i pľúc, tlmí bolesti, posilňuje a prekrvuje svalstvo chrbta, brucha a panvového dna, zlepšuje obranyschopnosť organizmu, prispieva k dlhovekosti, a úspešne predlžuje kariéru. Toto všetko podporuje citát: "Jeden orgazmus denne udrží chlapa v skutočnej forme".
Sex a vek
Muži majú najsilnejšiu sexuálnu aktivitu vo veku 20 až 25 rokov a erekcia sa im pri erotickom dráždení dostaví v priebehu piatich sekúnd. Muži po päťdesiatke však vydržia uspokojovať svoje partnerky dva až trikrát dlhšie ako ich mladí kolegovia. A hoci ich spermie a množstvo ejakulátu nedosiahnu vždy požadovanú kvalitu a hodnoty, schopnosť vyvolať spoločný a kumulovaný orgazmus je určite vyššia a najmä trvalejšia, čo veľa žien dokáže určite oceniť.
Fámy o infarkte pri sexe
Vedcov láka skúmanie vplyvov sexuálnej aktivity na každú časť ľudského tela. Tvrdieva sa, že infarkt býva príčinou náhlej smrti pri se-xuálnom styku. S ironickým úškrnom sa to často hovorí o senioroch, ktorí žijú s podstatne mlad-
šími ženami. Kolujú rozličné povesti o pánoch, ktorí kruto doplatili na neprimerané sexuálne nároky svojej mladej partnerky a zomreli im priamo v náručí. Podobným fámam však netreba veľmi veriť.
Rovnako ako ľudia z ničoho nič zo-mierajú za volantom svojich automobilov, pri športovaní či sledovaní prenosov v televízii alebo na štadióne, rovnako môžu zomrieť aj počas sexu. Väčšinou ide o mužov, ktorí majú už dlhší čas ťažkosti so srdcom alebo trpia na vysoký tlak, ale neužívajú lieky ani nechodia k lekárovi. Aj na-priek tomu, ani takto ohrození jedinci nezomierajú pri sexe často - uvádza sa len 1,3 percenta mužov. Je dobré ve-dieť, že toto nízke percento tvoria
z veľkej väčšiny (až 80 percent) muži, ktorí majú mimomanželský styk
s málo známou alebo náhodnou partnerkou. Sexuologické štúdie skôr vyzdvihujú pozitívne momenty sexuálnej aktivity tvrdením, že muži, ktorí sa sexu venujú viac ako dvakrát týždenne, majú riziko infarktu o polovicu nižšie ako tí, ktorí majú pohlavný styk menej ako raz za mesiac.
Laboratórne
experimenty
Snahy zistiť, aké nároky kladie na organizmus sexuálna aktivita, boli dlhé roky výskumným hitom. Dokonca sa tvrdilo, že v priebehu pohlavného styku spáli muž asi 880 kilojoulov, čo zodpovedá asi tridsiatim minútam behu. Dnes sa tieto čísla považujú za nadsadené a zveličené. Pri vtedajších pokusoch sa pozorované dvojice oddávali se-xuálnej aktivite v prítomnosti výskumníkov, boli napojené na prístroje a všetko prebiehalo v nie celkom normálnych podmienkach. Na výsledkoch experimentov sa teda podpísalo stresujúce aranžmán a prítomnosť cudzích osôb.
Schody do druhého poschodia
Keď neskôr Američania Hellerstein a Friedman zaznamenávali potrebné údaje v domácom prostredí sledovaných dvojíc (páry si sami prístroje zapájali a vylúčili prítomnosť zdravotníckeho personálu), rozdiely vo výsledkoch boli ohromujúce.
V porovnaní s nervovo labilnými mladými dobrovoľníkmi z laboratórií dokázali aj muži po päťdesiatke, že v priebehu sexuálnej aktivity sa zvýšila ich srdcová frekvencia na 90 až 140 tepov za minútu, ale iba na veľmi krátky moment v čase vrcholenia aktu. Krvný tlak sa zvýšil na hodnoty 160/90, čo ešte nepredstavuje výraznejšie ohrozenie. Energetická spotreba muža pri takejto aktivite predstavovala 19 kilojoulov za minútu s krátkodobým maximom 25 kilojoulov. Ďalšie namerané hodnoty boli tiež výrazne odlišné. Záver celého výskumu vyznel asi v tom zmysle, že zaťaženie srdca
a krvného obehu sa u muža pri sexe so stálou partnerkou rovná normálnemu výstupu po schodoch na druhé poschodie a nie tridsiatim minútam behu.
Sex - liek proti bolesti
Pozitívny vplyv má sex aj na imunitný systém. Mužom, ktorí majú aspoň raz do týždňa pohlavný styk, sa zvyšuje hladina látok chrániacich proti infekciám až o 30 percent oproti tým, ktorí držia celibát.
Vďaka sexu, aspoň na určitý čas, môže muž zabudnúť na bolesť.
V priebehu orgazmu sa totiž aktivuje mozgové centrum, ktoré má za úlohu potláčať bolesti. Vysiela signály pomáhajúce uvoľniť hormóny endorfíny, schopné na niekoľko minút znecitlivieť nervové zakončenia, prinášajúce naspäť do mozgu informácie o bolesti spôsobenej napríklad zranením, chorobou, migrénou alebo artrózou. Endorfíny, uvoľnené v priebehu sexuálnej aktivity, majú podľa vedcov účinky podobné morfiu.
Úspech vďaka sexu
Nezanedbateľný je vplyv sexu na dlhšiu a úspešnejšiu pracovnú ka-riéru. Starší muži, ktorí majú aktívny a najmä pravidelný sexuálny život, produkujú oveľa väčšie množstvo hormónu DHEA (v priebehu orgazmu stúpne jeho hladina dokonca až na trojnásobok). Tento hormón pôsobí proti opotrebovaniu, ateroskleróze, rednutiu kostí a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Pevnosť kostí pomáha zlepšovať aj sexuálnou aktivitou produkovaný somatotropín, ktorý má zároveň pozitívny vplyv aj na nárast svalovej hmoty, výraznejšie spaľovanie tukových látok a lepšiu cirkuláciu krvi
v obehu.
Výborná prevencia rakoviny
Bohatý sexuálny život pravdepodobne znižuje riziko výskytu rakoviny prsníkov u žien a prostaty
u mužov. Odborníci radia mužom, aby ejakulovali aspoň dva až tri- krát do týždňa a zabezpečili si tak prirodzenú masáž prostaty, ktorá má svoje preventívne opodstatnenie.
Látka dopamín, ktorá sa vylučuje do vnútorného prostredia organizmu počas milovania, má antistresové účinky. Ak pohlavný styk trval aspoň dvadsať minút, mala by táto látka v tele pôsobiť proti stresu pri-bližne dve hodiny.
Sexuálna aktivita má v určitých polohách svoj význam pri rehabilitácii chrbtice, posilňuje svalstvo chrbta a panvy, spôsobuje bohatšie prekrvenie príslušných oblastí a lepšie zásobovanie kyslíkom a živinami dôležitými pre normálne telesné funkcie.
Strata apetítu avízuje ochorenie
Pozrime sa však na problematiku sexuálnej aktivity z iného pohľadu. Ak sa vo vyššom veku vyskytnú problémy v sexuálnom živote, zvyčajne to ukazuje na iné psychické či fyzické obtiaže. Porucha erekcie je veľmi často prvým signálom skrývanej psychickej aj fyzickej preťaženosti, prepracovania alebo telesného ochorenia či poškodenia. Pri podrobnejšom odbornom vyšetrení sa zvyčajne zistí, že postihnutý trpí cukrovkou, neurologickými alebo urologickými problémami, postihnutím srdca, psychickými poruchami, má výraznejšie zmeny na cievach a pod. Tieto ochorenia či poškodenia sa spočiatku nemusia prejaviť tak výrazne, sex však problém prezradí. Preto oblasť správania v sexe muža po päťdesiatke môžeme považovať za veľmi citlivý indikátor jeho telesného i duševného zdravia.
Pavel Malovič