BRATISLAVA. Mestá a obce v týchto dňoch rozposielajú ľuďom platobné výmery na zaplatenie dane z nehnuteľností. Na úhradu je však čas ešte celý mesiac. Posledným termínom pre ľudí aj pre firmy je 31. máj. Daň musia ľudia dovtedy zaplatiť, inak im hrozia sankcie. Platiť sa dá šekom alebo bankovým prevodom. Ročný sankčný úrok sa počíta z nezaplatenej sumy ako štvornásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky, ktorá je v súčasnosti 4,25 percenta.
Splátky sa dajú rozložiť
Ak daň z nehnuteľností vyjde menej ako sto korún, úrad môže cez všeobecno–záväzné nariadenie rozhodnúť, že ju nebude vyrubovať ani vyberať. Nariadením môžu mestá a obce upraviť aj platenie v splátkach. V Bratislave napríklad platí, že daň do dvetisíc korún musia ľudia zaplatiť naraz, najneskôr do konca mája. Ak je daň vyššia, môže ju majiteľ nehnuteľnosti zaplatiť v splátkach – v máji, júli, septembri a novembri. Prvú splátku musí daňovník podľa zákona poslať najneskôr do konca mája.
Správca dane by mal platobný výmer poslať najneskôr do 15. mája. Ak to nestihne neznamená to, že daň sa platiť nebude. Správca ju môže vyrubiť aj po tomto termíne a vo výmere uvedie, dokedy treba daň zaplatiť. Najmenej je to 15 dní od doručenia výmeru. Ak správca nedoručí výmer do 5 rokov od pôvodného termínu, daňovník nemusí daň platiť vôbec.
Väčšina bez daňového priznania
Väčšina majiteľov bytov, domov, stavieb a pozemkov už tento rok daňové priznanie nepodáva. Daň stačilo priznať v roku 2005. Dane z nehnuteľností v súčasnosti priznávajú iba tí, čo si kúpili novú nehnuteľnosť alebo napríklad rozšírili obytný dom o novú prístavbu. Priznanie z roku 2005 bolo pre správcov dane, teda mestá a obce, istým druhom majetkového priznania. Samospráva si takto občas zmapuje, kto a akú nehnuteľnosť vlastní.
Môžete sa odvolať
Proti platobnému výmeru dane z nehnuteľností sa ľudia môžu odvolať u správcu dane, ktorým je mesto alebo obec. Napríklad vtedy, ak si daňovník myslí, že úrad mu daň zle vypočítal alebo sa na jeho výmer dostala omylom iná nehnuteľnosť. Odvolať sa môžu do 15 dní od doručenia platobného výmeru. Ak mesto s odvolaním nesúhlasí, posiela ho aj so svojím stanoviskom na daňové riaditeľstvo, ktoré s konečnou platnosťou rozhodne.
Odvolanie musí obsahovať adresu správcu dane, adresu daňovníka, ďalej číslo konania, prípadne číslo rozhodnutia, proti ktorému sa odvoláva. Obe čísla sú na prvej strane platobného výmeru. Takisto uviesť dôvod odvolania, teda napríklad nesprávne vyčíslenú daň alebo rozpor s právnymi predpismi spolu s dôkazmi. V závere odvolania je návrh na zmenu výmeru alebo jeho zrušenie.
(ľja)
Kto platí daň z nehnuteľností
vlastník pozemku, stavby, bytu,
správca pozemku, stavby, bytu vo vlastníctve štátu,
ak nie je určený vlastník pozemku alebo stavby, daň platí ten, kto ho využíva,
nájomca, ktorý má pozemok v prenájme najmenej päť rokov a je zapísaný v katastri nehnuteľností,
nájomca pozemkov Slovenského pozemkového fondu,
osoba, ktorá obhospodaruje náhradné pozemky z pôdneho fondu.
Čo je výmer
Platobný výmer je doklad, ktorým obec alebo mesto vyzývajú majiteľov nehnuteľností, aby zaplatili daň. Má päť hlavných častí. V úvode sú základné identifikačné údaje správcu dane a daňovníka. V druhej časti je daň z pozemkov. Pri nej sa daňový základ počíta ako súčin rozlohy pozemku v štvorcových metroch a ceny (stanoví ju správca) za meter.
Daňový základ sa potom prenásobí sadzbou, ktorú určuje správca. Daň zo stavieb a bytov v treťom a štvrtom oddieli sa vypočíta ako súčin sadzby za štvorcový meter a základu dane, v tomto prípade rozloha nehnuteľnosti. Výšku sadzby určuje správca. V piatej časti je súčet všetkých daňových povinností.
(ľja)
Kto podáva daňové priznanie
v roku 2005 podávali všetci majitelia nehnuteľností,
od roku 2005 len podávajú tí, u ktorých nastala zmena, ktorá ovplyvní daň,
takou zmenou je napríklad kúpa nehnuteľnosti, zmena druhu pozemku (napríklad z ornej pôdy na stavebný), nová prístavba k obytným priestorom alebo rozvod...
priznanie sa podáva nasledujúci rok po nadobudnutí nehnuteľnosti alebo po inej zmene, najneskôr do 31. januára,
daňovník, ktorý získa nehnuteľnosť v dražbe, musí podať a zaplatiť daň do 15 od vydraženia.