Je iné prísť niekde ako turista na pár dní a je iné prežiť v cudzine niekoľko rokov. Ten rozdiel je jasne počuť práve na posledných albumoch Müllera a Kirschnerovej. Na jednej strane za pár hodín nahodený materiál, na druhej kompaktná kolekcia vybrúsených pesničiek.
Made in UK
Texty na albume Shine sú ako denník: „Neviem, čo teraz robiť... Ale nechcem čakať, nechcem stáť. Aj keď všetko stratím,“ znie v jednej z nových skladieb Kirschnerovej. Doma už roky predáva tisícky cédečiek a problém nemá ani s návštevnosťou svojich koncertov. Jej rozhodnutie presťahovať sa do Londýna s cieľom nahrať tam nový album môže byť pre niekoho trúfalé, ale má logiku.
Aká je teda prvá anglická Jana Kirschner? Presvedčivo spievajúca vlastné texty a melódie, akurát že teraz po anglicky a v spoločnosti špičkových anglických muzikantov.
Prekvapenia sú tri - čisto akustický zvuk, pomalé tempá väčšiny pesničiek, ale hlavne nečakane prirodzené napojenie na angloamerickú scénu.
Divy martinskej divy
Shine sa rodil dlho a ťažko: „Veľakrát som chcela utiecť, nenávidela som tú krajinu, to štúdio s dverami na kód, reč plnú divných slovíčok,“ píše v booklete hlavná hrdinka, no hneď dodáva „nikdy som však nepochybovala, že som sa dostala do správnej bandy“.
Nahrávke určite najvýraznejšie pomohol Ross Cullum. Vychytený producent a multiinštrumentalista podpísaný pod albumami Paula McCartneyho alebo Tori Amos si tu zahral na niekoľkých nástrojoch a fungoval aj ako prebúdzač nálady.
Svoju novú kolegyňu dokázal nasmerovať do úplne iných hudobných svetov - pri počúvaní dvanástich pesničiek len žasnete, kde sa v dievčati z Martina berú také veci.
V Simple Song by ste napríklad odprisahali, že ide o pravý americký tradicionál, v Sometimes počuť bravúrne zvládnuté gospelové viachlasy, roztancovaná Shine by zase skvele zapadla do zábavy v írskej krčme. Where Did You Go sa so svojou pohodovou atmosférou pokojne mohla ocitnúť na albume Norah Jones.
Tento dojem ešte znásobuje klavír a gitarové vyhrávky Robbieho McIntosha, vyhľadávaného sprievodného hudobníka, ktorý má v hviezdnom zozname svojich spoluprác aj Norah Jones.
Práve na nenápadných, no výborných gitarách (okrem hlasu, samozrejme) zároveň najviac stojí celý album. Namiesto sól nápadito dopĺňajú celkový zvuk a presne podfarbujú atmosféru jednotlivých skladieb.
Folkpop, ale pre koho?
Shine je folkpop šmrncnutý jazzom. Kirschnerová má dobrý vkus a napočúvaných veľa skvelých pesničkárov. Jej prvé anglické texty sú ešte trochu jednoduché, no pri speve netrpíte a dokonca rozumiete aj jednotlivé slová, čo sa pri spevákoch z východnej Európy často nestáva.
O hudobnú premenu sa postaral renomovaný producent Ross Cullum, o vizuálnu renomovaný fotograf Simon Fowler. Na jeho snímkach vidíte inú Janu než doteraz - sebavedomú mladú hviezdu, ktorá má našliapnuté k zahraničnému úspechu.
Svoj anglický debut v štúdiu zvládla bravúrne, teraz prichádzajú kľúčové otázky: Prijme ho angloamerické publikum? A čo ďalej? Robiť nové pesničky v angličtine a potom ich pretextovať do slovenčiny? Postaviť si dve rôzne skupiny?
U nás sa zatiaľ o tomto albume píšu iba ódy. Ako bude Shine žiariť inde, uvidíme z prvých recenzií v angličtine.