„Na túto chvíľu sme dlho čakali,“ hovorí s pohnutím poslanec škótskeho parlamentu Rob Gibson. Jeho strana zrejme porazila labouristov. Tí vyhrali v Škótsku všetky voľby za posledných 50 rokov. Odchádzajúci britský premiér Tony Blair intenzívne mobilizoval voličov a varoval ich pred vládou nacionalistov. „To nie je vízia, ale potretie našej spoločnej budúcnosti. Nemali by sme to dovoliť,“ povedal na zhromaždení v Edinburghu.
Počas volebnej kampane sa často hovorilo o Slovensku. Pre škótskych nacionalistov je pokojné rozdelenie Československa príkladom pre ich vlastné ašpirácie. „Škótsko má päť miliónov obyvateľov ako Slovensko. Nechceme nič nezvyčajné, len aby sme sami rozhodovali a mali hlas v Európe,“ hovorí Alison Thewlissová kandidujúca do mestskej rady v Glasgowe.
Vládni labouristi naopak Slovenskom voličov strašili. V nedeľnej debate hlavných politických lídrov v BBC prvý minister Škótska Jack McConnell povedal, že Slovensko po osamostatnení muselo bojovať s vysokou infláciou a nezamestnanosťou. Okrem Labouristov sú proti osamostatneniu Škótska aj dve ďalšie silné strany - liberálni demokrati a konzervatívci.
V kurióznej situácii sa môže ocitnúť budúci premiér Gordon Brown. Povôdom Škót sa o pár týždňov postaví do čela britskej vlády, pritom v jeho rodisku môžu byť pri moci nacionalisti.
Autor: Edinburgh