Ide o veľké témy, na ktoré sa názory verejnosti zásadne odlišujú. Diskusia o nich preto vyvoláva kontroverzie a spoločnosť rozdeľuje.
Existuje však veľká téma, pri ktorej o všeobecnej zhode nepochybujem. Jej úspešné zvládnutie by vyvolalo všeobecné nadšenie. Je ňou debyrokratizácia, zníženie administratívneho zaťaženia, zefektívnenie verejného sektora.
Nie je to nič nové pod slnkom. Naopak, táto pesnička patrí skôr už do „oldies“ hitparády. V každom predvolebnom období ju nahlas spievajú všetky politické subjekty, aby po voľbách so železnou pravidelnosťou odznela do stratena. Táto vláda má ideálnu šancu ako prvá urobiť zásadný prielom tam, kde jej predchodkyne sklamali. Potenciálnych výhod je veľa.
Po prvé, získa celá ekonomika, pretože neúmerné administratívne zaťaženie stojí podniky a občanov niekoľko desiatok miliárd korún ročne. Debyrokratizácia im môže významnú časť týchto peňazí ušetriť, a tak poskytnúť dodatočné zdroje pre ďalší rast.
Po druhé, získa štát, lebo verejný sektor je dnes vnímaný ako bremeno. Jeho reorganizácia, zjednodušenie finančných a informačných tokov, ich elektronizácia a celkové zefektívnenie, by mohlo pomôcť verejnému sektoru konečne začať získavať povesť poskytovateľa kvalitnejších služieb.
A napokon, po tretie, získa aj vláda. Môže si tým čiastočne napraviť povesť pošramotenú naháňaním monopolov, znovuzávádzaním cenovej regulácie, presadzovaním zlého Zákonníka práce či vytláčaním podnikania a zisku zo zdravotníctva.
Namiesto záveru otázka: Ako je možné, že sa tejto témy ešte nikto neujal? Rozhýbe sa ministerstvo hospodárstva, ktoré má tvorbu dobrého prostredia pre podnikanie v kompetencii? Alebo ho predbehne ministerstvo financií, ktoré má k tomu aj potrebné páky?
Autor: Ján Oravec, Združenie podnikateľov Slovenska