Bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka žijúceho v londýnskom exile pravdepodobne zabil ruský podnikateľ Andrej Lugovoj.
Z vraždy ho včera obvinila britská prokuratúra. Litvinenko bol vlani otrávený rádioaktívnym polóniom 210. Práve rádioaktívna stopa naviedla Scotland Yard na Lugového.
Rusi ho nevydajú
Londýn okamžite požiadal Moskvu o plnú spoluprácu a teda aj vydanie ruského občana. Vydanie Lugového, ktorý žije v Moskve, je však nereálne. „V súlade s ruskými zákonmi občan Ruska nemôže byť vydaný cudziemu štátu,“ povedala ruskej agentúre Interfax hovorkyňa ruskej prokuratúru Marina Gridneva. Napriek tomu šéfka britskej diplomacie Margaret Backettová vyzvala ruskú stranu na ústretovosť. Včera si dokonca predvolala ruského veľvyslanca v Londýna.
„Nikto by nemal pochybovať o vážnosti tohto prípadu, vražda je vražda,“ citoval Reuters britského premiéra Tony Blaira. Ten by tiež privítal, keby sa Lugového podarilo dostať do Londýna.
Lugovoj obvinenia odmieta. „Považujem toto obvinenie za politicky motivované,“ povedal ruskej agentúre Itar–Tass.
S Litvinenkom sa stretol vlani v deň jeho otravy 1. novembra, v bare hotela Millenium v londýnskej štvrti Mayfair. Podľa polície bol otrávený práve tam, keď mu do šálky s čajom namiešali smrteľnú dávku rádioaktívneho polónia 210.
Litvinenko začal po tomto stretnutí výrazne chradnúť. Vypadali mu vlasy a postupne prestávali fungovať životne dôležité orgány. To už jeho prípad sledoval celý svet – 23. novembra nakoniec otrave podľahol.
Problematické vzťahy
Litvinenkov prípad je bez pochýb najväčšou špionážnou aférou od skončenia studenej vojny.
Vražda vážne poškodila brisko–ruské vzťahy. Už predtým ich kalilo rozhodnutie Londýna poskytnúť politický azyl ruskému oligarchovi Borisovi Berezovskému. Moskva žiada jeho vydanie pre podozrenia z finančných podvodov.
Litvinenko v minulosti pracoval pre ruskú tajnú službu FSB a jej predchodkyňu KGB. Pred rokmi ušiel z Ruska do Británie a neskôr napísal knihu a praktikách svojho bývalého zamestnávateľa.
FSB podľa neho napríklad v roku 1999 fingovala útoky na moskovské činžiaky, tak aby to vyzeralo, že za nimi stáli čečenskí povstalci. Kremeľ si tak mal pripraviť verejnú mienku na novú ofenzívu v problematickej kaukazskej republike.
My s tým nič nemáme
Krátko pred smrťou z otravy vo svojom liste Litvinenko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Kremeľ všetky obvinenia označil za absurdné.
Lugovoj začínal ako bodyguard
Opakovane tvrdí, že na vražde svojho bývalého kolegu, agenta ruských tajných služieb Alexandra Litvinenka, nemá najmenší podiel. Dnes podnikateľ a okrem iného šéf súkromnej firmy na výrobu kvasu a ďalších nápojov Andrej Lugovoj, by určite mohol zvládnuť aj takú komplikovanú operáciu, akou je otrávenie vybranej osoby rádioaktívnym polóniom-210.
Lugovoj je pôvodne kádrový vojak, ktorý to dotiahol na dôstojníka tajných služieb. Slúžiť začal ešte v ZSSR v neslávne známom KGB. Jeho kariéra bola od začiatku sľubná. Keď ukončil moskovské vojenské učilisko, poslali ho do špeciálneho pluku v Kremli. V roku 1978 sa stal príslušníkom slávneho 9. oddelenia KGB, ktoré dohliadalo na ochranu najvyšších činiteľov. Neskôr, v roku 1992, ho prevelili pod Hlavnú správu ochrany.
V nej pracovali iba tí najlepší z najlepších. Lugovoj napríklad chránil reformného premiéra Jegora Gajdara. Toho vlani, krátko po Litvinenkovi, tiež priotrávili neznámou látkou.
Lugového kariéra v tajných službách sa však skončila neslávne. V júli 2001 ho už ako biznismana obvinili, že pomohol utiecť z väzenia jednému z obvinených v kauze Aeroflot. Po niekoľkých mesiacoch vo vyšetrovacej väzbe ho však oslobodili. Ako sám tvrdí, pre podnikanie stále cestoval do zahraničia.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Kliknite - obrázok zväčšíte.