BRATISLAVA. Najvyššia predstaviteľka Holandského kráľovstva je na Slovensku po prvýkrát. Šesťdesiatdeväťročnú Beatrix, ktorá podľa magazínu Forbes patrí do prvej stovky najvplyvnejších žien sveta, sprevádzajú na jej ceste holandský minister zahraničných vecí Maxime Verhagen a jej dvorné dámy.
Holandsko je jedným z najväčších zahraničných investorov na Slovensku. Okrem obchodných vzťahov však kráľovnú čoraz viac zaujímajú aj európske otázky a Slovensko bude od novembra predsedať v Rade Európy.
Prvé kroky kráľovnej viedli do prezidentského paláca. V decentnom modrom kostýme a čiernom klobúku absolvovala sympatická a usmievavá kráľovná prehliadku čestnej stráže. Dojem z uvítania kazila len dezorientovaná podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, ktorá sa omylom najskôr zaradila medzi holandskú delegáciu.
Za zatvorenými dverami potom prezident s kráľovnou hovorili najmä o európskej ústave, ktorá dominovala aj súbežnému stretnutiu ministrov zahraničia.
Šéf holandskej diplomacie Maxime Verhagen, ktorého krajina pred dvoma rokmi odmietla euroústavu v referende, používal v tejto otázke skôr pojem medzištátna zmluva. K projektu miniústavy, ktorý presadzuje francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, sa vyjadroval zdržanlivo. Na istých bodoch sa podľa neho určite zhodnú, ale bude potrebná širšia diskusia. „Budeme jeden druhého potrebovať,“ povedal na tlačovej besede.
Verhagen tiež vyjadril podporu riešeniu rómskej otázky na Slovensku, ktorá podľa neho nie je len slovenským, ale aj európskym problémom.
Beatrix (69)
v Holandsku je veľmi obľúbená, rada nosí klobúky a jazdí na koni, venuje sa sochárstvu
detstvo prežila v Británii a Kanade pre vojnu, vyštudovala právo na univerzite v Leidene
na trón zasadla v roku 1980, keď vystriedala svoju matku kráľovnú Julianu
v roku 1966 sa vydala za nemeckého aristokrata Clausa von Amsberg, ktorý zomrel v roku 2002
Autor: toh