BRATISLAVA. Ak by Slovensko znovu začalo zdaňovať dividendy, získalo by z toho do rozpočtu oveľa menej, ako tvrdí premiér Robert Fico. Vyšším výnosom bráni európska legislatíva, ktorá zakazuje zdaňovať dividendy, ak prúdia medzi firmami v rámci únie.
Premiér nedávno povedal, že rozpočet ročne prichádza o miliardy korún, pretože túto daň nemáme. Opieral sa pritom o čísla zverejnené v médiách, že zo Slovenska odchádza každý rok do zahraničia cez dividendy 70- až 80-miliárd korún. „Daň z dividend, keďže ju nemáme, nás oberá o obrovské peniaze. Rátajme spolu: 80 miliárd a zoberte si z toho jednu pätinu. To by bol príjem do štátneho rozpočtu, ktorý by sme vedeli použiť,“ povedal v dialógoch SRo.
Odišlo od nás vyše 60 miliárd
Podľa údajov Národnej banky Slovenska vyplatili firmy do zahraničia minulý rok na dividendách asi 63 miliárd korún. Z nich išla rozhodujúca suma do krajín Európskej únie.
Ak sa premiér vyjadruje k dividendám, mal by vedieť, čo hovoria európske predpisy. „Buď to hovorí z nevedomosti, alebo zámerne. Smernica EÚ vyslovene zakazuje zdaňovať dividendy pri vyplácaní do iného členského štátu,“ povedal bývalý poradca ministra financií Richard Sulík.
Potvrdila to aj partnerka Ernst & Young na Slovensku Dana Škodná. „Ak by sme zaviedli daň z dividend, v zmysle legislatívy EÚ by zdaneniu na Slovensku nemohli podliehať dividendy, vyplácané spoločnostiam sídliacim v štátoch EÚ za predpokladu, že budú splnené podmienky európskej legislatívy,“ povedala Škodná. Hlavnou podmienkou je, že zahraničná firma musí aspoň dva roky vlastniť minimálne 15 percent na základnom imaní svojej zahraničnej dcéry.
Postihlo by to domáce firmy
Na Ficovu daň z dividend by tak doplatili najmä domáce firmy, ktoré nemajú väzby na zahraničie. Aj tie by sa však mohli zdaneniu vyhnúť. Napríklad tým, že ešte pred samotným zavedením dane by si vyplatili dividendy, a to aj z predchádzajúcich rokov. Tiež by si mohli o dividendy zvýšiť základne imanie. Alebo by si zriadili dcérsku firmu v niektorom zo štátov, kde sa dividendy nezdaňujú. „Môžu takisto počkať pár rokov, kým príde rozumnejšia vláda, ktorá by tú daň zrušila,“ povedal Sulík.
Daň z dividend zrušila druhá Dzurindova vláda v roku 2004. Rok predtým štát získal z dividend od súkromných vlastníkov necelých 500 miliónov korún.
Bez podpory parlamentu
V parlamente daň z dividend priechodná nie je. Opozícia je proti. Podporu táto daň nemá ani v SNS a HZDS. Aj preto sa to nedostalo do programu vlády. „Určite to nepodporíme, lebo by išlo o dvojité zdanenie. Skôr sme za zníženie priamych daní, ako za zavádzanie dodatočného daňového zaťaženia,“ povedal poslanec za SNS Jozef Ďuračka. Poslanec za HZDS Milan Urbáni povedal, že proti dani z dividend sú preto, lebo by neprispela k zvýšeniu príjmov štátnej kasy, „keďže veľké podniky by mohli veľmi ľahko obchádzať jej platenie“.
Čo hovorí smernica EÚ
Zisky, ktoré dcérska spoločnosť prerozdeľuje svojej materskej spoločnosti, sa oslobodzujú od výberu daní.