Možno sa vám niekedy stalo, že ste na asfaltovom kopci zazreli nezvyčajný jav. Na ceste stála postavená trať pripomínajúca alpskú disciplínu slalom na lyžiach. Z alpského lyžovania získalo korčuľovanie aj názov. Dnes je to už samostatná disciplína - Inline Alpine. Namiesto lyží sa v trati preháňajú decká na korčuliach. Malí lyžiari chodia na kolieska pravidelne. Baví ich to a tréneri v nich vidia dôležitý prvok letnej prípravy. Lyžiari využívajú korčuľovanie hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým pre simuláciu pohybu v bránach, pre posilnenie dolných končatín, teda stehenných svalov, zadku a chrbta a najmä kolenných väzov a šliach. Rozvíjajú aj koordináciu pohybov a periférne videnie.
Väčšinou sú tréningy, ktoré simulujú zjazdovú trať, dva- až trikrát do týždňa v bránach. "Od jesene až do zimy, kým nenapadne sneh a potom po zime, odkedy sa už na korčule dá postaviť. Vždy tak okolo dvoch hodín, ale keď svetlo dlhšie, dovtedy, pokiaľ sa decká neunavia," vysvetľuje trénerka z oddielu Pozemné stavby Darina Kubeková.
Od koľkých rokov?
"Matúš Jakub mal tak tri roky, keď začal. Ide o to, či sa mu chce. S najmenšími začíname so všestranne rozvíjajúcimi cvičeniami ako prekladanie, osmičky, jazda na jednej nohe. Rôzne prvky, ktoré zdokonalia ich korčuliarsku techniku. Až potom sa postavia do brán. V bránach deti trénujú slalom a obrovský slalom, ak sa to dá tak povedať. Rozdiel je v hustote tyčiek na rovnakom úseku. Väčšinou sa tešia, aj keď predsa len ide o tréning. Motivácia je individuálna a osobne si myslím, že je to veľké spestrenie tréningu, ktoré na snehu veľmi pomáha," opisuje prvé krôčiky lyžiarov na inlinoch trénerka.
Za uplynulú sezónu získali lyžiari z Pozemných stavieb, ktorí trénujú už od troch až štyroch rokov, v slovenskom pohári niekoľko úspechov. Heňo Katrenič skončil prvý a Tomáš Varjassi tretí. Chlapci sú dobrí aj na kolieskových korčuliach. "Nie je nutné, aby bol na korčuliach aj tréner, ale pri tých najmenších, najmä keď sa učia od úplných začiatkov, to pomôže."
Škola hrou
Tréning sa zvyčajne začína rozbehaním sa, rozcvičkou a hneď potom sa ide na korčule alebo sa spravia ešte nejaké špeciálne cvičenia. Deti sa rozdelia do skupín podľa výkonnosti. Každá skupina má svoj vlastný program. "Tí najmenší sa učia formou hry. Zbierajú loptičky, krúžky okolo kužeľov, naháňajú sa. Ostatní trénujú zo začiatku techniku, potom slalomy, prípadne kolá na rýchlosť. My trénujeme na rovine. Kto chce ísť do slalomu dolu kopcom, už musí mať niečo za sebou," hovorí Kubeková.
V Česku už existujú oddiely, ktoré sa venujú iba slalomu na inlinoch, vo Švajčiarsku tiež. Dokonca tam prebieha liga korčuľovania v bránach. Jazdci musia mať všetky možné chrániče vrátane hokejových gatí a chodí sa s palicami. U nás sa jazdí bez palíc. Všetky deti musia mať povinne všetky chrániče a prilbu.
FOTO |
FOTO |