Pred pol rokom som absolvovala operáciu v súvislosti s rakovinou prsníka a po nej niekoľkotýždňový cyklus chemoterapie i rádioterapie. Život sa mi radikálne zmenil, mám problémy so zamestnávateľom, pracujem totiž v súkromnom sektore, pred dvoma rokmi som sa roz-viedla, rodičov už nemám a dcéra žije v zahraničí. Cítim sa skutočne veľmi vyčerpaná. Počula som o aktivitách, ktoré majú pomáhať pa-cientom s podobným osudom, ale neviem, na koho sa mám obrátiť. Ružena z Námestova
Na Slovensku pracujú svojpomocné kluby Venuša, ich vznik iniciovala Liga proti rakovine. Dôvodom bol aj rastúci počet prípadov rakoviny prsníka - každoročne u nás diagnostikujú až 2-tisíc nových prípadov.
Tieto kluby umožňujú stretnutia prevažne ženám postihnutým diagnózou karcinóm prsníka, ale nevylučujú vo svojej členskej základni prítomnosť aj pacientov s iným onkologickým problémom. Poslaním a cieľom svojpomocných klubov je pomôcť pacientkám vyrovnať sa so svojou diagnózou. Klubová činnosť spočíva predovšetkým v pravidelných stretnutiach žien, vo vzájomnej podpore, výmene skúseností, v aktivitách zameraných na trávenie voľného času a vyrovnávanie sa so svojou diagnózou tak v štádiu liečby ako i po nej.
Vyvrcholením sú už 7. rok rekondičné pobyty. Organizujú sa vo Vysokých Tatrách a dvoch jednotýždňových turnusov sa zúčastní asi 300 žien. Cieľom rekondičného pobytu je aspoň krátkodobý únik z každodennej reality bežného života so všetkými jeho problémami do krásneho prostredia prírody. Ženy absolvujú rehabilitačné cvičenia, semináre bohaté na rady a informácie o ochorení, chodia na nenáročné túry a vymieňajú si poznatky a skúsenosti z osobných zážitkov. Len v minulom roku venovala Liga proti rakovine na tieto pobyty milión tristotisíc korún.
Ing. Margaréta Gačková,
projektová manažérka Ligy proti rakovine