WASHINGTON. Spojeným štátom sa v utorok nepodarilo získať podporu kľúčových spojencov pre stratégiu zameranú na to, aby Paul Wolfowitz zotrval vo funkcii prezidenta Svetovej banky. Jeho pozíciu ohrozila kauza okolo platového a funkčného povýšenia jeho priateľky.
Americkú vládu v konferenčnom hovore zástupcov skupiny G7 podporilo len Japonsko v pláne, aby sa posudzovanie etiky konania Wolfowitza hodnotilo separátne od toho, či môže s dôveryhodnosťou ostať šéfom banky.
Žiadajú rýchle vyšetrovanie
Podľa zdrojov agentúry Reuters z G7 bolo zrejmé, že väčšina účastníkov hovoru žiada rýchle vyriešenie zdĺhavého a nepríjemného sporu okolo toho, či má Wolfowitz ostať vo funkcii, odstúpiť alebo byť odvolaný po lukratívnom povýšení svojej priateľky Shahy Rizovej, dlhoročnej odborníčky banky na Blízky východ.
Krajiny skupiny G7, ku ktorým patria aj Francúzsko, Británia, Nemecko a Taliansko, sú najväčšími financovateľmi banky a dominujú pri jej rozhodovaní.
Wolfowitz, ktorý sa neteší obľube mnohých členov banky vzhľadom na svoje neokonzervatívne zázemie a účasť na plánovaní vojny v Iraku, mal poslednú možnosť obhájiť sa vo vystúpení pred správnou radou banky v utorok večer.
Wolfowitz porušil predpisy banky
Komisia banky v pondelok dospela k záveru, že Wolfowitz porušil predpisy banky týkajúce sa konfliktu záujmov tým, že sa v Rizovej prípade snažil o iné riešenie, ako by sa použilo pri iných zamestnancoch. Definitívne rozhodnutie rady sa očakáva v najbližšom čase.
Spor okolo Wolfowitza paralyzoval inštitúciu a vyvolal nepokoj v radoch jej zamestnancov, ktorí spoločne s kritikmi prezidenta banky vyjadrili znepokojenie nad ohrozením jej efektivity a dôveryhodnosti.
Americká vláda v utorok zopakovala, že pevne podporuje Wolfowitza napriek jeho omylom. Neskôr však Biely dom po prvý raz naznačil, že otvorené sú všetky možnosti, teda aj jeho odchod z postu.