a čím sa o nej menej vie a hovorí. O tom ako sa mení život muža počas andropauzy,
hovorí sexuologička a psychiatrička
MUDr. Danica Caisová
Ako môže andropauza poznačiť mužskú psychiku, sebavedomie a pocit spokojnosti so sebou samým?
Pojem andropauza - starnutie muža - zahŕňa všetky psychické aj telesné zmeny, ktoré sa v organizme muža v tomto vekovom období objavujú. Často sa však zužuje iba na poruchy sexuálnych funkcií. Termín andropauza má tú nevýhodu, že pokles tvorby testosterónu - mužského pohlavného hormónu sa porovnáva so ženským klimakté-riom, menopauzou. Veľkým rozdielom je, že pri andropauze nejde o ukončenie hormonálnej činnosti semenníkov. Pokles produkcie hormónov je plynulý, ale nikdy sa celkom neskončí.
Ako môžeme nastupujúcu
andropauzu u muža rozpoznať? Aké sú jej najviditeľnejšie, ale aj menej zjavné príznaky?
Starší muži navštevujú se-xuologické ambulancie kvôli poruchám sexuálnych funkcií. Častý je pokles libida - sexuálnej túžby a poruchy erekcie. Ani ejakulácia už nie je taká ako bývala. Andropauza však nie je iba porucha sexuálnej funkcie. Muži si často sťažujú na poruchy kognície - myslenia, ťažkosti so spánkom, poruchy sústredenosti, stratu radosti zo života, nevýkonnosť. Tuk sa ukladá okolo pása, zmenšuje sa ochlpenie a objavuje sa rednutie kostí.
Ako sa mení správanie muža navonok, v spoločnosti?
Nápadné sú celkové zmeny nálady, dostavuje sa mrzutosť, striedanie nálad, sklony k výbuchom zlosti. Okolie si sťažuje na ich nepriateľské postoje k mladým, škriepnosť, útočnosť, neprajnosť, časté sú žiarli-vostné postoje a neschopnosť
akceptovať hlavne mladších. Objavuje sa aj neschopnosť pripustiť si pokles výkonnosti, pružnosti v myslení. Nie sú zriedkavé ani depresívne symptómy. Okolie často udivuje porucha komunikácie
a "zdedkovatenie". Inokedy sa
objavuje snaha vyrovnať sa mladým, spojená s návštevou fitness centier, mladistvým obliekaním a citovými investíciami do podstatne mladších partneriek.
Existuje v prípade andropauzy aj nejaká prevencia?
Každý muž po 45 roku by mal aspoň raz za dva roky navštíviť urologickú ambulanciu a podrobiť sa vyšetreniu prostaty. Napriek tomu, že sa v posledných rokoch veľa píše o preventívnej medicíne, muži trestuhodne túto oblasť svojho
zdravia zanedbávajú. Obávajú sa nielen samotného vyšetrenia, ale aj toho, čo sa vyšetrením zistí. Odborníci bývajú prekvapení, ako dlho muži otáľajú s návštevou lekára, niekedy aj niekoľko rokov.
Prejavy andropauzy sú výsledkom poklesu mužských pohlavných hormónov. Návrat muža k normálnym fyziologickým hodnotám sa zabezpečuje liečbou testosterónovými preparátmi, alebo konvenčnými injek-ciami. Zlepší takáto liečba aj psychický stav muža, alebo by mal rozhodne vyhľadať psychoterapeuta?
Podávanie hormonálnych preparátov je prísne viazané na kompletné lekárske vyšetrenie a sledovanie. Muži by však mali vedieť, že hoci ide o účinné a v súčasnosti už aj bezpečné lieky, nie sú zázračné. Nevrátia mladosť, nedokážu zastaviť čas. Dokážu však mužovi zlepšiť sexuálne funkcie, jeho telesnú výkonnosť a v mnohom pomôcť aj jeho psychickému zdraviu. Pomoc psychológa či psychiatra je namieste vtedy, ak poruchy nálady pre-trvávajú aj napriek dlhodobej hormonálnej substitučnej liečbe.
Muži sa zvyčajne hanbia odhaliť svoj zdravotný problém, najmä ak sa týka ich sexuality alebo duše. Ako ich presvedčiť, že hanba nie je v tomto prípade na mieste?
Aj napriek tomu, že iba malé percento mužov s problémami andropauzy navštívi andrológa či sexuológa, predsa len vidíme, že situácia sa zlepšuje. Muži, ktorí s návštevou sexuologických či andrologic-
kých ambulancií otáľajú, by mali vedieť, že pomoc existuje. Mali by tiež vedieť, že tento problém je veľmi častý a trápi každého druhého muža po päťdesiatom roku života.
To, že muž sa s problémom nezdôverí často ani najbližším, pravdepodobne do veľkej miery súvisí s určitými spoločenskými stereotypmi. Zostáva pocit zahanbenia hlavným dôvodom, prečo problém neriešia, alebo nevedia, kde majú pomoc hľadať?
Najskôr bude pravda oboje. Ani muži si nedokážu vysvetliť, čo sa s nimi deje. Zamieňajú si príznaky fyziologického starnutia s andropauzou. Nevedia, že zmeny, ktoré sprevádzajú starnutie, súvisia s poklesom hormónov. Predčasne rezignujú na rôzne životné výzvy či možnosti. Nedokážu využívať svoju skúsenosť, nadhľad a rokmi získanú múdrosť, súperia s mladými mužmi v oblasti, kde už zákonite zlyhajú.
Dokážu odborníkov na andropauzu - andrológov, ktorých je na Slovensku pomenej, plnohodnotne nahradiť urológovia či sexuológovia?
Liečba problémov spojených
s andropauzou si vyžaduje komplexný prístup. To nie je iba aktuálne riešenie stavu pacienta. Je to aj otázka perspektívy, budúcnosti fyzického a mentálneho a nakoniec aj sociálneho stavu pacienta. A to býva niekedy dosť zložité a preto je potreba špecializovanej andrologickej intervencie na mieste.
Veľkým strašiakom starnúcich mužov sú aj problémy s prostatou. Práve táto žľaza produkuje sekrét, ktorý sa vylučuje na za-čiatku ejakulácie a obsahuje látky nutné pre činnosť spermií. Aký je vzťah medzi andropauzou a ochoreniami prostaty?
Ochorenie prostaty sa objavuje typicky v období, kedy u muža hladiny androgénov (mužské pohlavné hormóny - pozn. aut.) klesajú, to znamená medzi 50. a 60. rokom života. Ochorenie prostaty však vo všeobecnosti nie je dôvodom na to, aby sa muži, u ktorých sa preukáže potreba liečby hormónmi, tieto neužívali.
Ako sa poruchy prostaty odzrkadľujú na psychike muža?
U každého muža inak. Existuje niekoľko ochorení prostaty, každé z nich má iný klinický obraz a tým aj inak na muža vplýva. Ak má však muž problémy, musí často močiť, má pocit, že sa nedostatočne vyprázdnil alebo, že musí pri močení vyvíjať veľký tlak, mal by navštíviť urológa. Na psychiku muža vplývajú veľmi negatívne zápaly prostaty, najmä chronické. Príznaky sú veľmi pestré, napríklad rôzne bolestivé pocity v oblasti pohlavných orgánov, ktoré veľmi znepríjemňujú život.
Hoci každý muž prežíva traumu spôsobenú prostatickými poruchami individuálne, dá sa popísať, čo sa v čase ich trvania odohráva v mužskej duši?
Byť chorým nie je pre nikoho príjemné. Každé ochorenie vedie k úvahám spojeným s obavami z bolesti, úzkosťou z odkázanosti, nemohúcnosti a konečnosti života. Toto všetko mužov často odrádza od toho, aby navštívili lekára včas. Akoby sa báli dozvedieť pravdu.
Ako môžu rodina a najbližší pomôcť mužovi preklenúť toto obdobie plné zmien?
Úlohou medicíny nie je iba jednoduché predĺženie života bez adekvátnej kvality. Muži, ženy, rodiny, príbuzní a priatelia majú vedieť, že fyziologické zmeny spojené s involúciou - starnutím sa dajú preklenúť práve kvalitnou starostlivosťou o zdravie a primeranou telesnou a mentálnou aktivitou. Vzhľadom
k tomu, že rozdiely medzi ľuďmi sú veľké, univerzálny recept prakticky neexistuje.
Silvia Pňačková