apiť a možno aj šokovať, ale filmoví fanúšikovia naozaj takéto diela zbierali.
Plagáty ako umenie
Bolo to pochopiteľné. Napríklad nádherný čiernobiely plagát k filmu Dušana Hanáka 322 so schúlenou postavou vznikol v roku 1969 a jeho autorom je Jan Meisner. Alebo kolážovitý plagát k snímke filmu Štefana Uhera Panna zázračnica.
Ak na vás sadá nostalgia za starými krásnymi plagátmi, máte do 24. júna príležitosť prezrieť si ich v Župnom dome v Dolnom Kubíne. Tam včera otvorili prehliadku Slovenský filmový plagát, ktorá prináša vyše štyridsať diel z obdobia 60. až 80. rokov.
Prístup grafikov k filmovému plagátu v tom čase sa vyznačoval citlivosťou a tvorivosťou, snažil sa sprostredkovať dušu alebo aspoň náladu filmu. Aj pri nepozornom pohľade sa z nich ľahko odčítavajú stopy surrealizmu, dadaizmu, op artu či ďalších výtvarných smerov.
„Nie vždy sprevádzal dobrý film aj dobrý plagát,“ hovorí kurátor výstavy Dušan Brozman. „Často sa stávalo, že plagát prevyšoval kvalitu filmu alebo na jeho kvalitu naopak nemal,“ vysvetľuje Brozman, prečo sa pri výbere neriadil kvalitou filmu, ale výtvarnými kvalitami plagátu.
Globálna továreň na sny
Rozdiel medzi starými plagátmi a tými dnešnými, ktoré sa snažia osloviť chodcov, aby zamierili do tmy medzi šuštiace balíčky s pukancami, je priepastný. Vtedy išlo o umenie, dnes o výrobu. Továreň na sny má aj svoje továrne na plagáty a tie putujú všade s filmom. Jednoducho globalizácia.
To však nevylučuje, že niektoré z novších plagátov môžu byť tiež umelecké diela. Aby sme zostali medzi domácimi umelcami, stačí si spomenúť na plagát k hollywoodskemu filmu Showgirls s tajomnou ženou vystupujúcou z tmy. Vznikol podľa fotografie Tona Stana.
Ale poďme späť k prehliadkena nej návštevníkov čakajú napríklad plagáty od Mariána Čunderlíka, Ivana Štepána, Rudolfa Altrichtera. Niektoré z vystavených plagátov vytvorili aj samotní režiséri – platí to pre Kristove roky Juraja Jakubiska či Krvavú pani Viktora Kubala.
Diela pochádzajú z fondov Slovenského filmového ústavu a nenájdeme medzi nimi plagáty k zahraničným filmom. „Tieto plagáty robili českí grafici a umelci,“ tvrdí Brozman.
Z Dolného Kubína sa prehliadka presunie do zahraničia.