HORNÁ VES. Bývalé banské odkalisko nad Hornou Vsou pri Kremnici je už roky nefunkčné, obsah ťažkých kovov v ňom je však stále vysoký. Výsledky prvých meraní dokázali, že obsah zinku a medi prekročil limity pre štandardnú pôdu stonásobne, olovo až dvestonásobne. V ďalšom odbere vzoriek sa aktivisti Greenpeace zamerali na okolie odkaliska.
„Rozbor by mal objasniť, či neprichádza ku kontaminácii pôdy a vody v okolí skládky,“ povedala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová. Pôvodná izolácia odkaliska popraskala a nie je vylúčené, že by mohlo prísť k priesakom.
Na likvidáciu skládky nemá vlastník, ktorým je Kremnická banská spoločnosť, v súčasnosti prostriedky. Približne sto metrov od banskej skládky už stoja prvé súkromné domy.
Prechádzka aj ihrisko
Odkalisko je pozostatkom ťažby zlata v Kremnici, ktoré sa v polovici minulého storočia ťažilo kyanidovým spôsobom. Kyanid sa v prírode rozkladá, ťažké kovy vo vysokých koncentráciách môžu byť nebezpečné aj po dlhom čase.
Odkalisko bolo donedávna voľne prístupné, neraz sa tu hrávali aj deti. „Brána bola otvorená, plot na niektorých častiach prerušený, žiadne upozornenia,“ hovorí Juraj Rizman z Greenpeace. Organizácia preto dala podnet na obvodný úrad životného prostredia, inšpekciu a banský úrad. Dnes už je odkalisko uzatvorené, na plote sú výstražné tabule.
Prednosta obvodného úradu životného prostredia v Banskej Štiavnici Vladimír Valent hovorí, že skládka predstavuje starú environmentálnu záťaž. Kremnická banská spoločnosť musela priestor po podaní podnetu zabezpečiť a začať s jeho pravidelným monitoringom, či nedochádza k poškodeniu životného prostredia. Pre ďalší osud skládky bude podľa Valenta určujúci nový zákon o environmentálnych záťažiach.
Ekologická havária
Obyvatelia Hornej Vsi zažili ekologickú haváriu v súvislosti so skládkou ešte v roku 1971. Počas prietrže mračien sa prívalová vlna preliala do jednej z nádrží kalového poľa a jeho obsah zaplavil časť obce. V tom roku obyvatelia nesmeli konzumovať ovocie a zeleninu zo záhrad. Podľa Greenpeace je hrozba ekologickej havárie stále reálna.
Plánované obnovenie ťažby zlata pri Kremnici počíta opäť s kyanidovou technológiou vrátane vybudovania nového odkaliska. Nedávno prijatá novela banského zákona podmienky pre používanie kyanidov pri ťažbe nerastov sprísnila. Na spustenie tejto technológie bude nevyhnutný súhlas dotknutých obcí. Kremnica i okolité obce použitie tejto technológie odmietajú.
Ťažké kovy
Pri vysokých koncentráciách v ľudskom organizme majú olovo, meď a zinok negatívne dopady na zdravie. Olovo sa do organizmu najčastejšie dostáva dýchacími cestami, menej tráviacou sústavou. Ak je expozícia olova väčšia, ako stačí organizmus vylúčiť, môže sa ukladať v kostiach a obličkách. Prejavuje sa aj chudokrvnosťou či ochoreniami nervového systému.
S vysokým obsahom zinku v organizme sa spájajú žalúdočné problémy, meď vo vysokých dávkach tiež pôsobí toxicky. Nebezpečné sú hlavne rozpustné soli medi, ktoré môžu spôsobiť poškodenie pečene.
(eta)