Najvyššie nároky na závlahu má zeleninová paprika, a to najmä v júli a auguste. Pri nedostatku prirodzených zrážok ju treba zavlažovať dávkami 20 až 25 milimetrov na štvorcový meter (20 až 25 litrov vody) každých 7 až 10 dní. Rajčiaky potrebujú v suchom počasí veľa vody, hlavne počas rastu plodov v júli a auguste, a to v 8- až 12-dňových intervaloch po 30 milimetrov na štvorcový meter. Výhodná je závlaha priamo ku koreňom, predovšetkým brázdovým podmokom na vyvýšených záhonoch. Uhorky majú hlavné závlahové obdobie od vytvorenia semenníkov až do skončenia rodivosti. Zavlažujeme ich v 12- až 14-dňových intervaloch dávkami po 25 milimetrov vody. Neznášajú však nadmerné zamokrenie listov, preto im vyhovuje zavlažovanie brázdovým podmokom.
Kapustoviny z letných výsevov a sadby potrebujú najviac vlahy v júli a auguste, najlepšie v 12- až 14-dňových intervaloch po 30 milimetrov na štvorcový meter. Najvhodnejšia je závlaha postrekom. Karfiol si vyžaduje dostatok vlahy najmä vo fáze zakladania ružíc, kaleráb v období intenzívneho rastu buliev. Počas suchého obdobia volíme 8- až 10-dňové intervaly v dávkach 20 až 30 milimetrov vody.
V júli a auguste zavlažujeme, najmä postrekom, aj koreňovú zeleninu určenú na neskorý zber. Osvedčili sa dávky 25 až 30 milimetrov na štvorcový meter v intervale 10 až 12 dní. V suchom horúcom lete polievame aj pór, cviklu, baklažány, sóju, lahôdkovú kukuricu, melóny a dyne, a to v 12- až 14-dňových intervaloch dávkami 25 až 30 milimetrov vody na štvorcový meter. Najdlhšie treba zavlažovať buľvový zeler a ružičkový kel, obvykle až do polovice októbra týždennými dávkami 15 až 20 milimetrov na štvorcový meter. Koncom júna prestaneme so zavlažovaním cibule a cesnaku, lebo by riadne nevyzreli a horšie by sa skladovali.
Vyparovanie vody z pôdy možno obmedziť použitím netkanej textílie, čiernej fólie alebo mulčom. Zároveň tak predĺžime obdobie medzi jednotlivými postrekmi. Pri zavlažovaní dbáme na to, aby pôda nebola príliš zamokrená, to by spôsobilo deformáciu a praskanie plodov, ako aj vybiehanie do kvetu. Nízke dávky vody (do 5 až 10 milimetrov na štvorcový meter) sú neúčinné. Pôda sa pred závlahou a po nej odporúča kultivovať. Úspešnosť zavlažovania závisí aj od kvality vody, závlahovej techniky, zásad agrotechniky, ako aj od výživy a ochrany rastlín.
Viliam Horniak