Demokrati v Snemovni reprezentantov to so svojou opozíciou proti vojne myslia vskutku vážne. Po minulotýždňovom vete prezidenta Georgea Busha mu chcú poslať na stôl ďalší zákon o financovaní vojnových operácií v Iraku. Otázne je, ako sa k novému ultimátu postaví Senát.
Zákon síce neobsahuje harmonogram stiahnutia amerických vojsk z Iraku, ale podmienku na financovanie vojny do júla. Iracká vláda reagovala so znepokojením a v Kapitole jej predstavitelia okamžite varovali, že americký odchod by mal katastrofické dôsledky.
Iracký lobing
Snemovňa reprezentantov úpravu schválila koncom týždňa, nasledovať má Senát a prezident sľubuje ďalšie veto. Zákon dáva Pentagonu 43 miliárd dolárov na financovanie vojnových operácií do júla. Ďalších 53 miliárd generáli dostanú podľa záverov správy, ktorá zhodnotí počínanie irackej vlády a ako ona napĺňa svoje záväzky. Ak ich nenaplní, odstrihnú sa aj fondy na zotrvanie amerických jednotiek. O nich by chcela Snemovňa hlasovať v lete.
Iracký vicepremiér Barhám Sálih sa stretol s mnohými kongresmanmi, aby ich žiadal o podporu. „Irak je ústredným bojiskom historického konfliktu v boji proti terorizmu,“ loboval Sálih. Americkí generáli zase požadujú stále viac vojakov na iracké bojisko. Tak ako to predpokladá Bushov plán.
Desiatky scenárov
O zákone teraz bude rokovať Senát, republikáni a demokrati sa najprv pokúsia dosiahnuť kompromisné riešenie. Hoci plán má menšie šance prejsť Senátom, demokratický líder Harry Reid tvrdí, že na stole sú všetky možnosti.
„Hovoríme o 150 scenároch,“ citoval jeho slová denník Washington Post. Republikáni totiž v Senáte hrozia obštrukciou.
Biely dom zotrváva na pôvodnom stanovisku, financovať vojnu do septembra, teda do konca rozpočtového roka. Na druhej strane Bush súhlasí s tým, aby sa stanovili podmienky pre irackú vládu.
Viceprezident Dick Cheney, ktorý minulý týždeň navštívil Irak, tiež požadoval od Iračanov pokrok, lebo aj trpezlivosť Bieleho domu má svoje hranice.
Minister obrany Robert Gates tvrdí, že je „o päť minút dvanásť“. Podľa analytikov teraz Bush nemá priveľa možností. Buď bude pokračovať v kurze, ktorý zatiaľ nepriniesol zlepšenie, alebo bude súhlasiť s postupným sťahovaním. História ukazuje, že je skôr náchylný na prvý scenár.
Výhrady aj u republikánov
„Prezident tiež podporuje podmienky, čo neakceptuje jeho zodpovednosť za naplnenie týchto podmienok. Podmienky bez dôsledkov a ich naplnenia nemajú význam. Demokrati nedajú prezidentovi voľnú ruku na vojnu bez konca,“ odkázala Bushovi predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.
Podľa správ amerických médií podpora vojne klesá aj medzi republikánmi. Podľa zdrojov NBC News niektorí z nich sa vyjadrili, že to ohrozuje šance niektorých kongresmanov a Bushovi to otvorene povedali.
Autor: San Francisco