BRATISLAVA. Futbalový klub Čaňa, ktorý ešte v roku 1995 bojoval o záchranu v piatej lige, sa v priebehu štyroch rokov prepracoval až do druhej ligy. Bývalý rozhodca Marián Diňa, ktorý ako prvý prehovoril o korupcii v slovenskom futbale, hovorí, že bez úplatkov by to nešlo. „Moju pomoc potrebovali najmä pri zápasoch vonku,“ povedal SME Diňa.
Na polícii doložil aj osem konkrétnych zápasov, ktoré rozhodol v prospech Čane v rokoch 1995 – 1997. Vyšetrovatelia konštatovali, že sa stal trestný čin, prípad však museli odložiť, pretože je premlčaný.
Vtedajší prezident Slovenského futbalového zväzu Milan Služanič vraj rýchly postup Čane neregistroval. „Nemohli sme vidieť do všetkého, čo sa odohrávalo v malom futbale.“
Hrali aj za druhých
Prvýkrát zobral Diňa od Čane úplatok 22. októbra 1995 – pred zápasom vo Veľkej Ide. Spolu s čiarovými rozhodcami a delegátom stretnutia si rozdelili 10tisíc korún. Rozhodcovia mali pískať tak, aby vyhrala Čaňa a delegát nemal v zápise uviesť, že jej nadržiavali. „Tušili sme, že niečo nie je v poriadku. Každému, kto sa pohyboval v týchto sférach, to bolo jasné,“ povedal o vtedajších praktikách Čane funkcionár z Košickej Novej Vsi Ladislav Lumtzer. „Čaňa mala dosť peňazí. O niektorých výkonoch rozhodcov nikto nepochyboval, že boli zmanipulované.“
Diňa vypovedal, že zobral od Čane úplatok aj v zápase s Košickou Novou Vsou, ktorý sa hral 15. júna 1997. Spolu s čiarovými si rozdelili päťtisíc korún. „Rozhodcovia im evidentne pomohli, hoci Čaňa už mala postup istý. Keby sme ten zápas vyhrali, postupujeme ako druhý. Čaňa však bojovala aj za Geču, ktorá napokon postúpila s nimi,“ hovorí Lumtzer. „Po zápase sme s funkcionármi Čane oslavovali postup do štvrtej ligy,“ dodal Diňa.
Čaňa: Nech sa ide liečiť
Podľa neho mala Čaňa dobré kontakty aj na Východoslovenskom futbalovom zväze (VsFZ). „O všetkom vedeli. Čaňa si vedela vybaviť, aby jej pískali spriaznení rozhodcovia,“ tvrdí Diňa. Vtedajší šéf zväzu Gejza Princ už nežije. „Je to dávno, nepamätám si nadštandardné vzťahy medzi Čaňou a funkcionármi zväzu,“ reagoval bývalý člen výkonného výboru Štefan Styrančák.
Obvinenia z korupcie odmietajú aj bývalí funkcionári Čane František Bujdoš a Tibor Zitrický. „Pán Diňa nech ide na psychiatriu,“ reagoval Bujdoš. „So mnou o takýchto veciach nehovoril, mal som na starosti vnútorné veci klubu,“ dodal Zitrický. S vtedajším sponzorom klubu Ľubom Romanom sa nám spojiť nepodarilo, je na dovolenke v zahraničí.
Kamarát Rezeš
Bývalý hráč Čane Branislav Sokoli tvrdí, že v čase, keď im pískal Diňa, pomoc rozhodcov nepotrebovali. „Mali sme silný káder, veľa hráčov s ligovými skúsenosťami.“ Pripúšťa však, že v sezóne 1998 – 1999, keď hrala Čaňa tretiu ligu, jej rozhodcovia niekedy nadržiavali. „Vtedy nám to neprišlo. Súperovi pískali viac faulov, zrejme nám chceli pomôcť v útočení.“ Čani sa vtedy nedarilo, hrozilo, že vypadne. „Napokon sme chytili niekoľko dobrých výsledkov a zachránili sa,“ povedal Sokoli. O rok neskôr už Čaňa postúpila do druhej najvyššej súťaže. Podľa Sokoliho hráči o korupcii nevedeli. „Niečo sme tušili, vo futbalových kuloároch sa hovorilo o ovplyvňovaní zápasov.“
Čaňa mala v 90. rokoch dobré vzťahy aj s prvoligovými Košicami, ktoré ovládal Alexander Rezeš. „Neoficiálne to bolo béčko Košíc, v Čani hralo veľa chlapcov z 1. FC,“ hovorí Diňa. „Rezeš mal s vtedajším sponzorom Čane nadštandardný vzťah. Ale nemyslím, že pomáhal klubu aj finančne.“
Dlhoročný sponzor Čane Ľubo Roman z klubu vycúval v roku 2004. Čaňa sa prepadla až do piatej ligy, kde je posledná a hrozí jej zostup do okresnej súťaže. Súčasný prezident klubu Vladimír Miľo naznačil, že je za tým korupcia – tentoraz však v opačnom garde. „Príďte sa pozrieť, ako nám pískajú rozhodcovia dnes. Máme celkom schopný káder, ale jednoducho to nejde. Po tejto sezóne končím, s futbalom už nechcem mať nič spoločné.“
Diňa zobral viac ako 200tisíc
Marián Diňa vypovedal na polícii minulý rok v novembri. Vyšetrovateľom odovzdal záznamy z rokov 1992 – 1998, v ktorých opisuje 100 prípadov korupcie v slovenskom futbale. Polícia vyhodnotila ako relevantných 25 zápasov, kde Diňa uvádza miesto, čas, mená a sumy, ktoré dostali zainteresovaní za ovplyvňovanie stretnutí. Do korupcie malo byť zapletených 32 rozhodcov a 18 delegátov. Podľa Diňu najviac podplácala Čaňa (8 zápasov), nasleduje Duplín a Vojčice (po dvoch zápasoch). Celkovo malo byť v spomínaných zápasoch na úplatkoch vyplatených 110tisíc korún. Samotný Diňa priznal, že počas aktívnej kariéry zobral 200 až 250-tisíc korún. (vag)