Smer chce 1. mája oslavovať ľudí práce. SDKÚ náš vstup do Európskej únie.
BRATISLAVA. Politické strany nie sú jednotné, ako a či vôbec oslavovať 1. máj ako štátny sviatok. Kým Robert Fico a predstavitelia Smeru už od soboty chodili po mítingoch, aby s nimi hovorili o právach zamestnancov a Zákonníku práce, opozičná SDKÚ navrhuje, aby sa 1. máj stal pamätným dňom vstupu Slovenska do Európskej únie.
1. máj sa ako Sviatok práce začal oslavovať v 19. storočí. V bývalom východnom bloku ho verejnosť musela pred rokom 1989 oslavovať povinne, išlo o demonštráciu sily komunistickej strany.
„Považujem za chybu, že je to štátny sviatok. Treba ho zrušiť,“ myslí si poslanec KDH Daniel Lipšic.
Minister vnútra Robert Kaliňák odmieta, že Smeru ide o návrat ku komunistickej minulosti. „Pre Smer je dôležitý historický význam Sviatku práce, ktorý sa oslavuje všade vo svete.“
(media))
SNS: Je to ľavicový sviatok
1. máj si ako Sviatok práce pripomína aj HZDS. „Nerobíme centrálne oslavy, ale naši funkcionári sa zapojili do osláv v okresoch,“ povedala ústredná tajomníčka strany Zdenka Kramplová. HZDS však a priori neodmieta ani návrh SDKÚ. „Budeme o ňom rokovať.“
SNS vníma 1. máj skôr ako ľavicový sviatok. „Rešpektujeme však, keď niekto cíti potrebu pripomínať si tento deň,“ povedal šéf jej poslaneckého klubu Rafael Rafaj. Nevidí dôvod, aby bol 1. máj pamätným dňom. „Deň Európy je 9. mája. Keďže sme sa prihlásili k nejakým európskym hodnotám, je úplne bezpredmetné, keď došlo k formálnemu vstupu do únie.“ Podobný názor má aj Lipšic.
SMK si 1. máj oficiálne nepripomína. Na regionálnej úrovni zorganizovala len rôzne športové a iné podujatia. „Za bývalého režimu sa tento sviatok veľmi zdegradoval,“ povedal šéf poslaneckého klubu strany Gyula Bárdos. Návrh SDKÚ sa mu pozdáva. „Viem si predstaviť, že týmto spôsobom by dostal 1. máj iný zmysel.“
To isté v modrom
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že je prirodzené, ak Smer zdôrazňuje na 1. mája význam Zákonníka práce. „Chce si posilniť imidž strany, ktorej nie sú ľahostajné osudy bežných ľudí.“
Viaceré strany si však podľa neho začínajú uvedomovať, že štátne sviatky sú nevyužitým priestorom. „Je to v podstate predvolebná kampaň.“
Fico a Smer spojili Sviatok práce aj so stavaním májov. „Je to fungujúca tradícia, ku ktorej sa dá pribaliť ideologický obsah,“ povedal Haulík.
V tomto smere však nevidí veľký rozdiel medzi Smerom a SDKÚ. „SDKÚ robí to isté inými prostriedkami. Podobne ako Smer hľadá spôsob, ako dať sviatkom nový, modernejší obsah. Je to šanca, ako upútať pozornosť verejnosti.“
Odborári po prvý raz nenadávali na vládu
Po prvý raz v ponovembrovej histórii odborári prvého mája neprotestovali proti vláde a nenadávali na premiéra.
V Banskej Bystrici si urobili provládny happening s podtitulom Novela Zákonníka práce.
Deň predtým sa na bystrickom námestí staval máj, a síce oneskorene, ale predsa dorazil aj premiér Robert Fico.
S ministrom vnútra Robertom Kaliňákom asistovali pri vztýčení 14 metrov vysokého smreka.
Europoslanec Smeru Vladimír Maňka povedal, že mu pri tom dosť postúpali nohy, a to je z ich strany asi všetko.
Potom Fico zatancoval na ľudovú hudbu niečo medzi polkou a valčíkom, a tanečníčku opustil uprostred tanca. Od svojho ženského fanklubu dostal veľký vankúš s emblémom Smeru, vraj aby nebol unavený, keď veľa cestuje. Chvíľu podpisoval karty a odišiel.
„Stíham. Robím to dobrovoľne. Keby som nestíhal, tak tu nie som,“ odpovedal na otázku, či stíha aj pracovať.
Včera viac ako 1500 ľudí na námestí tlieskalo bývalému prezidentovi KOZ Ivanovi Saktorovi, na tribúne boli predstavitelia vládnych strán, okrem HZDS. „Poviem vám zážitok. V pondelok sme stavali máj a prvýkrát v odborárskom živote som počul povedať premiéra, že bojuje za to, aby bol Zákonník práce v prospech práv pracujúcich. Treba fandiť tejto vláde, aby zákonník aj napriek peripetiám prešiel,“ povedal Saktor z tribúny a ozval sa súhlasný potlesk.
Odborársky predák Eugen Škultéty ubezpečoval, že to, na čom sa dohodli s vládou, sa aj stane. Pre istotu však posunul pred ľudí podpredsedníčku SNS Annu Belousovú, aby povedala, ako je to so zákonníkom a SNS. Belousová potvrdila, že to bolo neočakávané. Vyhlásila, že ju vyvolali ako v škole a zmenila 1. máj na stranícky míting SNS. V Zákonníku práce vraj už treba dotiahnuť len niekoľko odborných momentov a opozícii odkázala, že koalícia nebude potrebovať jej hlasy.
Pred rokom jej odborári nedovolili vystúpiť, a nervózna Belousová tvrdila, že ju umlčali, aby sa ľudia nedozvedeli, že národný princíp stojí nad sociálnym. Včera sa opýtala ľudí, dokedy chcú, aby vládla Ficova koalícia a oni odpovedali - naveky.
Predseda Ján Slota odborom nedávno odkázal, že socializmus sa už skončil, a tak za ním poslali vyjednávača Emila Machynu. Ten tvrdí, že Slota už nevidí vážnejšie problémy, aby Zákonník práce neprešiel. Machyna verí, že novela prejde v podobe prijateľnej pre odborárov.
Belousovovej slová ho upokojili. „Keď sú kresťanské a sociálne princípy základným argumentom SNS, tak Starý a Nový zákon je viac ako socializmus. Ak sa budú tohto držať, zákonník stopercentne podporia.“
Ak zákonník neprejde v podobe, aká im vyhovuje, odborári podľa Machynu zistia, kto ako hlasoval. „Žiadali by sme, aby to verejnosti vysvetlili. Boj by sa začal aj na verejnosti.“ Spoliehajú sa aj na prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý môže novelu vrátiť.
Daniel Vražda
1. máj vo svete
Česká republika
Od rána prichádzali stovky ľudí na pražské Výstavisko, kde včera oslavovala Sviatok práce komunistická strana. Prvomájovú oslavu spojili s demonštráciou proti radarovej základni, ktorú chcú vybudovať Američania v Českej republike.
Na Letnej - kedysi tradičnom mieste májových zrazov komunistov - sa včera zišli ich odporcovia.
Rusko
V ruskej metropole sa konalo dovedna 14 pochodov a mítingov najrôznejších politických strán a hnutí, na ktorých sa zúčastnilo odhadom 50-tisíc ľudí. Najväčšiu akciu zorganizovala prokremeľská strana Jednotné Rusko spoločne s moskovskými odborármi. Žiadali najmä zvýšenie platov.
Kuba
Kubánsky prezident Fidel Castro niekoľko hodín pred oslavami 1. mája zverejnil článok, v ktorom vyzval na energetickú revolúciu. Castro navrhol, aby sa v priemysle a domácnostiach začali používať modernejšie svietidlá, nakoľko staršie technológie si vyžadujú trikrát väčšiu spotrebu energie ako novšie systémy. Kubánsky vodca sa na prvomájových oslavách v Havane nezúčastnil. Stalo sa tak druhýkrát počas jeho 48-ročného vládnutia.
Turecko
Turecká polícia včera zadržala takmer 600 príslušníkov ľavicových síl demonštrujúcich pri príležitosti 30. výročia krvavých prvomájových osláv. Vtedy neznámy páchateľ zastrelil 37 ľudí. Polícia v snahe zabrániť demonštrácii na istanbulskom námestí Taksim použila slzotvorný plyn, obušky a vodné delá.
Nemecko
Berlínska polícia zamedzila v noci na utorok pouličné nepokoje, ktoré sú pred 1. májom už 20-ročnou tradíciou, a vo východnej časti mesta zadržala 61 výtržníkov.
Maďarsko
Maďari si včera pripomenuli vstup krajiny do Európskej únie. Pri tejto príležitosti postavili 14 metrov vysoký máj s 3175 stuhami symbolizujúcimi obce a mestá Maďarska.
Grécko
Tisíce Grékov sa včera zúčastnili okrem tradičných prvomájových demonštrácií aj na protestoch proti konzervatívnej vláde.
![]() |
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK |