marca Berlín, kde sa spolu so svojimi rovesníkmi z berlínskeho DATHE-Gymnázia venovali v súčasnosti aktuálnej téme - šetrenie elektrickej energie v súvislosti s ochranou životného prostredia.
"Dcérka, vstávaj," počuje Veronika kričať svoju mamu z kuchyne.
Deň ako každý iný. Ráno vstať, všetko stihnúť a nič nepokaziť. Okná sú otvorené, hoci sa v byte kúri. Treba predsa vyvetrať! V prevažnej väčšine domácností hrá rádio, aj keď ho nik nepočúva a počítač je zapnutý takmer od rána do večera. A pritom by sme mohli toľko ušetriť!
Energetické agentúry robia každoročne výskumy týkajúce sa elektrickej energie. Posledné výskumy organizácie Dena, nemeckej energetickej agentúry, uvádzajú, že napríklad televízory v nemeckých domácnostiach sú v priemere zapnuté 3,9 hodiny denne, pričom ich v skutočnosti ľudia sledujú iba 2 hodiny. Úsporné žiarovky nepoužíva až 29 % domácností. Hlavným dôvodom je to, že pri kúpe produktu sledujú len jeho cenu, nemysliac na jeho spotrebu. Používaním úspornej žiarovky sa ušetrí až 80 % energie a jej životnosť je mnohonásobne dlhšia. Obyčajná žiarovka využíva na svietenie len 5 % energie, ostatných 95 % premieňa na teplo. Naproti tomu úsporná využíva na svietenie 83 % a na teplo premieňa len zvyšných 17 %.
Bielu techniku radšej novú
Veronika už vstala a hnevá sa. Jej obľúbené tričko je špinavé a ona s tým nemôže nič robiť. Práčka nefunguje. Tak ako väčšina ľudí, aj jej rodina kupuje nové elektrické spotrebiče až vtedy, keď staré už nefungujú.
Predpokladaná životnosť výrobkov, nazývaných aj biela technika, je 12 - 15 rokov. Odporúčané obdobie používania je však iba 6 rokov. Faktom totiž je, že pre životné prostredie je v konečnom dôsledku menej zaťažujúca produkcia nového spotrebiča a následná likvidácia starého, ako dlhoročné používanie energeticky náročnejšieho. Ako si však vybrať ten správny? V každom prípade by sme si mali nechať poradiť od niekoho
v danom odbore skúsenejšieho. V obchodoch vyzerajú napr. všetky práčky takmer rovnako. Sú však rozdelené do viacerých skupín podľa ich spotreby.
O podstatných kritériách daného spotrebiča sa môžeme dozvedieť z označenia uvedeného na energetickom štítku. Po zvážení výberu medzi prvotne lacnejším produktom a konečnou úsporou energie v budúcnosti sa dá dôjsť ku kompromisu, ktorý na pár rokov zabezpečí komfortné využívanie daného produktu.
Stand-by režim a energia
Na druhý deň si Veronika obliekla svoje obľúbené tričko vypraté v novej práčke. Keď si chce oddýchnuť, zvyčajne si zapne počítač a na ňom popri práci počúva hudbu. O chvíľu však uteká do obývačky pozerať seriál. Počítač však nechala tak, bez toho, aby na ňom zapla úsporný režim.
Podľa štatistických údajov až 19 % ľudí nepozná, že tento, tzv. stand-by režim, na počítačoch vôbec existuje. Iba polovica používateľov ho pravidelne zapína, ak na svojom prístroji dlhšie nepracujú. Energetické straty nie sú až také veľké pri používaní LCD monitorov, ktoré v porovnaní so starým typom ušetria
75 % elektrickej energie. Aj note-booky alebo laptopy sú menej náročné ako klasické osobné počítače.
Veronika seriál po hodine dopozerala a televízor pomocou ovládača vypla. V skutočnosti však prístroj zostal len v stand-by režime. Pri televízore je to vypnutý obraz a zvuk, no zároveň sa stále spotrebúva malé množstvo elektriny. Keby však televízor vypla pomocou vypínača, ktorý je na ňom umiestnený, nespotrebovala by ani jednu kWh navyše. Toto množstvo je veľmi malé. No ak by obyvatelia nemeckých domácností vypínali svoje spotrebiče poriadne, mohla by byť odstavená jedna elektráreň. Šetrenie energie sa jednoducho oplatí.
Autor: Zuzana Palgutová, Pavol Niščák, Anežka Chládeková, Monika Uličná, Iveta Trubačová, Lucia Kredatusová