Pokiaľ nemáte ťažkosti s lyžovaním, aj na korčule si zvyknete v okamihu. Platí to aj opačne - korčuliari sa najlepšie učia lyžovať. Je tu však jedna malá, ale podstatná zmena. Pokiaľ sa na lyžiach prehnete dopredu a dozadu, ich plochy vás udržia, ak nespanikárite, nemáte šancu spadnúť. Na korčuliach je najpodstatnejšie práve vyváženie ťažiska a návyk udržať si predozadnú stabilitu. Pády dozadu sú nepríjemné, lebo nevidíte, kam padáte, pády dopredu sú nepríjemné častokrát preto, že vidíte a uvedomíte si miesto, kde na zemi skončíte. Aj správna technika padania sa dá naučiť. 1.) Korčule, ktoré
poriadne nesedia
Chcete si prvýkrát vyskúšať na nohách korčule. V obchode vám ich nepožičajú, nemôžete si ich odskúšať na hrádzi. Zoberiete ich svojmu kamarátovi, ten ich má, bohužiaľ, o štyri čísla väčšie. Na takéto pokusy počas svojho prvého dňa na korčuliach radšej zabudnite. Budete v nich plávať, prípadne vám budú neuveriteľne malé. Už len samotný postoj vám spôsobí veľa problémov, o ktorých korčuliari nechyrujú. Väčšinu času strávite na zadku. Riešením môže byť požičovňa. Napríklad na akcii Bratislava Inline, počas piatkových večerov, zvyknú korčule požičiavať.
2.) Schádzanie bezhlavo
dolu kopcom
Zjazd dolu kopcom je neuveriteľne fajn. Všetko, čo treba spraviť, je postaviť korčule paralelne do správneho smeru, a tie sa rozbehnú samý. Nasleduje zjazd, jeho dĺžka závisí od kopca. Rýchlosť sa zrazu stupňuje, ani si neuvedomujete ako, stromy a ľudia sa mihajú okolo a vy zisťujete, že celý podnik bol bláznovstvom. Zastaviť ste sa nenaučili a skončiť môžete podobne ako niektorí korčuliari, ktorí popísali svoje zážitky na ďalších stranách. Nováčikovia by mali praktizovať abstinenciu od kopcov. Proste si povedzte nie, dolu z kopca sa spúšťať nebudem.
3.) Korčuľovanie
bez chráničov a prilby
Hodiť sa o dlažbu môže byť často jediným a efektívnym spôsobom, ako zastaviť. Neskúšajte to však bez prilby a chráničov na kolenách, zápästí či lakťoch. Môžete si nepríjemne spáliť vrstvu pokožky až na kosti, zlomiť končatiny, či chrániče môžu niekedy zachrániť váš život.
4.) Príliš rýchle korčule
Veľké kolieska, nízko zrezané topánky a priliehavé oblečenie... jednoducho sexi. Začiatočníci sú však úplne vedľa. Toto je výstroj profesionálov, korčuliarov, ktorí si už nejaký rôčik na korčuliach odjazdili.
5.) Maratón hneď prvý deň
Prišiel víkend, zasvietilo slniečko a s ním aj odhodlanie vybrať sa na ďalekú túru. Celú zimu ste na korčuliach nestáli, chcete si ich vychutnať a užiť. Ranné úvahy sú jasné: cieľ Gabčíkovo. V prvom rade myslite na cestu naspäť, tiež na následky. Pri korčuľovaní zapájate do pohybu svaly, ktoré ste celú zimu nevyužívali. Práve následky vo forme stuhnutia a bolestí rôzneho druhu nenechajú na seba dlho čakať. Na začiatok korčuľujte radšej na menšie vzdialenosti s častejšími prestávkami.
6.) Nerobte zo seba hlupákov
Na hrádzach a miestach určených na korčuľovanie tiež existujú pravidlá, tak ich neporušujte. Jednoducho neohrozujte ostatných zozadu, lebo vás nevidia, nekorčuľujte v protismere, či nerobte na hrádzi zbytočné oblúky, aby vás nezrazili protiidúci jazdci.