90 percent chráneného nedostupného vkladu, najviac do sumy rovnej 20 000 eur, čo v súčasnosti podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska predstavuje približne 675 000 korún. Ak teda klient má vložených v banke milión korún, riskuje stratu 325 000 korún. Dobrou správou však je, že v súčasnosti nemá

SkryťVypnúť reklamu

žiadna z bánk na Slovensku finančné problémy a nehrozí, že by takýto prípad nastal.

Garancie pri fondoch

Pri podielových fondoch garancie Fondu ochrany vkladov neexistujú. No ani nie sú potrebné. Pretože zatiaľ čo pri vklade na účet sa peniaze stávajú súčasťou majetku banky, ktorá voči klientovi eviduje záväzok, pri podielových fondoch peniaze zostávajú majetkom podielnika po celý čas. Podielový fond nemá právnu subjektivitu. Má oddelené účtovníctvo od správcovskej spoločnosti. A peniaze, ktoré od podielnikov zhromažďuje, sa nemôžu stať predmetom exekúcie v prípade krachu správcovskej spoločnosti.

Ochrana štátu

Správcovské spoločnosti podnikajú v zmysle zákona o kolektívnom investovaní pod prísnym dohľadom Národnej banky Slovenska, ktorá im vydáva na túto činnosť licenciu. V prípade finančných problémov správcu je to práve centrálna banka ako štátny dozor, ktorá zavedie nútenú správu fondu novým správcom, u ktorého si klient môže vybrať 100 percent aktuálnej hodnoty svojej investície.

SkryťVypnúť reklamu

Dohľad depozitára

Okrem štátu nad činnosťou správcovskej spoločnosti bdie aj depozitár. Je ním banka, ktorá vedie účet podielového fondu, na ktorý klienti vkladajú svoje pe-niaze. V hre je nielen dobrá povesť banky, ale aj licencia, ktorú jej vydala Národná banka Slovenska. Preto ak by správca vydal príkaz v rozpore so zákonom o kolektívnom investovaní, depozitár ho nesmie vykonať. A zároveň musí pokus o porušenie zákona ohlásiť štátnemu dozoru.

Audit hospodárenia

Ďalšou zárukou bezpečnosti podielových fondov sú správy audítorských spoločností, ktoré každoročne preverujú účtovníctvo správcovských spoločností a ich nakladanie s peniazmi

klientov podielových fondov. Správcovské spoločnosti si môže skontrolovať aj samotný klient, a to prostredníctvom výročných správ, ktoré nájde napríklad aj na internetových stránkach.

SkryťVypnúť reklamu

Trhové riziko

Majiteľ termínovaného účtu si vie dopredu vypočítať, koľko na úrokoch v banke zarobí. Výška úročenia počas viazanosti vkladu je totiž garantovaná. Na druhej strane, pri podielových fondoch výnos závisí od vývoja na trhoch a zhodnotenie z minulosti nie je zárukou budúcich výnosov. Aj keď pri nízkorizikových fondoch peňažného trhu sa dá zhodnotenie pomerne spoľahlivo odhadnúť. Investujú totiž predovšetkým do nástrojov peňažného trhu a dlhopisov s krátkou splatnosťou.

Rizikovosť fondov peňažného trhu vyplýva z reakcií na zmeny úrokových sadzieb. Pri ich poklese výnosy zvyčajne rastú.

A, naopak, v prípade zvýšenia sadzieb výnosy klesajú. No keďže väčšina portfólia je na bankových úložkách a citlivosť na zmenu úrokov je nízka, pokles je obmedzený.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky

V oblasti poplatkov sú na tom lepšie termínované účty. Za ich založenie, vedenie a zrušenie v deň splatnosti si banky neúčtujú nič. Pri podielových fondoch klient platí spravidla tri druhy poplatkov. Všetky si správcovská spoločnosť účtuje ako percento z investície.

Prvým je jednorazový poplatok pri vydaní podielov. Ten sa v súčasnosti pri fondoch peňažného trhu pohybuje do 0,5 percenta. Bezplatné vydanie podielov majú len dva fondy. VÚBAM - Peňažný korunový fondy a ČSOB - Privátny korunový.

Klient ďalej platí každý rok poplatok za ročnú správu a depozitára. Tento poplatok je priamo započítaný v cene podielu, preto si ho väčšina podielnikov ani neuvedomuje. Jeho výška pri korunových fondoch peňažného trhu predstavuje od 0,2 do 1,1 percenta ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným poplatkom je poplatok pri vrátení podielov. Pri korunových fondoch peňažného trhu si však tento poplatok ne-účtuje na Slovensku žiadna správcovská spoločnosť.

Peter Világi

www.mfc.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 521
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 534
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 519
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 473
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 037
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 197
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu