Prečo sa slovenská kultúra dlho nevedela vyrovnať s Freudom

Adam Bžoch: Psychoanalýza na periférii (K dejinám psychoanalýzy na Slovensku). Kalligram. Bratislava.

Literárny vedec, germanista a prekladateľ Adam Bžoch sa pred ôsmimi rokmi (lebo zhruba toľko trval prieskum knižníc a archívov u nás i v zahraničí) pustil do témy, ktorá súvisí s viacrozmerným vedeckým zameraním autora. Výsledkom tejto práce je vyše dvestostranová publikácia o psychoanalýze.

Keďže inštitucionalizovaná psychoanalýza na Slovensku do sedemdesiatych rokov minulého storočia absentovala, Bžoch hovorí, že dejiny psychoanalýzy na Slovensku môžu byť jedine dejinami jej percepcie, a to v širšom kultúrnom rámci. Takto je postavená aj kompozícia knihy - autor skúma odraz psychoanalýzy v slovenskej literatúre, literárnej vede, vo filozofii a v samotnej psychológii a psychiatrii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zatracovaný, prijímaný aj indiferentný vedec

Hoci psychoanalýza - toto Freudovo učenie - "predstavovala pre viaceré oblasti poznania významný podnet buď v podobe tvorivej avantgardnej inšpirácie, alebo ako odstrašujúci príklad ateistickej provokácie či buržoáznej pavedy", neudomácnila sa v našich podmienkach ani pod vplyvom francúzskeho štrukturalizmu a postštrukturalizmu, ani na základoch domácej tradície štrukturalizmu. "Napríklad v samotnej Bratislave, vzdialenej len šesťdesiat kilometrov od kolísky psychoanalýzy, sotva nájdeme jej priame stopy."

Autor sa však zmieňuje aj o tendencii celkom opačnej, keď sa v slovenských pomeroch psychoanalýza nadhodnocovala a mýtizovala. Mnohé tradované historické tvrdenia dáva na pravú mieru, argumentuje, dokazuje, opravuje (napríklad Freudov pobyt v Tatrách a jeho prednáška v Žiline).

SkryťVypnúť reklamu

Bžoch vyberá zo slovenského kontextu autorov, ktorí boli odporcami Freudovej psychoanalýzy, ktorí chybili pri jej používaní, alebo u ktorých nastal prerod (Juraj Špitzer). Na druhej strane uvádza tých, čo psychoanalýzu tvorivo využívali či využívajú. V tridsiatych rokoch to boli predovšetkým slovenskí nadrealisti ("Freud bol pre surrealistov dôležitý najmä ako inšpirátor psychického automatizmu"); práve zásluhou Avantgardy 38 dochádza "k výraznému obratu v domácej recepcii psychoanalýzy".

Psychoanalytickú interpretáciu literárnych diel robili v tom čase literárni vedci Mikuláš Bakoš a Michal Považan a v šesťdesiatych rokoch (už aj pod vplyvom domácej tradície a francúzskeho štrukturalizmu) začal pracovať Kabinet literárnej komunikácie v Nitre (František Miko, Anton Popovič), ktorý priniesol osobitý pohľad na literárne dielo; psychoanalytická kritika však bola "priam mizerná".

SkryťVypnúť reklamu

V Bratislave sa v tom čase psychoanalýzou inšpiroval Oskár Čepan, ktorý ju využíval aj pri interpretácii výtvarných diel. Prostredníctvom psychokritiky a jej modifikácií sa psychoanalytické podnety objavujú o niečo neskôr i u Valéra Mikulu. O "literárnej psychológii" hovorí Bžoch v prípade teórie Stanislava Rakúsa a v súvislosti s výskumom Dostojevského uvádza v tomto rade i Andreja Červeňáka.

Hlbinná psychológia naháňala strach totalitným režimom

Nesmierne bohatý historický materiál o psychoanalýze - to nie sú len archívne materiály a práca s adekvátnou dobovou i súčasnou literatúrou (našou a inonárodnou), ale sú to aj Bžochove názory a komentáre podané príťažlivým, esejistickým spôsobom; miestami má čitateľ čas na "oddych" bez toho, aby prestal vnímať históriu psychoanalýzy.

SkryťVypnúť reklamu

Dozvie sa napríklad, že v slovenskom klinickom prostredí sa psychoanalýza prvý raz začína používať po roku 1918 (Jaroslav Stuchlík), prvý informatívny článok o psychoanalýze v slovenčine sa objavil roku 1926, prvé slovenské knižné vydanie Freuda Totem a tabu v roku 1966 a o dva roky neskôr vychádza populárny Freudov životopis (Psychoanalytická revolúcia).

V knihe Psychoanalýza na periférii sa stretneme aj so smutnou kuriozitou, keď "v sedemdesiatych rokoch bola psychoanalýza na Slovensku z oficiálnej psychológie, psychiatrie a psychoterapie úplne vypudená..." Psychiater a psychoterapeut Jozef Hašto sa vyjadril, že "hlbinná psychológia vždy naháňala strach totalitným režimom". Tak sa mohlo stať, že kniha Základy diferenciálnej psychológie (Ivan Štúr) bola v roku 1975 zošrotovaná. A keď si nalistujeme záver Bžochovej knihy, dozvieme sa, aký bol obľúbený Freudov vtip.

SkryťVypnúť reklamu

Bžochov historiografický záber na psychoanalýzu v oblasti slovenskej kultúry od prvej svetovej vojny po 70. roky je obdivuhodný. "Práca Adama Bžocha je potrebná a podnetná, akiste vyvolá diskusiu, čo možno autor aj sleduje," píše Milan Hamada. Jej názov možno vnímať dvojako, no nie pesimisticky, lebo situácia so psychoanalýzou sa u nás, našťastie, v posledných rokoch pozitívne zmenila.

* Sigmund Freud (1856 - 1939), neurológ a psychiater, zakladateľ psychoanalýzy * základným dielom psychoanalýzy je Freudov Výklad snov * psychoanalýza je smer psychológie 20. storočia, ktorý vychádza z teórie neuróz a metódy ich liečenia: predpokladá nevedomé motívy pri vzniku neuróz a v ľudskom konaní vôbec * odhaľovanie týchto motívov sa uskutočňuje výkladom voľných asociácií, snov a citového vzťahu pacienta k analytikovi, ktorý robí výklad


Autor: Gabriela Rakúsová (Autorka je literárna kritička)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 740
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 552
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 561
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 554
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 405
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 083
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 218
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu