Mať vlastnú strechu nad hlavou v mieste, ktoré ste si obľúbili pre vlastnú rekreáciu je jedna vec. Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí sa však čoraz menej chápe len ako zakúpenie si miesta dovolenky. Na rad prichádza strohá ekonomika - na kúpu dovolenkového apartmánu sa už pozerá skôr ako na investíciu. Developeri sa predháňajú v tom, ako by spestrili ponuku novostavieb apartmánových domov. V jedných je lákadlom blízka pláž, inde golf alebo lyžovanie, samozrejmosťou je servis, ktorý apartmán vyťaží prenájmom v čase, kedy vy musíte do práce.
Príjmy z prenájmov počas čo najdlhšej sezóny a predpokladaný nárast cien nehnuteľností vo vybranej krajine by mali pracovať v prospech investora. Mnohým stačí, ak apartmán na seba zarobí toľko, aby to bolo dosť na úhradu nákladov vlastnej dovolenky. Môžeme však byť náročnejší a učme sa od skúsenejších. Ak, napríklad aj na Slovensku, investuje do rekreačnej nehnuteľnosti Angličan alebo Ír, očakáva, že sa mu z vložených peňazí vráti pätnásť až dvadsať percent do troch rokov.
Základom budúceho úspechu je dobrý výber. Príkladom toho môže byť Chorvátsko. Vysoký záujem o tamojšie nehnuteľnosti vyhnal ceny niektorých domov a apartmánov tak vysoko, že sa priblížili Španielsku a v niektorých lokalitách už začínajú klesať, čo určite nesvedčí o efektívnosti pôvodnej investície. Ak vám učaroval Jadran, kúpu dobre zvažujte. Pokiaľ si však vyberiete nehnuteľnosť na peknom mieste, blízkosti mora, s dobrým výhľadom a v dostupnej vzdialenosti od potrebnej infraštruktúry a zaplatíte skutočne iba toľko, koľko zodpovedá lokalite a jej technickému stavu, profesionáli hovoria, že by ste nemali prerobiť.
V dnešnom čísle prílohy S-reality nájdete nielen informácie o vývoji na chorvátskom realitnom trhu, ale aj na menej známych trhoch v Čiernej Hore a Bulharsku. Nájdete tu aj pohľad z druhej strany - ako vidia slovenské nehnuteľnosti čoby dovolenkové investície záujemcovia z Veľkej Británie a Írska.