Manipuluješ s krvou? Zbohom!

Boj s dopingom prešiel do nového štádia. Na trest už netreba pozitívny test. Stačí dôkaz o organizovaní dopingového podvodu. Najlepšie policajný.

Muž v pozadí škandálu: Walter Mayer.Muž v pozadí škandálu: Walter Mayer. (Zdroj: TASR/EPA)

BRATISLAVA. Olympizmus má za šéfa lekára a jeho pravou rukou je právnik. Zavelili do novej éry boja s dopingom. Nulová tolerancia prestáva byť len tézou.

Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru na čele s chirurgom Jacquom Roggem dala minulý týždeň konečne bodku za turínskou zimnou olympiádou – štrnásť mesiacov po jej skončení na návrh disciplinárnej komisie, ktorú vedie podpredseda, nemecký právnik Thomas Bach.

Verdikt je unikátny. Šiesti Rakúšania budú smieť na olympiádu až do konca života nanajvýš ako diváci. Nikdy ako športovci, ba ani ako funkcionári, tréneri, lekári či maséri. Okrem toho im zrušili všetky výsledky, ktoré v Turíne dosiahli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pritom ani jeden z nich nemal pozitívny výsledok dopingovej skúšky.

Ten istý proces, no s väč­šími pôrodnými bolesťami, sa odohráva vo svetovej cyklistike. Po Janovi Ullrichovi sa o tom presviedča ďalšia star: Ivan Basso.

Pomohli karabinieri

Tieto dva prípady majú dva spoločné menovatele: krvné konzervy a policajné razie, pri ktorých boli zabavené.

Šport sa dosiaľ uzavieral do ulity pred justíciou aj políciou, argumentujúc, že sa riadi svojimi disciplinárnymi orgánmi a svojím trestným sadzobníkom.

Pred turínskou olympiádou mali šéfovia Medzinárodného olympijského výboru priam panický strach z talianskeho anti­dopingového zákona. Napokon dostali tiché ubezpečenie vlády hostiteľskej krajiny, že karabinieri budú rešpektovať nedotknuteľnosť olympijskej dediny. Dnes sú radi, že ho nerozšírili na filiálne ubytovne výprav.

SkryťVypnúť reklamu

V dvoch rakúskych (v Pra­gelate a San Sicariu) špeciálna antidrogová polícia na podnet turínskeho štátneho zástupcu večer 18. februára 2006 zabavila dôkazový materiál, na základe ktorého MOV mohol vyniesť tresty, označené niektorými médiami za najdrastickejšie v celej olympijskej histórii.

„Aj my potrebujeme z času na čas pomoc štátnych autorít. Dúfam, že to nebude treba pričasto,“ cituje nemecký Berliner Zeitung šéfa MOV Roggeho.

A prídu ďalšie tresty

Talianska polícia doručila do Lausanne výsledky vyšetrovania až v januári. Ani nie o tri mesiace bola na svete 40-stranová správa disciplinárnej komisie MOV. Vzápätí sa exekutíva rozhodla pre tvrdý postih.

Ním sa kauza ani tresty nekončia. MOV posunul dôkazy svetovým federáciám lyžovania a biatlonu, ktoré športovcom naparia minimálne dvojročné tresty. „Nie sme prekvapení rozhodnutím, ani tým, že sme dostali domácu úlohu,“ priznal lyžiarsky šéf Gianfranco Kasper.

SkryťVypnúť reklamu

Tréner švédskych biatlonistov Staffan Eklund si myslí, že potrestané by malo byť celé rakúske družstvo. „Preč s celou špinou,“ tvrdí.

Nestrkajme hlavy do piesku

Podľa Bacha žili Rakúšania na olympiáde ako v laboratóriu: „Poruke mali všetko od injekcií až po krvné testovacie prístroje a dopingové prostriedky.“ Wiener Zeitung tvrdí, že u biat­lonistov Rottmanna a Pernera našli aj fľašky, ktoré obsahovali rastový hormón, a ďalšiu zakázanú látku Albumin – preto po razii v obave zo zatknutia okamžite opustili Taliansko.

„Už držba stačí na porušenie pravidiel,“ pripomenul Rogge a vyrátal priťažujúce okolnosti: „Konšpirácia, spolupráca a zakrývanie.“

V Rakúsku sa napriek tomu objavujú názory o „olympijskom akte zlovôle“. Právny referent lyžiarskeho zväzu Karl Heinz Klee tvrdí, že ide o „kolektívne obvinenie bez dokázania individuálnej viny“. Jeho krajan, dopingový expert Hans Holdhaus, mu však odkázal, že je najvyšší čas „prestať strkať hlavu do piesku“ a „skoncovať so sprisahaneckými teóriami“. To, že nešlo o zakázané látky, ešte neznamená, že nešlo o zaká­zané metódy. Podľa polície profesionálna výbava potvrdzuje dôkladne pripravené know-how na odber, zmrazenie aj obohatenie krvi a jej následné vrátenie do organizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Čie sú Fuentesove konzervy?

Takú istú službu roky sprostredkúval desiatkam cyklistov (a nielen im) španielsky lekár Eufemiano Fuentes. Nemci si už DNA-metódou potvrdili, že niektoré krvné konzervy boli Ullrichove. Taliani sa dostali k sied­mim, ktoré nesú označenie Birillo či 2 – mienia si overiť, či naozaj patria Bassovi.

Šéfovia cyklistických stajní seriálu ProTour sa v sobotu rozhodli vyžiadať si od Španielov všetkých dvesto zabavených zmrazených krvných konzerv, aby bolo navždy jasné, kto so svojou krvou nechal manipulovať.

„Vzniká nová situácia,“ zovšeobecňuje švédsky predseda lekárskej komisie MOV Arne Ljungqkvist. „Krv je dôkaz ťažkého kalibru.“

Sankcie a dôsledky

Doživotný zákaz účasti na OH a zrušenie výsledkov na ZOH 2006 (aj štafetových):

SkryťVypnúť reklamu

Bežci na lyžiach - Roland Diethard, Johannes Eder, Jurgen Pinter, Martin Tauber (o.i. ôsmy na 15 km klasicky). Biatlonisti - Wolfgang Perner (o.i. štvrtý v šprinte na 10 km), Wolfgang Rottmann (obaja skončili kariéru hneď po ZOH 2006).

Po ich vyradení z výsledkov ZOH 2006 sa v nich posunuli aj slovenskí reprezentanti:

Lyžovanie – 15 km klasicky: 26. Bátory, 28. Bajčičák, 73. Malák, 30 km kombinácia: 24. Bátory, 53. Malák. Biatlon – 10 km: 29. Hurajt, 51. Miroslav Matiaško, 57. Kazár, 71. Marek Matiaško, 12,5 km stíhacie preteky: 24. Hurajt, 49. Miroslav Matiaško, 52. Kazár.

Dopingoví poľovníci šli pytliakovi v stopách

Walter Mayer je pytliak - recidivista. Bývalý bežec, dokonca víťaz Vasovho behu. Ako tréner to dotiahol najvyššie, ako sa dalo. Keď sa v Nagane 1998 ako tréner pričinil o historicky prvé rakúske medaily v lyž­iarskych behoch, povýšili ho na športového riaditeľa behov a biatlonu. Stal sa chránencom šéfa spoloč­ného zväzu týchto dvoch športov, podnikateľa Petra Schröck­sna­dela.

SkryťVypnúť reklamu

Bránil ho po prvom škandále a druhý zamlčal. Tretí ešte predýchava. Rakúšania manipulovali s kr­vou už na olympiáde 2002. Po tom, ako opustili ubytovňu v Salt Lake City, objavili sa dôkazy, že odoberali krv a po ožiarení ultrafialovými lúčmi ju bežcom vracali do tela. Krstným otcom projektu bol Mayer a jedným z pokusných králikov jeho syn Marc. Podobne ako Walcher dostal dvojročný dištanc. Jeho otcovi MOV zakázal na osem rokov účasť na olympiáde a svetová lyžiarska federácia ho potrestala doživotne. V rakúskom zväze však pôsobil ďalej, hoci v nižšej funkcii: ako športový vedúci behov.

Šéf Svetovej antidopingovej agentúry Dick Pound nakázal svojim komisárom o to viac si Rakúšanov všímať. Koncom januára 2006 prišli na neohlásenú dopingovú kontrolu piatich bežcov do Mayerovho penziónu Arcivojvoda Johann v Ramsau. Objavili však len jedného (Edera) a agresívnu Mayerovu manželku. Podľa denníka Berliner Zeitung aj množstvo liekov, krvnú centrifúgu a nádobu s injekčnými ihlami.

SkryťVypnúť reklamu

O deň Rakúsky olympijský výbor schvaľoval nomináciu na ZOH 2006, no jeho pod­pred­seda, lyžiarsky šéf Schröck­snadel, ramsauský škandál zatajil.

Aj preto si olympijsky dištancovaný Mayer trúfol počas turínskych hier jednu noc pres­pať v rakúskej filiálnej ubytovni. Tamtamy však zapracovali, a to na oboch stranách: na druhý deň do nej vrazili karabinieri, údajne po informácii, ktorú dostali od šéfa Svetovej antidopingovej agentúry, ale to už Mayer upaľoval na zväzovom aute domov. Za hranicou sa priamo v ňom liečil alkoholom zo stresu, a potom v snahe uniknúť bežnej cestnej kontrole havaroval.

Už vedel, že v Turíne prepukol škandál a karabinieri zistili, že ubytovňa bola vlastne laboratórium. Napriek tomu, keď ho šéf MOV obvinil, že zas stál v pozadí dopingového podvodu, podal naňho aj na prezidenta WADA žalobu. Stiahol ju až na žiadosť krajanov, ktorí sa obávali, že by uškodila kandidatúre Salzburgu na ZOH 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsky olympijský šéf Leo Wallner je nabrúsený na svojho podpredsedu, ale aj na seba. Nabudúce vraj už nenechá mimo olympijskej dediny ležiace ubytovne v kompetencii zväzov.

Jeho a ďalšieho člena MOV, generálneho sekretára olympijského výboru Heinza Jung­wirtha, však podľa Berliner Zeitung čaká ešte ťažšia úloha: „čo najrýchlejšie dokázať, či sú ešte pánmi domu“, alebo je ním Schröcksnadel, šéf ekonomicky silného dvojzväzu.

(mo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 679
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 741
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 707
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 695
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 224
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu