BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič požaduje, aby štát naďalej platil za svojich poistencov sadzbu päť percent na zdravotné odvody do konca roka. Inak zdravotníctvo príde o zhruba 4,5 miliardy korún. Požiadavka ministra je v rozpore s tým, čo vláda a parlament odsúhlasili v štátnom rozpočte, ale zase v súlade s programovým vyhlásením vlády.
V materiáli, ktorý rezort predložil do vlády v pondelok, je sumár opatrení na zastavenie narastajúceho dlhu nemocníc. Poslancovi za vládnu SNS Štefanovi Zelníkovi v ňom chýba návrh, kto má jednotlivé kroky vykonať a v akom časovom horizonte. „Materiál ma dosť sklamal. Pripravil by ho aj laik. Očakával som víziu, akým smerom bude zdravotníctvo pokračovať,“ povedal Zelník.
Pre vládu má byť podľa neho varovaním narastajúci deficit v zdravotníctve. Podľa informácie ministerstva jeho celková výška dosiahla ku koncu marca zhruba 5,4 miliardy korún. „Riešenie zadlženosti musí byť predmetom rýchleho rokovania o opatreniach, aké treba v najbližších týždňoch urobiť,“ povedal poslanec za SNS.Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová včera povedala, že Robert Fico si materiál pozrie večer, pretože bol niekoľko dní na májových výjazdoch.
Sklamaná je aj opozícia
Podľa Ivety Radičovej z SDKÚ je zvýšenie platieb za zdravotné poistenie jednou z možností, ako pomôcť rezortu. „Štát platí za svojich poistencov neporovnateľne menej. Je teda spravodlivé, aby sa poistné vyrovnalo v porovnaní s ostatnými platiteľmi,“ povedala. Po desiatich mesiacoch je podľa nej zrejmé, že ministerstvo zdravotníctva žiadnu víziu nemá.
Aj poslankyňa za KDH Mária Sabolová si myslí, žeby vláda mala platiť päť percent za svojich poistencov tak, ako si to napísala do programového vyhlásenia. Ministerstvo podľa nej malo dosť času, aby predložilo lepší materiál. „Mne to pripadá, že buď nemajú koncepciu, ktorým smerom sa vydať, alebo chceli rečami oklamať občanov,“ povedala.
Predložený materiál považuje za nedostatočný aj Združenie zdravotných poisťovní. Podľa jeho odhadov, ak by sa v zdravotníctve nevytváral dlh, jeho celková bilancia by za rok 2007 bola kladná a znamenala by prebytok asi 1,1 miliardy korún. „Po započítaní dlhov však zdravotníctvo dosiahne stratu asi 9,2 miliardy korún,“ povedal výkonný riaditeľ združenia Eduard Kováč. Kritizuje aj absenciu vyčíslenia úspor, ktoré by štát získal, keby sa Valentovičove návrhy a opatrenia realizovali.
Demisia ministra nie je v pláne
Za doterajšie kroky v zdravotníctve nesie podľa poslankyne Sabolovej minister zdravotníctva spoluzodpovednosť. „Na jeho mieste by som odišla,“ povedala.
„Vaša otázka je absurdná,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková na otázku, či minister Valentovič uvažuje o demisii.
Po prvý raz Fico Valentoviča vážnejšie kritizoval, keď nepohol so systémom ročného zúčtovania zdravotných odvodov. Vláda ho sľúbila zjednodušiť.
Premiér Robert Fico ministrovi zdravotníctva koncom januára odkázal, že keď si neurobí poriadok v zdravotníctve, „nedostane od vlády ani korunu na– vyše a budeme potom vyvodzovať aj personálne dôsledky“. Premiér Fico v sobotu v Slovenskom rozhlase zopakoval, že minister ďalšie peniaze nedostane. „Minister má svoj osud vo vlastných rukách. Teraz má moju podporu,“ povedal. Valentovič premiérove slová nechcel v pondelok komentovať.
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová včera povedala, že Robert Fico si materiál pozrie večer, pretože bol niekoľko dní na májových výjazdoch. Štát platil od začiatku roka za svojich poistencov poistné vo výške päť percent z vymeriavacieho základu. Od mája sa vrátil k štyrom percentám. Výpadok zdrojov predstavuje zhruba 4,5 miliardy korún.Opatrenia prijaté ministerstvom zdravotníctva
- príkaz na zrušenie nevýhodných zmlúv štátnych zdravotníckych zariadení
- nájomné zmluvy schvaľuje rezort zdravotníctva
- pozastavenie investičných akcií v zadlžených zariadeniach
- rokovania zadlžených nemocníc o platobných kalendároch s dodávateľmi a Sociálnou poisťovňou
- napojenie zdravotníckych zariadení na Štátnu pokladnicu, lepšie riadenie finančných tokov
- príkaz na vykonanie auditu v zdravotníckych zariadeniach
- príprava ukazovateľov finančnej výkonnosti nemocníc
- zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty na lieky od 1. januára 2007, predpokladaná ročná úspora 380 miliónov korún
- regulácia cien liekov od 1. apríla, predpokladaná ročná úspora nemocníc 248 miliónov korún
Zdroj: ministerstvo zdravotníctva
Aké opatrenia má prijať štát
- štát má platiť 5 percent na poistné za poistencov štátu do konca tohto roka
- umožniť odpredaj majetku štátu v správe zdravotníckych zariadení
- prijať opatrenia na oddlženie zdravotníckych zariadení
- zmeniť systém zdravotného poistenia tak, aby peniaze zostali v systéme
- zmeniť lôžkové zariadenia na zariadenia poskytujúce sociálnu starostlivosť
Zdroj: ministerstvo zdravotníctva
Stĺpček Petra Schutza
Kolobeh jari
Príchod jari má na Slovensku viac neklamných príznakov. Medvede vyliezajú z brlohov, zbohatlíci sa vracajú z Thajska či Kanárskych ostrovov (Zajac!) a Lekársky odborový zväz hlási štrajkovú pohotovosť.
História sa opakuje do tej miery, že to až vyzerá, akoby Marián Kollár a jeho združenie s tými medveďmi ešte aj prespávali. Požiadavka zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti je proti Ficovej vláde naozaj nemiestna. Čo sa týka mzdových nárokov, malý rozdiel je, že kým pred rokom pýtali 25–percentné zvýšenie, dnes už tridsať.
Či aj koncovka bude rovnaká ako v máji 2006, keď Zajac preľstil Kollára tým, že sa dohodol s konkurenčným odborovým zväzom, sa ešte ukáže. Aj Valentovič už dokázal sľúbiť 20 percent, avšak či sa LOZ zmieri s jeho návrhom, a najmä či budú peniaze, dnes nikto nepovie. Možno nový minister, až premiérovi vyprší trpezlivosť. Preceňovať udalosť však netreba. Ak existuje oproti minulej jari jedna podstatná odchýlka, tak je skrytá vo fakte, že tentoraz sa v júni voliť nebude.
Autor: th