Verejnosti ho odprezentovalo „vývojové štúdio“ Galérie Jána Koniarka pod vedením (na slovenské pomery rebelantského) kurátora Vladimíra Beskida. Veď na koľkých našich výstavách v oficiálnych kultúrnych inštitúciách sa otvára prehliadka s pomocou DJ-ov a VJ-ov, ktorí z recesie namixujú Scootra?
Generácia predstavených umelcov do tridsaťpäť rokov sa začala intenzívne hlásiť o slovo na scéne najmä po roku 2000. Skúter, 1. bienále mladého umenia, je prvý projekt mladých umelcov z rôznych škôl, s odlišnými pohľadmi na svet a umenie. Výstava združuje vzorku osemnástich autorov. Osemnásť je aj symbolické číslo, keď sa z prahu mladistvého človeka - umelca kráča do dospelosti.
Jedným zo zámerov bienále je zdynamizovať výtvarnú scénu a vytvárať nové podnety prezentácie. Výber umelcov sa zakladá na čo najširšom zastúpení autorských prístupov a médií. Od divácky obľúbeného klasického maľovaného závesného obrazu cez objekt, inštaláciu po digitálne projekcie či videá.
Usporiadatelia sa snažili korektne pristupovať aj k rodovému zastúpeniu vystavujúcich. Zúčastnených je deväť žien a deväť mužov, niektorí sú držiteľmi etablovaných umeleckých ocenení (Essl award, Cena Oskara Čepana), iní menej známi. Na úvodnom projekte sa zúčastnili: Dudáš Brothers, Petra Feriancová, Viktor Frešo, Mira Gáberová, Láďa Gažiová, Lukáš Haruštiak, Aneta Mona Chisa, Jana Kapelová, Kunst GAME, Marek Kvetan, Matúš Lányi, Pavla Sceranková, Martin Sedlák, Boris Sirka, Erik Šille, Ján Vasilko, Ingrid Višňovská, Vlasta Žáková.
Súčasťou bienále je aj ocenenie pre víťaza, o ktorom rozhoduje sedemčlenná porota na čele s Alenou Vrbanovou. Cena Cyprián nesie meno po významnom slovenskom umelcovi Cypriánovi Majerníkovi, ktorého korene sú späté práve s trnavským regiónom. Už v 60. rokoch minulého storočia fungovali podobné súťaže, no, bohužiaľ, z rôznych príčin zanikli.
Prvou ocenenou víťazkou sa stala „neznáma“ rodáčka z Košíc Pavla Sceranková. Jej aktivity sú však známejšie na českej a nemeckej scéne. Súčasťou ceny bola aj odmena 30 000 korún, ktorá má slúžiť na podporu kreatívnych aktivít autorky.
Ako sprievodca po slovenskom výtvarnom mori vstupuje „Skúter made in GJK“, ktorý sprehľadňuje záplavu vizuálnych vĺn. Priaznivcom skútrov, umenia a vodných športov je bienále prístupné do 24. júna.
Autor: Ľudmila Poláčková ( Autorka je študentka kunsthistórie)