Dievčatá ako zdroj informácií najčastejšie uvádzajú časopisy, kamarátky, rodičov. Chlapci televíziu, časopisy, kamarátov. Rodičia sa o týchto témach s deťmi rozprávajú stále málo, väčšinou tak robia mamy s dcérami. Chlapci sú z debát vynechávaní. V mnohých rodinách sa otcovia do sexuálnej výchovy nezapájajú vôbec.
Sex je rovnako tabu doma, ako aj v škole.
Predmet sexuálna výchova neexistuje a ministerstvo školstva o ňom ani neuvažuje. Vraj stačí výchova k manželstvu a rodičovstvu.
Stačí naozaj?
Otehotneniu možno zabrániť aj tak, že sa žena po pohlavnom styku umyje. Keď si chlapec pri sexe dá pozor, nemusí použiť kondóm. Ak sa dievča vyzývavo oblieka a znásilnia ho, môže si za to samo... Toto je len zopár názorov deviatakov z dotazníkovej akcie psychologičiek, ktoré s nimi robili preventívny program partnerské vzťahy a sexualita.
Daniela Morvayová z Ústavu detskej psychológie a patopsychológie hovorí, že kvalitná sexuálna výchova je v školách potrebná, ale stále naráža na predsudky. "Rizikom pre dospievajúcich nie je sexuálna výchova, ale neinformovanosť. Pozitívny prístup k sexualite súvisí aj so schopnosťou komunikovať o nej."
Cieľ sexuálnej výchovy
Nejde o propagáciu sexu, ale o vedenie detí a dospievajúcich k zodpovednému prístupu k partnerskému vzťahu a sexuálnemu životu.
Naučiť ich zvážiť dôsledky sexuálneho správania, ako aj predchádzať nežiaducim následkom.
Ako sa učí v základnej škole
V základných školách samostatný predmet sexuálna výchova neexistuje. Je súčasťou predmetu výchova k manželstvu a rodičovstvu, ktorá je zaradená do vyučovania od prvého ročníka až po deviaty. Na prvom stupni je súčasťou predmetov etická výchova, náboženská výchova, prvouka a prírodoveda.
Na druhom stupni je ťažisko vo voliteľných predmetoch etická a náboženská výchova. Biologický a spoločenský aspekt sa podľa hovorkyne ministra školstva Viery Trpišovej realizuje v predmetoch prírodopis a občianska výchova.
Cirkevné školy sa však sexuálnej výchove bránia. Keď Slovenský Červený kríž nedávno oslovil stredné školy s projektom Národný týždeň kondómov, katolícke školy to odmietli. Dokonca nemali záujem zúčastniť sa ani na výtvarnej súťaži Zdravý a bezpečný sex.
"Za realizáciu a úroveň výchovy k manželstvu a rodičovstvu je na každej škole zodpovedný riaditeľ. Ten zabezpečuje, aby škola mala kontaktného učiteľa, takzvaného koordinátora pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu. Koordinuje prácu učiteľov, ktorí realizujú výchovu k manželstvu a rodičovstvu v škole," vysvetľuje Iveta Martinčeková, metodička pre psychológiu Metodicko-pedagogického centra mesta Bratislavy.
Koordinátor pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu
Koordinátorom pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu by mal byť učiteľ, ktorý prešiel školením pedagógov, aby vedel, ako a čím má naplniť učebné osnovy. Vypracováva plán výchovy, zabezpečuje lektorov, spolupracuje s výchovným poradcom, triednym učiteľom pri riešení problémov z danej oblasti. Pritom však štandardy, čo všetko by mal absolvent základnej školy z predmetu výchova k manželstvu a rodičovstvu vedieť, neexistujú.
Nezisková organizácia Spoločnosť pre plánované rodičovstvo v rámci projektu financovaného Medzinárodnou federáciou pre plánované rodičovstvo so sídlom v Bruseli pripravuje tréningy pre učiteľov sexuálnej výchovy na základných školách. Tréningy budú nadväzovať na vydanie pripravovaných metodických materiálov pre výučbu sexuálnej výchovy na druhom stupni základných škôl v rámci učebných osnov výchovy k manželstvu a rodičovstvu, hovorí Zuzana Vášáryová, koordinátorka projektu zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.
Učí sa bez učebnice
Učebnica k predmetu výchova k manželstvu a rodičovstvu so sexuálnou výchovou pre základné ani pre stredné školy na Slovensku neexistuje. Na trhu je množstvo literatúry k tejto problematike rôznej kvality, mnohé tituly sú nevyhovujúce, so zastaranými údajmi, plné stereotypov.
Vlani sa Spoločnosť pre plánované rodičovstvo podujala na prípravu učebnice. V rámci prípravnej fázy projektu si urobili prieskum v základných školách. Metodické materiály pre výučbu sexuálnej výchovy by mali byť hotové do konca mája tohto roku a budú aj v elektronickej podobe, aby si ich školy stiahli z webstránky Spoločnosti pre plánované rodičovstvo. Pozostávajú z Metodickej príručky pre učiteľov sexuálnej výchovy a Pracovných listov pre žiakov. Materiály vychádzajú z učebných osnov výchovy k manželstvu a rodičovstvu na druhom stupni základnej školy.
Ako sa učí vo svete
Vo svete sa sexuálnej výchove venuje veľká pozornosť. Deti v základných školách majú k dispozícii množstvo učebníc, brožúr, komiksov, cédečiek. Nájdu v nich odpovede na všetky otázky v súvislosti so sexom, ktoré ich zaujímajú, ale báli by sa na ne spýtať rodičov či učiteľov. Texty sú väčšinou doplnené vtipnými kresbami.
Skôr poučia priatelia a časopisy než škola
Ako hodnotia získavanie poznatkov z oblasti sexuálnej výchovy ôsmaci a deviataci.
Dorota Marková, ôsmačka, Kremnica: V škole je toho málo. Niečo sme sa dozvedeli na prírodopise, no je to iba torzo toho, čo by mladí ľudia mali vedieť. Ja si chýbajúce informácie dopĺňam hlavne cez priateľky, prípadne mládežnícke časopisy. Tam sa o mnohých témach píše otvorene.
Patrik Čižmár, deviatak, Veľký Krtíš: Ak si dobre spomínam, besedu so sexuológom sme mali v škole iba jediný raz. Vtedy sme sa mohli pýtať na čokoľvek a dostali sme zaujímavé informácie. Inak je to nedostatočné. Ľahko sa môže stať, že žiaci potom siahnu po zdrojoch, ktoré vôbec nemusia byť vhodné.
Ivana Procnerová, ôsmačka, Horná Ves: Zo školy mám o tejto problematike slabé poznatky. Našťastie, s mamou mám veľmi dobrý vzťah a môžem sa jej opýtať na čokoľvek. Stále mám pocit, že v škole je táto téma tabu a asi to nie je dobre.
Simona Donovalová, ôsmačka, Kremnica: V školách by sa malo tejto problematike venovať viac času. Mladí to majú niekedy zložité, zväčša sa spoliehajú na kamarátky či časopisy. Veľa informácií môže byť na internete, no hrozí nebezpečenstvo, že je tam aj veľa negatívnych informácií. (eta)