Od nástupu Nicolasa Sarkozyho do funkcie si jeho voliči sľubovali zmenu. Nový prezident preto od prvej chvíle svojho menovania nezaháľa. Po tom, čo si v stredu večer dal s Angelou Merkelovou večeru v Berlíne, pri ktorej sa rozprávali hlavne o novej ústavnej zmluve pre EÚ, včera už mal v Elyzejskom paláci na programe raňajky s čerstvým predsedom vlády.
Už vtedy bolo jasné, že Sarkozy si na tento post vybral „architekta“ svojej predvolebnej kampane Francoisa Fillona.
Vymenili si úlohy
Do úradu ho včera o jedenástej uviedol Dominique de Villepin, ktorý odstúpil už v utorok. Expremiér prenechal svoje miesto v paláci Matignon človeku, ktorého paradoxne v roku 2005 vyhodil zo svojej vlády.
„Budem počúvať každého, pretože rozbehnuté Francúzsko potrebuje každého,“ povedal včera Fillon vo svojom prejave.
Bývalý minister školstva a sociálnych vecí je Sarkozyho prezieravou voľbou. Ako pravičiar patril v Sarkozyho strane skôr k ľavému krídlu, čo spolu s jeho vyjednávačským talentom môže byť prospešné pri rokovaniach s odbormi. Hodia sa aj jeho bohaté skúsenosti s dôchodkovou reformou, ktorá svieti v programe nového prezidenta.
Ľavičiar šéfom diplomacie?
Mená ostatných členov vlády má prezident prezradiť dnes. Francúzske médiá už včera špekulovali nad tým, kto sa dostane na zoznam pätnásťčlenného vládneho kabinetu. Aj tu sa Sarkozy osvedčil ako dobrý taktik.
Kreslo ministra zahraničia ponúkol socialistovi Bernardovi Kouchnerovi. Ak by ho bývalý minister zdravotníctva prijal aj napriek nevôli ľavičiarov, bol by to úspech prezidentovej snahy o čo najširšiu politickú podporu.
Populárna politička z jeho vlastnej strany Michele Alliotová-Marieová si síce na tento žiadaný post takisto robila zálusk, Sarkozy by bol však radšej, ak by prevzala citlivejšie vnútro, rezort, ktorému predtým šéfoval on.
Vo vláde zrejme aj centristi
Zaujímavé sú aj dohady o ministerstve obrany, ktoré by mohol mať pod palcom centrista Hervé Morin.
Zdá sa, že Francois Bayrou sa bude musieť zmieriť s tým, že väčšina jeho poslancov na rozdiel od neho predsa len podporila Sarkozyho. Ten už svojich verných odmenil. Fillon šéfuje vláde, Claude Guéant, ktorý viedol víťaznú kampaň, sa stal včera generálnym tajomníkom prezidentského paláca.
Podľa denníka Le Monde je zatiaľ isté len to, že ministerský post určite neminie niekdajšieho premiéra Alaina Juppého a že polovicu rezortov obsadia ženy.
Fillon (53)
senátor za vládnu stranu UMP
narodil sa 4. marca 1954 v Le Mans
vyštudoval právo a politické vedy na univerzitách v Le Mans a Reného Descarta v Paríži
starosta mesta Sablé-sur-Sarthe (1983 - 2001)
v rokoch 1993 – 1995 minister školstva v Balladurovej vláde, potom dva roky v Juppého vláde ako minister informačných technológií a pôšt
od roku 2002 v Raffarinovej vláde ako minister sociálnych vecí a práce, od 2004 minister školstva