Také čosi ešte Francúzi nezažili. Práve teraz by mali byť napätí a očakávať rozhodujúci televízny duel medzi dvomi kandidátmi na prezidenta, naplánovaný na stredu večer.
Nicolas Sarkozy však zatiaľ išiel bokom - všetci boli zvedaví, ako dopadne dialóg medzi Ségolene Royalovou a Francoisom Bayrouom. Samozrejme, Bayrou už vyhrať nemôže, v prvom kole skončil tretí. Dá sa však vyhrať s jeho voličmi, a preto ho Royalová vyzvala na debatu. Nech vraj vidia, čo všetko je v ich programoch podobné. Bayrou súhlasil - pod podmienkou, že ich stretnutie bude verejné a v televízii.
Sarkozy odmietol Bayroua
Ešte v piatok však nebolo isté, či sa stretnú. Televízia Canal+ vysielanie odriekla. Zákon prikazuje dávať všetkým kandidátom rovnaký priestor, a nechcela ho porušiť. Riešením by bolo odvysielať rovnakú diskusiu medzi Bayrouom a Sarkozym, Sarkozy to však odmietol. „Pravú konfrontáciu kandidátov uvidíte v stredu, nenechám si ju ukradnúť,“ povedal.
Ibaže Sarkozy je známy tím, že má veľa kamarátov medzi mediálnymi šéfmi a vraj za ním stojí finančná loby. Preto ho hneď podozrievali, že na Canal+ tlačil. „Nemám síce dôkazy, ale som si tým stopercentne istý,“ povedal Bayrou. Sarkozyho obviňuje z blokovania informácií: „A to ešte ani nie je prezidentom. Predstavte si, čo nastane, keď ním naozaj bude,“ dodal.
Zišli sa v hoteli
Royalová a Bayrou sa debaty nechceli vzdať. V sobotu predpoludním sa predsa len stretli v jednom parížskom hoteli pred kamerami komerčnej televízie BFM TV. Tá obavu z porušenia zákona nemá, na vyváženie vraj odvysiela Sarkozyho míting.
Socialistická kandidátka a šéf Demokratickej strany spolu sedeli dve hodiny. Nie preto, aby vytvorili predvolebné spojenie, upozornili hneď. „Keby som sa pridal na stranu Royalovej, v sekunde by som zničil ten elán, s ktorým sme vytvorili silný nezávislý prúd,“ tvrdí Bayrou.
Pri debate zistili, že majú spoločný názor na potrebu reformy verejných inštitúcií a na to, že nie je dobré, aby ich všetky kontrolovala jedna strana. Obaja vraj túžia po nestrannom štáte.
Rozdiely sa však rýchlo ukázali v sociálnej a finančnej politike. Tridsaťpäťhodinový pracovný týždeň napríklad považuje Royalová za ľudský prístup, Bayrou za zlý nápad. Royalová kampaň založila na zvýšení minimálnej mzdy z tisíc euro na tisícpäťsto, Bayrou oponoval, že také niečo nie je reálne.
Bayrou premiérom
Rozišli sa však priateľsky. Royalová si vraj vie predstaviť, že keby bola prezidentkou, vo vláde by boli aj ministri z Bayrouovej strany. A žeby Bayrou bol premiérom? „Tak ďaleko ešte nie sme,“ odvetila.
Medzitým sa bol Sarkozy pozrieť na robotníkov do fabriky: „Oni dvaja sú niekde vo veľkom hoteli, mňa však zaujíma ľud,“ povedal pre France 2. Sprevádzal ho minister práce Jean-Louis Borloo, ktorý by bol podľa médií Sarkozyho premiérom.