Korčuľujete, alebo ste začali korčuľovať? Na agresívne korčuľovanie sa necítite, fitnes pre vás nemá to čaro a rýchlosť vám je ukradnutá? Tak je načase skúsiť tento, u nás nový štýl inline korčuľovania. Ako naznačuje samotný názov, ide o korčuľovanie voľným spôsobom. Freeskate sa rozdeľuje na freestyle slalom, speed slalom rollerdance (tancovanie na korčuliach), free-jump (skok do výšky), hi-jump (skok z odrazového mostíka) a rôzne slide, ktoré zatiaľ nemajú svoju vlastnú kategóriu.Freestyle slalom
Jedna z najzábavnejších a najkreatívnejších foriem inline korčuľovania!
Súťažná časť spočíva v troch radoch po 20 pohárikov alebo kužeľov vzdialených od seba 50, 80 a 120 cm. Jazdec má minútu a 30 sekúnd na to, aby porote a divákom odprezentoval nacvičenú choreografiu v sprievode hudby, pričom musí dávať pozor, aby ho nepokutovali za zhodenie pohárika, prípadne jeho vynechanie.
Skutočné čaro tohto športu spočíva v tom, že človek môže, alebo skôr musí použiť vlastnú kreatívnu schopnosť, či už pri kombinovaní trikov, alebo pri ich vymýšľaní! Áno, dá sa to, aj keď zo dňa na deň počet trikov stúpa! Ďalšou výhodou je, že nepotrebujete žiadne veľké investície, zo začiatku vám postačia rekreačné korčule. I keď je pravda, že na uľahčenie a čo najlepšiu jazdu sa dajú kúpiť špeciálne prispôsobené korčule.
Na freestyle potrebujeme pár plastových pohárikov, pásmo a kriedu. Dokonca aj na miesto je to nenáročný šport, postačí vám pár metrov hladkého chodníka alebo dlažby.
Začiatky sú veľmi ťažké, tak ako pri všetkom. Najskôr sa vám zdá, že máte oproti ostatným drevené nohy. Po prvých úspešne zvládnutých trikoch si začnete nahovárať, že korčule nie sú postačujúce a potrebujete ich vymeniť za "profesionálne". No a výhovoriek, prečo vám to nejde, môže byť milión. No pocit z dobre zvládnutého triku je nenahraditeľný a na mnohých jazdcov pôsobí ako droga. Za zmienku stoja aj pohľady okoloidúcich, keďže v našich končinách ide o veľmi málo rozšírenú aktivitu, no na vzostupe.
Rolldance
Tancovanie na korčuliach - mnohí majú tancovanie v krvi, a tak to neobišlo ani inline nadšencov. Na konci minulého leta sa konala veľká korčuliarska diskotéka v jednom bratislavskom klube. Mnohých táto skutočnosť milo prekvapila a akcia sa tešila veľkej návštevnosti.
Ak ste sa práve zamysleli nad tým, ako a kde začať, tak skúste navštíviť Sad Janka Kráľa (Bratislava - Petržalka). Pri fontáne trénujú korčuliari, ktorí s radosťou pomôžu.
Ľubomír Dait
Poprad
Najznámejším miestom na korčuľovanie je cyklistický chodník z Popradu do Svitu vedúci po hrádzi. Na popradskej strane sa začína na sídlisku Juh. Kto by čakal niečo podobné, ako je bratislavská hrádza, bude prekvapený. Chodník je plný zákrut a miernych prevýšení, aspoň nie je príliš jednotvárny. Prvé nemilé prekvapenie pre korčuliarov - dlažobné kocky - sa začína po niekoľkých minútach jazdy. Kocky, našťastie, sa asi po sto metroch končia, pozor však na ďalšie nebezpečenstvo - ak sa príliš rozbehnete do zákruty, môžete sa nechtiac vykúpať. Z chodníka do rieky je to naozaj len "na skok". Ďalším akčným úsekom je križovatka s cestou smerom na Teplicu. Značka Stop asi nestačila a namontovali tam spomaľovače, asi 15 x 15 cm blok krížom cez cestu, ktorý korčuliarov láka ku skoku. Ďalej do Svitu sa už iba pokojne veziete.
Pri nedávno otvorenom nákupno-zábavnom centre MAX postavili aj pomerne veľký skatepark.
(www.inlineportal.sk)
Košice
Najvhodnejšie miesto na korčuľovanie v Košiciach je na sídlisku Nad jazerom. Ide o chodník, ktorý sa nachádza na hrádzi Hornádu. Kedysi chýbajúca časť je dokončená dobrým asfaltom, takže chodník je súvislý a má približne 2400 metrov. Potom pokračuje chodník s betónovým povrchom, vhodný pre cyklistov. Medzi miesta vhodné na korčuľovanie sa dá považovať aj park Anička. Tam však musíte rátať s horším povrchom a väčším množstvom chodcov. Zaznačená trasa má dĺžku 1,5 km.
Miesto je vhodné na rodinné korčuľovanie. Asi 900 metrov stredne dobrého povrchu sa nachádza pri železničnej trati pri občerstvení pri sudoch.
(http://inline-kosice.com)
Oblasť Zemplína, okolie Michaloviec
Zemplínska šírava časť Hrádza Jovsa - Lúčky, meria rovných 5 km jednosmerne. Šírka asfaltového koberca je dva metre. Na začiatku, v polovici cesty a na konci sú oceľové závory. Premávka pozostáva výhradne z korčuliarov, cyklistov, bežcov a kolobežkárov. Hrádza je vhodná na rodinné korčuľovanie. Cez víkendy je premávka hustejšia.
Michalovce - Zbudza - križovatka Oreské, cesta II. triedy meria cca 8,5 km jednosmerne. Povrch je pomerne nový, výborný a bezpečný. Od Zbudzi pokračuje terén mierne do kopca. Doprava býva veľmi zriedkavá, je možné trénovať v ktoromkoľvek čase. Po Zbudzu občas prejde nákladné vozidlo či autobus. Na tejto trase sú asi najohľaduplnejší vodiči.
Michalovce - Zemplínska šírava - Klokočov, štvorprúdová komunikácia priemernej kvality s dĺžkou 21,7 km. Terén je kopcovitý, so štyrmi prevýšeniami Na ceste je dosť priestoru na obchádzanie, ale na križovatkách si treba dať vždy pozor. Neodporúčame využívať túto komunikáciu počas letných prázdnin a automobilových zrazov.
(http://inline-kosice.com/)