Alexander Lukašenko ako ochranca ľudských práv? Na pôde OSN nie je nič nemožné. Ani to, aby sa štát, v ktorom vládne neobmedzene autoritársky prezident, stal členom rady, ktorá má dohliadať na ľudské práva.
Bielorusko je spolu s Bosnou a Slovinskom jedným z troch kandidátov do Rady pre ľudské práva za východnú Európu.
Vzhľadom na to, že vo Valnom zhromaždení sedí dosť krajín, ktoré nemajú problém hlasovať za Bielorusko, proti jeho kandidatúre vypukla intenzívna kampaň.
Proti sa vyslovili viaceré medzinárodné mimovládky (vrátane slovenských), líder bieloruskej opozície Alexander Milinkievič či český exprezident Václav Havel.
Výsmech slobodomyseľným
„Vývoj v Bielorusku dlhodobo sledujem a stav ľudských práv v tejto krajine vo mne vyvoláva trvalé znepokojenie. Pokračujú perzekúcie a kriminalizácia demokratických aktivistov, nezávislých médií a mimovládnych organizácií, a tí, ktorí vydržali, zápasia doslova o prežitie,“ napísal vo svojej výzve Havel.
Ako pripomenul, vláda v Minsku doteraz nepustila do krajiny ani špeciálneho spravodajcu OSN pre ľudské práva v Bielorusku. Snahy Bieloruska preto považuje za výsmech všetkých slobodomyseľných Bielorusov.
Spravodajca OSN Adrian Severin zhodnotil situáciu v krajine ako veľmi zlú. Hovorí o tom aj decembrová rezolúcia OSN o stave ľudských práv v Bielorusku. V krajine vládne už tretie volebné obdobie Alexander Lukašenko, ktorý v minuloročných prezidentských voľbách zvíťazil s vyše 80 percentami hlasov. Medzinárodní pozorovatelia OBSE označili voľby za nedemokratické.
Sám Lukašenko šokujúco vyhlásil, že voľby boli sfalšované, ale „v jeho neprospech“, aby vyzerali európskejšie.
Vysokí predstavitelia bieloruského režimu sú navyše podozriví zo zmiznutia viacerých kritických politikov či novinárov v krajine. Vo väzení sedí mnoho občianskych aktivistov, ako aj kandidát minuloročných prezidentských volieb Alexander Kozulin.
Podľa Peggy Hicksovej z Human Rights by prijatie Bieloruska úplne zlikvidovalo autoritu Rady pre ľudské práva. „Valné zhromaždenie čelí jednoduchej otázke: Berie vážne svoje vlastné štandardy a rozhodnutia? Ak áno, neexistuje iná alternatíva, ako odmietnuť kandidatúru Bieloruska a Egypta,“ citovala Hicksovú agentúra Reuters.