BRATISLAVA. Čo všetko sa dá na veľkej vlne alebo tzv. vodnom valci predviesť na kajakoch a na kanoe. To je kayak freestyle, mladý šport, ktorý začína získavať popularitu. Na olympiáde v roku 2012 by sa mohol stať ukážkovým športom.
Jazdí sa na krátkych lodiach (okolo 180 cm), pretekári predvádzajú na veľkej vlne, ktorú vytvára divoká voda, zostavu predpísaných a bodovaných figúr. Väčšinou počas 45 sekúnd sprevádzaných hudbou. Pri mnohých trikoch sú kompletne vo vzduchu. Napríklad pri saltách.
Vlna, z ktorej išiel strach
Na tohtoročných MS na rieke Ottawa v Kanade sa jazdilo na jednej z najväčších vĺn vhodných na kayak freestyle na svete. Na rieke redukovanej elektrárňami zvýšili prietok natoľko, že podobný sa tam objavuje len pri povodniach. Masa vody vytvorila až trojmetrovú vlnu. „Mal som strach. Z konkurencie i podmienok. Aby som sa v tej mase vody nezranil, najčastejšie dochádza k vykĺbeniu ramena,“ spomína Peter Csonka z bratislavského klubu Manana, ktorý si v najsilnejšie obsadenej kategórii - kajak mužov - vybojoval striebornú medailu. V ťažkej konkurencii pretekárov z Veľkej Británie, Kanady a najmä USA, kde tento šport vznikol.
Dve jazdy vyšli
Pri jazde na takejto vlne sa veziem na spenenej vode, čakám na tú najvhodnejšiu príležitosť na odraz a predvedenie triku. Mám pripravenú zostavu, ale môžem ju upraviť podľa situácie. Z troch jázd mi vyšli dve, konečne som predviedol to, čo som mal natrénované,“ hovorí 22-ročný pretekár, ktorý sa tomuto športu nevenuje ani päť rokov. V roku 2003 získal 4. miesto na MS juniorov v rakúskom Grazi, striebro z MS je zatiaľ najväčším seniorským úspechom.
Doma trénuje na čunovskom kanáli, za väčšími vlnami treba jazdiť do sveta. „Je niekoľko lokalít, kde sa dá trénovať v podobných podmienkach, aké boli v Kanade. Najbližšie sa chystám na Európsky pohár aj na ďalšie majstrovstvá sveta, tentoraz v extrémnom zjazde,“ hovorí Csonka, podľa ktorého je kayak freestyle pre mladých veľmi chytľavý šport. „Dá sa jazdiť len tak, rekreačne, skúšať, aké triky kto zvládne, alebo aj na najvyššej úrovni. V zahraničí sú stovky pretekárov, u nás sa základňa iba tvorí. Máme asi desať aktívnych, polovica z nich chodí po pretekoch po celom svete.“
Naživo sa naši freestyle kajakári predstavia na majstrovstvách Slovenska. Uskutočnia sa 4. a 5. augusta v Čunove.
Čo je to kayak freestyle
Ako šport sa začal formovať v USA pred 16 rokmi, keď sa na výrobu lodí začali používať odolné materiály, ktoré dobre znášali prípadné nárazy o skaly.
Lode, ktoré sa používajú, sú dlhé približne 180 cm, šírka je 60 centimetrov. Vývoj smeruje viac k vylepšovaniu funkčných vlastností ako k zmene rozmerov lodí. Nová loď stojí okolo 30-tisíc korún.
Pretekári predvádzajú na veľkej vlne, ktorú vytvára divoká voda, zostavu predpísaných a bodovaných figúr - obraty, skoky, saltá.