KOŠ. Obec Koš neďaleko Novákov poznamenala banská činnosť. Pod obcou sa nachádza bohatý hnedouhoľný sloj. V 80. rokoch minulého storočia veľkú časť obce zbúrali, väčšina obyvateľov sa vysťahovala. V nepoddolovanej časti dnes žije asi 900 ľudí.
Z pôvodnej obce zostalo iba torzo, v poddolovanej časti postupne mizli obytné domy, záhrady, asanovať museli aj kostol.
Klesanie pôdy výrazne poškodilo aj dva cintoríny v starej časti obce. Pôda pod nimi klesá už niekoľko rokov, doteraz však nemalo význam púšťať sa do ich záchrany. Pokles sa stále prehlboval a ničil ďalšie hroby.
„Poškodených je 320 náhrobkov,“ hovorí starosta Koša Štefan Zavadinka. Nové merania sú však priaznivé. Výrazné klesanie pôdy sa zastavilo a obec uvažuje spustiť rekonštrukciu v blízkom čase.
„Merania sa hodnotia každý mesiac, tie posledné dopadli dobre. Pokles by už nemal pokračovať,“ dodal starosta.
Na nápravu ekologických škôd prispejú aj Hornonitrianske bane. Starosta však nespresnil sumu, ktorú by bane mali dať.
Koš zmenilo uhlie
Obec patrila k najvýznamnejším na Hornej Nitre. V polovici 20. storočia mala 3500 obyvateľov. Ich život zmenili bohaté zásoby hnedého uhlia pod obcou.
Povrchové zmeny po ťažbe sa prejavili kruhovými a oválnymi prepadliskami rôzneho priemeru a hĺbky.
Tie okrem negatív priniesli pre životné prostredie predsa len aj jedno pozitívum.V blízkosti obce vznikli unikátne mokrade so zaujímavou faunou i flórou.
Kaplnku previezli, no neopravili
Zo zaniknutej časti obce je hromada sutiny, kostol pripomína už iba kríž na návrší. Jeho najvzácnejšiu časť – gotickú svätyňu v roku 2000 oddelili a previezli na prepravníku do novej časti obce. Tam postavili navyše aj jej napodobeninu, takže obyvatelia Koša občas nadhodia, že majú klonovanú kaplnku. Kaplnka – originál sa však ani po siedmich rokoch reštaurovania nedočkala. „Chýbajú peniaze,“ dodáva starosta.
Na cintorínoch v blízkosti zbúraného kostola sa ťažba výrazne podpísala. Mnohé náhrobky sa nakláňajú, niektoré platne sú popraskané.
„Manžel musí najprv vyhĺbiť do zeme dieru, aby váza vôbec stála,“ hovorí staršia pani. Na hroby chodí s manželom z Kanianky, kam sa odsťahovali obyvatelia starého Koša.
Po banskej činnosti ostalo 20 rizikových oblastí
V rokoch 1997 – 2005 odborníci zisťovali škody na životnom prostredí, ktoré vznikli v dôsledku banskej činnosti. Výsledkom je dvadsať najrizikovejších lokalít, ktoré sa budú podrobne monitorovať aj v budúcnosti. Okrem Hornej Nitry je to okolie Jelšavy a Lubeníka, Hnúšte, Mútnika, Banskej Štiavnice, stredného Spiša a ďalších lokalít.