, ktorá im do slnečného rána priniesla trochu rozveselenia a zábavy.
Sad Janka Kráľa je v Bratislave asi najlepšie miesto na výučbu korčuľovania na kolieskových korčuliach. Pohodlne sa sem odveziete autom, môžete nakúpiť, najesť sa v reštaurácii v Auparku. Na lavičkách z jeho zadnej strany sa môžete prezuť a tiež tu je výborný asfalt na vaše prvé kroky na korčuliach. Keď sa unavíte, v pokoji si môžete ľahnúť na trávu alebo sa posadiť na lavičku. V parku sú fontány a tiež množstvo prekážok, ako napríklad kríkov, ktoré vám uľahčia prvé ťažké skúsenosti s brzdením.
Na nasledujúcich riadkoch vás Oľga prevedie zákutiami a prvými krôčikmi na inlinoch:
Strečing
Pred každou športovou aktivitou je dobré roztiahnuť si svaly. Strečing môžete robiť na korčuliach i bez nich. Pózy, ktoré ukazujem na fotkách by začiatočníci na korčuliach nemali skúšať. Najskôr by si mali tuhé svaly zo sedenia v práci a v škole roztiahnuť bez nich.
Správny postoj a nesprávne postoje
Nohy a kolená postavte na šírku bokov. Kolená musia byť pre miernu stabilitu mierne pokrčené. Pri korčuľovaní na kolieskových korčuliach sú ruky spustené pri tele alebo pre úplných začiatočníkov upažené ako keď si predstavíte vtáka ohniváka.
Oproti korčuľovaniu na ľade je telo vo väčšom predklone. Ak ide o rýchlostné korčuľovanie, trup sa zvykne predkloniť až tak, že je vo vodorovnom postavení so zemou. Zlý postoj: kolená smerujú k sebe, do písmena X, čiže to vyzerá ako čaptajúci človek. Nesprávny postoj je tiež s členkami smerujúcimi von, vystrčeným zadkom a s tým spojeným neprimeraným predklonom pri rekreačných, nie rýchlostných korčuliaroch.
Prvé maličké krôčiky
Prvé krôčiky je dobré (pokiaľ sa dá) vykonávať niekde v súkromí bez okolo idúcich blicujúcich študentov! Môžete si so sebou vziať sprievod, ktorý vám poradí, aké prvky robíte zle, čo robíte dobre, podporí vás. Kamaráta by ste nemali príliš využívať ako oporu a svojho záchrancu. Pocit stability na korčuliach si musíte vypestovať sami.
Prvé kroky so sprievodom
Úplne na začiatku si môžete pocit jazdy na kolieskach vyskúšať tak, že vás váš pomocník chytí za pás zozadu a tlačí pomalinky vpred. Ak sa cítite stabilne, môžete sa chvíľku zviesť aj bez opory.
Prvé kroky sú malé, ide skôr o simulovanie chôdze na suchu a s nadobúdajúcou istotou ich pomalinky predlžujte. Ako bod stability treba zo začiatku využívať horné končatiny.
Väčšie kroky a správne odrážanie sa
Odrážate sa z postoja v tvare písmena V. Získate tak dlhšiu dráhu na odraz a rýchlosť, čo znamená, že kolená sú pokrčené a odrazová noha sa po odraze dopína.
Ak začnete celý pohyb príliš ďaleko od seba roztiahnutými nohami a nevystriete odrazovú nohu, získate malú dráhu na odraz a pôjdete pomalšie. Takto budete na korčuliach skackať a váš pohyb bude pripomínať skôr kačicu ako korčuľovanie.
Hrádza a dlhšie úseky
Ak už máte dostatočne veľké sebavedomie a myslíte si, že ste na korčuliach šéfom, môžete vyjsť pokojne na hrádzu, je to fantázia. Pri tom hlavne nekorčuľujte ruka v ruke s priateľom, či kamarátkami, pretože tým blokujete premávku, a najmä môžete spôsobiť úraz iným, ale tiež sebe. Ešte väčšiu chybu pritom spravíte, ak sa so svojím partnerom odrážate súčasne vnútornou nohou a zavadziate si ňou navzájom.
Brzdenie na tráve a v kríkoch
Pre začiatočníkov je to bežné zastavenie, ale niekedy sa mu nevyhnú ani pokročilí korčuliari. Keď ste už na trávniku, ďalej bežte podobnou rýchlosťou, akou ste naň narazili, a postupne spomaľujte. Ale pozor, môžete spadnúť. Korčule sa na tvrdom povrchu rozbehnú. Pád naň je nepríjemný, chceme sa mu zo začiatku vyhnúť. V zime je padať na ľad oveľa jednoduchšie. Hodíte sa na zem, vlastne ľad a maximálne sa šmýkate, čo je na betóne nemožné. Najbezpečnejšie je na betón nepadať. Nie vždy sa tomu dá aj vyhnúť. Ak sa niekde blízko nachádza trávnatá plocha či kríky, využite ich ako svoju záchranu. Sú predsa o niečo prívetivejšie ako betón. Pády do kríkov sú bezpečnejšie ako stromy, ale tiež sa môže niekde nájsť neposlušný konár, ktorý vás poriadne doškriabe.
Samotné korčuľovanie
Ak ste už majstri ako ja, machrujte o život!
Brzdenie
Brzdenie je oproti ľadovým korčuliam oveľa ťažšie. Poznáme niekoľko základných spôsobov brzdenia:
Brzdenie na prekážke
Je obdobou brzdenia v tráve. Ak sa vám znenazdajky postaví do cesty nejaký stĺp či kópia veže z Klarisiek, je vhodné rýchlosť stlmiť nárazom o túto prekážku, a to postupným krčením paží. Neskúšajte to vo veľkej rýchlosti, pretože si môžete poraniť predlaktia či zraniť si hlavu. Dobré je využívať lampy pri priechode pre chodcov.
Pluh
Klasický pluh ako ho poznáme na lyžiach. Jeho podstatou je pokrčenie a zatlačenie do kolien. Takýmto spôsobom dokážete korčule prinútiť, aby trošku spomalili a nakoniec zastavili.
Otočenie
Brzdenie spin je nenáročné. Ide o otočku, pozor však na rýchlosť. Ak ju vyskúšate vo veľkej rýchlosti, môžete sa pretočiť a spraviť nechcenú piruetku.
Hockey stop
Pre korčuliarskych expertov. Ide o klasické zastavenie v šmyku, ako na korčuliach na ľade. Nácvik je vhodné trénovať na mramore, či výbornom asfalte. Postupne môžete prechádzať na drsnejší povrch, až sa takto zastaviť naučíte všade.
Klasické brzdenie pomocou brzdy Brzda z tvrdej gumy býva namontovaná obyčajne na pravej korčuli. Najlepšie je začať s nácvikom na veľkom priestranstve bez prekážok. Nohy dajte 15 až 20 centimetrov od seba a mierne sa pohnite. Skôr, než začnete brzdiť, dajte ruky dopredu, aby vám pomohli udržať stabilitu. Zároveň sa vaše ťažisko posunie mierne dopredu, čo zabráni pádu na zadok. Posuňte korčuľu s brzdou dopredu, aby brzda končila na úrovni špičky druhej topánky. Pomaly zdvíhajte špičku korčule s brzdou, aby sa tá začala dotýkať zeme. Keď pocítite brzdný účinok a držíte si stabilitu, pokojne zatlačte viac a brzdenie tak zeefektívnite.
T-stop
Ide o náročnejší spôsob zastavenia, pretože vyžaduje zvládnutie základnej stability. Podstata spočíva v tom, že pravú či ľavú korčuľu (podľa chuti) posuniete dozadu otočíte do tvaru T. Trecia plocha koliesok otočených naprieč zabezpečí postupné zastavenie. Viacerí ľudia hovoria, že sa takto ničia kolieska, ide však o jedinečný spôsob, ako rýchlo a bezpečne zastaviť. Samozrejme, keď sa to naučíte. Podobne sa brzdí aj na korčuliach na ľade, tu však noha otočená do T nie je vzadu, ale ju posuniete pred seba. To tiež na inlinoch neskúšajte.
Autor: Oli Beständigová