Na konfekčnej veľkosti naozaj nezáleží. Môžete mať moderné S, priemerné M a L, alebo osobnostne výrazné XL. Existuje jeden ateliér, kde vám dizajnéri vyrobia šperk alebo objekt na mieru bez obmedzenia veľkosti.
Sídlo má na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, vedie ho rektor školy Karol Weisslechner, popredný predstaviteľ šperkárskeho dizajnu.
V premyslených koncepciách spája rôzne spoločenské, sociálne a ľudské vzťahy. Vlastnou tvorbou dokazuje, že dnes už nič nie je nezlučiteľné a svojich študentov vedie k odhodeniu zábran v oblasti umeleckého šperku.
Konfekčný názov ateliéru hovorí aj o remeselnej a kreatívnej zručnosti ateliéru S+M+L_XL – Kov a šperk. Od drobných šperkov (osobných ozdôb) až po rozmerné skulptúry – v tomto ateliéri vznikajú pomocou diskusie pedagóga so študentom dizajnové úžitkové predmety, ktoré môžu v konečnom dôsledku vyznievať ako menšie architektúry.
Vyznávači dobrého umeleckého remesla a moderného dizajnu majú možnosť vidieť dva projekty, ktoré si zobrali „na mušku“ učiteľa a študenta. Prierez tvorby Karola Weisslechnera ponúka do 17. júna Galéria mesta Bratislavy. V priestoroch Mirbachovho paláca pôvodne vyštudovaný architekt dokazuje, že ani náhodou v oblasti úžitkového a voľného umenia ešte nepovedal všetko, skôr naopak. Potvrdzuje, že patrí k špičke vo svojom fachu.
Jeho študenti v špecifickom priestore Galérie mladých v Nitre do 20. mája proklamujú, že experimentovať s kreatívnym potenciálom je im blízke. Vytvorili _trepp-top-lab_, projekt ušitý priamo na mieru daného miesta. Netradičný názov označuje netradičnú výstavu. Trepp je odvodené z nemeckého die Treppe – schody (Galéria mladých je bývalé schodisko), top je zas požičané z angličtiny. Názov teda naznačuje pohyb po schodoch smerom hore, ktorý by sa dal chápať aj ako únik od vžitých a tradičných spôsobov tvorby. Lab je skratkou pre laboratórium.
Obe výstavy ponúkajú verejnosti rôzne polohy šperku a jeho výroby, ktorá sa nemusí obmedzovať výsostne len na produkciu náušníc, prstienkov, či brošní. Poukazujú na variabilnosť materiálov, pracujú s priestorom a zároveň neopúšťajú hladiny vizuálnej umeleckej produkcie.
Študenti sa svojou tvorbou snažili odpovedať na tieto otázky: Čo sme schopní vytvoriť pre toto miesto? Dokážeme ho len „vyzdobiť“ alebo sa nám podarí priniesť nové významy a spôsoby čítania? Ako vyznie tento, do poslednej chvíle otvorený projekt na pozadí našej šperkárskej tvorby?
Vystavujúci autori Bety K. Majerníková, Matej Bezúch, Jana Nemethová, Barbora Dzuráková, Hanka Fišerová, Lucia Bartková, Kaja Saarna, Zuzana Šuleřová, Lucia Babjaková, Lucia Gašparovičová, Jan Michalisko, Barbora Hainzová, Andrea Ďurianová, Katarína Gatialová sa aj vďaka otvorenosti kurátorského projektu pokúsili preklenúť rámec svojej tvorivej sebaprezentácie.
Možno tým chceli nekonvenčne dokázať, že aj v nich driemu silné tvorivé osobnosti a súčasne spochybniť tradičný pohľad na šperk.
Barbora Dzuráková, inštalácia šperkov. FOTO – BARBORA DZURÁKOVÁ |
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka je študentka kunsthistórie)