Štiavnickým Baniam pomáhajú Rakúšania

Od roku 1995 je obec pamiatkovou rezerváciou, v jej blízkosti sú aj unikátne banské tajchy. Chýbajú tu však služby pre turistov.

Krypta pod kostolom v Štiavnických Baniach by mohla patriť k najnavštevovanejším pamiatkam.Krypta pod kostolom v Štiavnických Baniach by mohla patriť k najnavštevovanejším pamiatkam. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

ŠTIAVNICKÉ BANE. Obec Štiavnické Bane má v pláne opravu Kalvárie v časti Horná Roveň, jednej z najstarších na Slovensku, a niektorých starých banských budov i ďalších pamiatok. V obci zatiaľ chýbajú služby pre cestovný ruch.

„Nechceme byť iba tranzitnou obcou, cez ktorú chodia turisti do Štiavnice, vypracovali sme stratégiu rozvoja cestovného ruchu, “ hovorí starosta obce Milan Ernek. Mnohé zájazdy v obci ani nezastavujú, hoci je tu vysoká koncentrácia historických a technických pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premenu obce na turistické centrum chcú robiť postupne s pomocou grantov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nechceme pestovať iba jednodňovú turistiku,“ hovorí starosta Milan Ernek.

Obec bude podporovať súkromných investorov, ktorí sa chcú zamerať na poskytovanie služieb v cestovnom ruchu. Prvý z penziónov by sa mal v krátkom čase stavať pri Evičkinom jazere.

V spolupráci s Rakúšanmi sa už obci podarilo obnoviť kryptu pod kostolom. Pochovaný v nej je aj významný podkomorský banský gróf Bartolomej Hechengarten.

„Napriek tomu, že išlo o významnú osobnosť, zachovalo sa o nej minimum údajov. Až návšteva profesora Schlossera z Rakúska pomohla mnohé biele miesta v dejinách obce objasniť,“ dodáva starosta. Rakúšania pomohli nielen pri pátraní v archívoch, ale pri­speli aj na obnovu hrobky.

Ani o ďalších osobách pochovaných v krypte nie je známych veľa údajov a obec chce ďalej pracovať na ich objasnení.

SkryťVypnúť reklamu

„Predpokladáme, že krypta by sa mohla postupne stať jedným z najnavštevovanej­ších miest,“ tvrdí starosta. Rovnako je na tom Kalvária v Hornej Rovni, ktorá patrí k najstarším na Slovensku. Nutne však potrebuje záchranu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu